Според нея исторически високите нива на ръст на кредитите се дължат от една страна на инфлацията, която вдига размера на заемите. „От друга страна, виждаме и компании, които продължават да инвестират в ефективността на своите производства. Особено много са проектите, свързани с преминаване към по-чиста и ефективна енергия. Фактор е и това, че цените [на кредитите] остават по-ниски и по-бавно се повишават“, обясни Минчева.
Тя посочи, че при жилищните кредити повишената цена на жилищните имоти играе важна роля и също се отразява на търсения кредит.
Цветанка Минчева потвърди, че няма затягане на условията по кредитиране. „Нашата политика винаги е била умерена и устойчива в кредитирането, с много добри модели, които оценяват правилно възможностите на клиентите да поемат дадено кредитно задължение“, поясни главният изпълнителен директор на УниКредит Булбанк.
Относно промените в банковата система, свързани с т.нар. „зелени политики“, Минчева посочи, че ESG политиките влизат с определени критерии, каквито са изискванията регулаторите. Тя подчерта, че банките ще се съобразят с определени изисквания за повече капитал, в случай че „портфейлът не е насочен към определени сектори или по-скоро – за облекчения при инвестиции в тези сектори, които са трансформационни“.
По думите ѝ зеленият преход трябва да се случи, но „той трябва да е справедлив за всички участници“. Минчева напомни, че УниКредит Булбанк има ангажимент да бъде въглеродно неутрална до 2030 година, а до 2050 година портфейлът ѝ да бъде въглеродно неутрален.
Що се отнася до ситуацията на пазара на недвижими имоти, главният изпълнителен директор на УниКредит Булбанк съобщи, че експертното мнение на специалистите в банката показва, че „все още не може да се говори за балон на пазара на недвижими имоти“. „Индексът, който измерва достъпността на имотите в момента е на ниво „6“, което означава, че, за да бъде закупен апартамент от 73 квадратни метра са нужни шест годишни работни заплати. Това говори за относителна достъпност – все още сме далеч от балона през 2008 година, когато бяха достигнати нива от над 15“, даде пример Минчева.
Тя напомни, че цените на имотите се вдигнаха сериозно през последните години, но има и ръст на заплатите, който повишава стандарта на живот.
На въпроса дали на банковия пазар се очакват сливания, придобивания и размествания през 2023 година Минчева отговори така: "Исторически стратегията на нашата банка включва както органичен, така и неорганичен ръст. В годините сме придобивали банки, които ни дадоха добра основа за растеж. Стратегията, която имаме в момента и планът, който изпълняваме, средногодишната рамка, е базиран на органичен растеж“.
Как ще влияят икономиката и политическата ситуация на финансовия сектор? Защо икономистите на УниКридит Булбанк коригираха прогнозите си за БВП в посока нагоре? Какво е състоянието на кредитния пазар в контекста на лихвените политики?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.
преди 1 година Нормано е всеки да иска да взема заеми, все пак лихвите са 4-5% по кредитите, а инфлацията е 20%. Кво му плащаш накредите? Нищо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар