IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Стана ли биткойнът валутно убежище в условията на пандемия?

Неминуемо в един момент цената на криптовалутата ще бъде обект на корекция, но засега няма балон, посочи Димитър Пенчев

22:32 | 25.11.20 г. 14
Стана ли биткойнът валутно убежище в условията на пандемия?

Ралито на биткойна започна още през средата на годината след така наречения "халвинг", когато производствената цена достигна 8 хиляди долара за един биткойн. Подобен скок се случва на четири години и беше доста очаквано от всички криптоетнусиасти, тъй като не позволява единичната цена да падне под това равнище. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването "В развитие" Димитър Пенчев, експерт по криптовалути.

"Наскоро и PayPal разреши пазаруването с биткойн, което също от своя страна допринесе за стремглавото поскъпване на валутата, паралелно с коронакризата“, посочи той и потвърди, че се  забелязва засилен интерес от институционалните инвеститори поради липсата на друго валутно убежище на фона на слабия долар.

По думите на Димитър Пенчев биткойнът е все още "прекалено подценен".

"Когато се премине един такъв връх от 20 хиляди долара, какъвто се очаква днес, след това движението на криптовалутата става необятно и трудно може да се прогнозира кога ще се спре да се увеличава".

Според експерта по криптовалути неминуемо в един момент цената на биткойна ще бъде обект на корекция, но в момента "не се намираме в балон, какъвто беше през 2017 г.".

"Преди три години цената прекалено рязко се покачи и пазарите имаха съвсем нормална ответна реакция, редуцирайки я на предишните ѝ нива - това се наблюдава не само на криптопазарите, но и на фондовите борси. Но разликата сега спрямо 2017 г. е, че когато има силен фундамент, инвеститорите не търсят бързите печалби, а гледат в дългосрочен аспект", поясни Димитър Пенчев.

По отношение на втората по капитализация криптовалута етър експертът разкри, че е сравнително по-различна от биткойн и нейният ръст се дължи главно на започналите тази година DeFi-та, т.е. децентрализирани P2P борси без наличието на посредник.

Димитър Пенчев изрази скептицизъм по отношение на ъпгрейда "Proof of Stake" от предходния "Proof of Work".

"При първата система на работа притежателят на най-много етъри печели най-много, като степента на децентрализацията се заличава", отбеляза той.


Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да видите тук.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

14
rate up comment 1 rate down comment 0
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Зад фиатните пари има производства. Ресурси. Затова се казва примерно петро-долар. Зад еврото стои цялото европейско производство.Така, че фиатните пари били нищо, са фантазии.Златото и среброто, особено второто, са индустриално ползвани метали, бижутерия и тн.Зад биткойн няма НИЩО. НУЛА.Само спекула.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 1
cherney
преди 3 години
Златото също няма фундамент, за да аргументира пазар на стойност 10 трлн. долара. Да, има приложение, но то е пренебрежимо като стойност в сравнение с пазар, оценяван на 10 трилиона. Но е актив, който от хилядолетия е възприеман като убежище и начин за съхраняване на богатство. За фиатните пари пък да не говорим - зад тях не стои нищо и могат да бъдат произведени с едно решение на група хора. Към днешна дата вече съществуват дигитални евро и долар. И сега те са основно цифри по балансите на банките. Но за разлика от биткойн, количествата долари и евро могат да бъдат увеличени до безкрайност с едно натискане на enter. В момента инфлационния индекс на биткойн е 1.8%, т.е. приблизително колкото е при долара и еврото. След 4г. ще стане 0.9%, а тогава количеството произвеждани годишно ще е 180.000 и по-голямата част от тези 21 милиона вече ще са произведени. Личното ми мнение е, че е възможно този протокол да е неуспешен и биткойн да няма стойност след години. Но според мен вероятността да е успешен е по-голяма. А при това положение цена от около 17к долара, колкото е в момента, ще изглежда смехотворна. Ако се развие като опция за хеджиране / един вид застраховка /, 250-300к долара за биткойн не ми се струват невъзможна цена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 1
фиг.1
преди 3 години
От пролетта до днес цената му се покачи с над 300%, в последните дни падна с 10% и веднага всички взеха да му копаят гроба. Така и не се научихте. А за повечето нелегални сделки се използват точно долари и евро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 0 rate down comment 1
abdul
преди 3 години
нека, нека да няма. :-D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Всъщност зад биткойн няма никакъв фундамент. Нула стойност. Изцяло спекулативен продукт.Лалетата на 21 век. Контролиран от стотина човека. След влизането на дигитално евро и долар, ще се ползва само за нелегални сделки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 2
abdul
преди 3 години
казах, че времето тече, а биткойн май още не е умрял. ;-).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 3
khao
преди 3 години
какво искаш да кажеш или по скоро трябва да питам какво трябва да си внуши , щото си написал някакъв неразбран нонсенс...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 3
abdul
преди 3 години
не може да спрат да печатат, защото модерните пари са инфлационни по дефиниция. Биткой е дефлационен по дефиниция.биткойн е дефлационен, но безкрайно делим, за сметка на фиат-а, който е крайно делим, но безкрайно печатируем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 3
khao
преди 3 години
глуупости, просто последните 11-12 години се печата нон стоп и тия пари трябва да идат някъде, пък било то и в няква модерна пирамида кто биткоин...продължавайте с печатницата и ще стане милион ... спрете с печатането и ще изчезне за година, две...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 6
michaelis23
преди 3 години
ами март месец ако ви е толкоз къса паметта, кат гледах и то бая се вдлъбна заедно с борсите, а кой се извиси - ам долара, ко друго ... :)) Така че ако обичате не ни занимаайте с личния си живот и престанете да пълните главите на ората с бълхи ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още