IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кирил Петков пред Bloomberg: Твърдо искаме да влезем в еврозоната през 2024 г.

Надяваме се до шест месеца да станем член на Шенгенското пространство, казва българският премиер

21:16 | 05.01.22 г. 29
<p>
	<em>Снимка: Благой Кирилов, БГНЕС</em></p>

Снимка: Благой Кирилов, БГНЕС

Новият министър-председател на България Кирил Петков потвърди ангажимента на правителството за приемане на еврото в рамките на две години в условията на крехка подкрепа сред избирателите, засегнати от пандемията.

В интервю за Bloomberg, излъчено и по Bloomberg TV Bulgaria, Кирил Петков обърна внимание на необходимостта от активно укрепване на подкрепата за въвеждането на единната валута след провала на публичните послания по време на кризата с Covid-19. Коментарите са първото изрично обещание за еврото, направено от Петков, откакто възпитаникът на Харвард и бивш предприемач встъпи в длъжност през декември. 

Социалното разделение възпрепятства усилията на България в борбата с пандемията, а страната заема последно място в 27-членния блок по отношение на ваксинирането на населението. „Преминаването от българския лев към еврото също трябва да се третира внимателно и изисква пълномащабна обществена информационна кампания“, каза Петков.

„Това не може да стане изведнъж", коментира 41-годишният Петков пред Bloomberg в София, като потвърди целевата дата за преминаване към еврото - 2024 г. „Когато не се комуникира добре и след това се налага или се натрапва на населението, винаги има риск от политически сътресения, каквито не би трябвало да има“, добави той.

Фрагментираната четирипартийна коалиция на Петков е изправена пред труден дневен ред в момент, в който България излиза от продължителна политическа криза, белязана от скандали за подкупи, масово недоверие към публичните институции и задълбочаващо се неравенство.

При положение че икономическата продукция на глава от населението е малко повече от половината от средното за ЕС ниво, правителството се стреми да приеме общата валута, за да помогне на икономиката да намали разликата с по-богатите страни в блока.

Обществеността обаче е разделена. Около половината от българите смятат, че въвеждането на еврото ще има отрицателни последици, стана ясно от проучване на Евробарометър от юли. Повече от три четвърти се притесняват от злоупотреби при определянето на цените по време на преминаването към еврото, показва проучването.

Новите опасения за инфлацията, които преследваха бившата комунистическа страна през десетилетието след падането на Берлинската стена, както и опасенията на държавите членки на ЕС за интеграцията на по-слабо развитите страни, забавиха напредъка на България по отношение на приемането на еврото.

България управлява валутен борд от края на банковата и хиперинфлационната криза през 1997 г., когато около една трета от банките на страната фалираха, инфлацията достигна 1000%, а хората се запасяваха със стоки, след като много магазини отхвърлиха националната валута. Петков заяви, че страната ще запази съществуващото обвързване на лева с еврото до влизането в ЕС през 2024 г. без промяна.

Почти два месеца след като победи партията на Бойко Борисов ГЕРБ на изборите, Петков засилва програмата си за подобряване на ефективността на органите за борба с корупцията и наложи механизъм за засилване на контрола върху главния прокурор след многократни критики от страна на ЕС.

Напредъкът може да помогне на страната да се присъедини към Шенгенското пространство на ЕС през следващите шест месеца - амбиция, която държавите членки дълго отлагаха на фона на съмненията относно правоприлагането в България, признава той.

„Тази коалиция ще остане на власт, докато поддържаме тази нулева толерантност към корупцията", каза той. „Ако имаме коалиционен партньор, който направи крачка встрани и ако това доведе до падане на правителството, така да бъде“.

Премиерът също така обещава да се пребори с пандемията, като увеличи доброволното ваксиниране чрез кампании, данъчни стимули и въвеждане на сертификати за ваксинация или прекарано заболяване в държавната администрация.

По отношение на енергийната криза Петков отбелязва, че „много внимателно следим и целия ядрен дебат в Европа. Ядрената енергия е преходно гориво и може да разширим сегашната централа в Козлодуй“.  По-конкретно той пояснява, че правителството не планира да съживи плановете за АЕЦ в Белене, а по-скоро обмисля разширяване на мощностите чрез нов реактор в Козлодуй.

Цялото интервю вижте в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

18
rate up comment 4 rate down comment 1
Един Българин
преди 2 години
Положителните страни на ЕЗ не ги отрича никой. Проблемът е че има отрицателни като надлежни примери са и Византия и ПортоКлия и Испания. Няма ги "въжетата" на Ханке и се харчи яко и се взимат заеми. Проблемът е че няма д абъде само декември харченето. Кой ще гти връща после или пак инфлация и "готово"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 3
evlogi
преди 2 години
И от това не разбираш.Дяволът е в детайлите.Изобщо не е само до фиксираният курс, валутният борд налага ограничения и изисква покритие на левовете с валута,което вече няма да е така с еврото.Нащите политици ще получат зелена светлина да изпукат покритието и да вземат заеми за популистките си проекти на практика ще получат празен чек и бъди сигурен,че ще го използват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 2
Solar Power
преди 2 години
Ами ти сега си с евро реално :) Проблемът е ,че те цакат с курса всеки път. Нямаш достъп до ЕЦБ тоест пари напечатани на корем. Ако лева не беше вързан ... да може би има някакъв смисъл да го обезценим към еврото за да си вдигнем износа... но при условие,че е вързан то само си затрудняваме нещата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 2 години
И още нещо, твърденията, как нещо щяло да поскъпне ЗАРАДИ еврото.са пълни лъжи, лично бях свидетел в последно приелите еврото страни от нашата черга - Литва, Латвия, Естония и Словакия, 1 цент не са се повишили цените. Но я ги вижте сега, инвестиции и икономика, всичките са доста по-напред от нас като стандарт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 8 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Мисля, че не си запознат с еленентарния факт, че ние в момента с валутния ни борд дефакто сме в еврозоната - левът е фиксиран с бившата дойч марка, а тя с еврото. Нямаме право да печатаме нови емисии пари, а съществуващите са обезпечени с евро. Тоест, само хартиите са с различни картинки в момента. Взехме всички негативи от фиксираните пари, е време е с еврото ще вземем и позитивите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 6
melon
преди 2 години
Аз твърдо искам Киро да спре с медицинския фашизъм и да разкарат онзи *** от образователното министерство. На 12 януари има протест, залогът е огромен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 1
Shadow1
преди 2 години
Стига сте го въртяли тоя народ вече, какво искал народа какво не искал, все тая, това са извинения да не си признаете личното недоволство. Народа е всички и никой едновременно. Нито има ефикасен начин в момента да се взема колективно мнение, нито пък и да имаше щеше да е компетентно това мнение. Повечето теми са твърде сложни за допитване до народа. Ако беше въпрос - колко да е дълъг мандата на президента, какъв цвят да ни е знамето и подобни, става да се пуска референдум, но само за такива прости неща не и за еврозона.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 1
data
преди 2 години
Вб доказано не работи и изоставането ни от Румъния е все по видно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 6
evlogi
преди 2 години
Предполагам всички сте чували максимата, когато нещо работи, не го барай.Ще премахнем валутният борд, който доказано работи вече толкова години, за да се наврем в еврото, от което полза досега имаха само северните страни износителки от типа на Германия.На Гърция и Италия донесе много неприятности, не виждам с какво ние сме по различни от Гърция и Италия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 6
aldy
преди 2 години
Време е ТИЯ да ги гоним. Да им залепим по един "зелен" сертификат отзаде и да ги пратим там, откъдето са се довлекли, не по собствено желание.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още