"Промените след Brexit ще касаят тези, които започват висшето си образование от септември 2021 г.", посочи той.
Христанов информира, че най-много българи са кандидатствали във Великобритания през 2016 г. – около 2300 души.
"От 2016 г. насам се отчита спад от около 8% на кандидатстудентите на годишна база. Въпреки всичко всяка година се запазва броят на приетите, които потвърждават своето място и започват образованието си във Великобритания", коментира експертът.
По думите му българските ученици все още избират предимно традиционни специалности като компютърни науки и икономика, но се наблюдава засилен интерес и към по-модерни специалности като екология, изкуствен интелект и киберсигурност.
"Британските университети държат на студентите от ЕС, тъй като искат да имат международна среда и студенти от цял свят".
Христанов обясни, че Холандия също е много популярна дестинация сред кандидатите, тъй като тя предлага най-много програми на английски език и по-ниски такси.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 4 години даммм, гледах снощи новината по телевизията като основния акцент беше кокло щяло да им стане по скъпо .... но никой не се запита защо в класа в който правиха репортажа половината искат да учат в чужбина !Това на никой не му прави впечатление ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар