Според него световният доларов ред ще почувства натиска и от сектора на криптовалутите, но той няма да бъде определящ след очакваните регулации в сферата.
„В бъдеще нарастващото използване на юани може да бъде следващото развитие на ситуацията, което да омаловажи ролята на долара. Наред с глобалната търговия, струва си да следим и ръста на финансовите транзакции, деноминирани във валути, различни от долара", съветва Маринов. „Еврото например предлага чудесна ликвидност, съчетана с много ниски разходи за финансиране, което прави хеджирането и кредитирането за международните играчи в евро по-привлекателно, отколкото в долари“, коментира гостът.
Той потвърди, че наскоро Европейската комисия публикува работен документ как да се насърчи международната търговия в евро.
Той поясни, че големите централни банки, включително и Федералният резерв на САЩ, вече работят активно за успешно прилагане на технологията, която стои зад криптовалутите.
Маринов очаква регулаторният натиск да ограничи ефективното използване на дигиталните валути извън обхвата на глобалната финансова система.
„Предполагам, че ще видим нарастваща интеграция на децентрализираните финанси в глобалната финансова система. Подозирам, че много малко криптовалути ще оцелеят, ако изобщо някоя оцелее“, прогнозира експертът.
По думите му ролята на криптовалутите може да се проследи в няколко насоки – нови модели на финансово посредничество, финансови отношения или инвестиционни възможности.
Инвеститорите в сектора изтъкват голямата способност на валутата да съхранява стойност.
„Глобалните централни банки продължават да наливат милиарди от собствените си валути в глобалната финансова система и привлекателността на криптовалутите с ограниченото си предлагане е голяма“, смята Валентин Маринов.
Той обаче предупреди, че въпреки това има сериозен риск, свързан с лекотата, с която може да се създават нови и по-напреднали криптоалтернативи.
Маринов е на мнение, че технологията зад криптовалутите ще се използва за създаване в бъдеще на дигитални форми на съществуващите големи валути като юан, паунд и евро.
„Наред с предимствата на повишената сигурност на разплащанията, дигиталните валути предлагат и по-добър контрол на централните банки над националното предлагане на пари и следователно насърчават ефективността на монетарната политика“, отбеляза гостът.
Той подчерта, че ако опитът на ЕЦБ, Фед, Китайската централна банка и Английската централна банка се окаже успешен, да ги последват и други централни банки.
„От друга страна, с предлагането на алтернативни средства на обмен, криптовалутите често се смятат за важни за съхраняване на стойност в момент, когато облекчените политики на централните банки променят стойността на много от сегашните големи валути, каза още Маринов, който смята, че това на свой ред би могло да предизвика „натиск над фиатните пари" и риск от дестабилизация на валутните пазари по света, включително и на долара.
Той напомни, че криптовалутите облекчават финансовите транзакции извън финансовата система, но често включват средства с престъпен произход. Това са причините много централни банки ефективно да ограничават използването на криптовалутите.
„Тези неликвидни парични пазари, които са част от по-стриктно регулираните и контролирани финансови системи и икономики може да се смятат за по-уязвими от други. Доларът като най-ликвидна валута и много отворената американска капиталова, пазарно ориентирана финансова система е най-малко уязвима от всички.“
Докато валутите играят много важна роля в управлението на кризисните процеси и адаптацията към реалната икономика, това далеч не е така за криптоактивите.
„Крипто не се използва официално в международната търговия и е изключително волатилно. Всичко това прави криптовалутите неподходящи да помогнат за решаването на последиците от реален икономически шок. Освен това са силно неликвидни и следователно по-вероятно ще допринесат за финансовата нестабилност и ще усилят първоначалния ефект от икономическия шок", очаква експертът.
Кой е заплашен от криптовалутите? Ще стане ли емитирането на зелените облигации симптоматично с евроактиви?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.
преди 3 години Да - хазарт и спекула, но какво значение има докато печелиш? Той така или иначе светът е обезумял. Парите си ги изливат както и където си искат. Вече 5 години си тегля профита и го обръщам в други неща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години верно ли... и колко самолетоносача има битконь ?@БГМан .... тая пирамида не е за теб човече... по добре не се намесвай! :):) От писаниците ти изглежда че наистина ги вярваш тези неща! ... поне другите биткойнаджии са чисти спекуланти и са наясно че това е хазарт! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ти дори не знаеш терминологията. Инструмент е нещо, което се използва за дадена цел. Шиткойн не се използва за НИЩО съществено. И да, както очаквах, бягаш от фактите, защото си бос и си част от долуописаните групи. А, добре ползваното лозунгче "не го разбирате..", изтъркано, но винаги влиза в сила, когато се стигне неминуемо до фактите. И защо толкова се пенявиш по форумите, като "глупаците и троловете", стой си кротко и си "печели". Нее, всички шиъкойнаджии знаете много добре, че цената на пирамидата зависи от новопривлвчените балъци, затова сте толкова активни в плямпането. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Сериозните хора си работят и преуспяват каквито и инструменти да се наложи да ползват. А празнословците и глупаците си губят времето да спорят по форумите кое е бяло и кое черно. Както казах инструмента няма значение, но *** като теб нямат достатъчно интелект да го схванат и само си губят времето да отричат неща, които не са им въобще понятни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ето, отново ала-бала. А лузърите, мойто момче, са именно фенове на шиткойна, защото знаят, че сами нищо не могат да постигбат. Цената на шиткойн до голяма сттепен се определя от милиони лузъри, които със светнали очи са убедени, че са хванали господ за шлифера. Да и тия с луковиците са "печелили" ...до едно време. И отново - ПЪРВО наблегни на знанията по икономика и финанси, после ФБ лозунгите! Цитираните валути са истински и създадени от държавите, а не измишльотина, която си мислиш, че е валута. Парите се използват не само за масово и сигурно разплащане, а и за правене на финансова политика, контрол и регулация на пазарите, събиране на данъци и такива неща, за които шиткойн е абсолютно неизползваем и ненужен. Но става за лов на балъци и лузъри, а една малка част ще направи кинти на техен гръб, както винаги става с пирамидите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Балалайки и лузъри като теб се занимават с пропаганда. Икономики и валути са се появявали и изчезвали, а успешните хора винаги са живеели не просто от пари, а от %-ти. Не само лалетата са примери, примери са и всички изчезнали валути и платежни ситеми. Сега просто използваме криптото като един от инструментите за печелене, точно както много хора навремето са печелели и от лалетата. Като изчезне този инструмент ще дойде друг. Важното е да не си овца, както например са празнословците като теб. То и долара не е вечен, нито еврото. Някой днес спомня ли си за първата общоевропейска валута екю-то? Но това не пречи навремето някои централни банки да са спечелили добър доход от нея. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Както казах - първо подготовка по икономика и финанси, а не заучаване на шиткойн пропагандата от социалните медии! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Също така като теб са звучали и всички варвари, чиито култура и цивилизация са изчезнали заради слабоумие, късогледство и упорита глупост. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Тала са говорили и за луковиците на лалетата преди време. Само глупаците вярват,че щом нещо е ново, то задължително ще стане част от бъдещето. Не е лошо малко повече икономика и финанси да понаучиш, преди да се изказваш на база на глупостите от социалните медии! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Контрола е въпрос само на време и много $-ри. А дали става или не става за валута това ще го каже пазара, не някакви пенсионери живеещи в миналото и обречени на изчезване, защото са твърде глупави да осъзнаят неизбежните промени настъпващи във всяка епоха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар