IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще решат ли пералните проблемите на Путин с ракетите?

Армения и Казахстан внасят огромно количество перални, хладилници и електрически помпи за кърма, които след това се реекспортират за Русия 

10:30 | 07.11.22 г. 43
Автор - снимка
Създател
Снимка: Laurel Chor/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
Снимка: Laurel Chor/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Очевидно в Армения се е натрупало много мръсно бельо. Само през първите осем месеца на тази година малката кавказка държава е внесла повече перални машини от ЕС, отколкото през 2020 и 2021 г., взети заедно. През април и май кошовете за пране в Армения очевидно са били толкова пълни, че се е наложило пералните машини да бъдат вкарвани от ЕС със самолети. 

В Казахстан също е имало остър недостиг на перални машини. Само през април тази година от ЕС са закупени почти шест пъти повече перални машини, отколкото преди година. Хладилниците също очевидно са в недостиг: до август включително централноазиатската гигантска държава е внесла от ЕС хладилници на стойност над 21 млн. долара. Това е повече от три пъти повече от периода от януари до август миналата година. 

Това поне показват резултатите от данните, събрани от европейския статистически орган „Евростат“ и анализирани от Bloomberg. A тези на пръв поглед забавни данни за вноса имат сериозна основа: Има подозрения, че хладилници и перални машини се внасят контрабандно в Русия през Армения, Казахстан и други съседни страни, за да може режимът на Владимир Путин да използва компонентите им за създаването на нови танкове и ракети. Защото изглежда, че те се изчерпват.

Високи загуби, почти никакви доставки

Преди няколко седмици НАТО и британското разузнаване независимо един от друг потвърдиха, че Русия изпитва недостиг на оборудване и боеприпаси. Дори се твърди, че през октомври руската армия е губила до 40 танка на ден. Според докладите в Беларус се купуват танкове, за да се компенсират загубите. 

Счита се, че запасите от прецизно управляеми боеприпаси, т.е. съвременни управляеми оръжия като крилати ракети, също са намалели значително. От известно време те се използват рядко в атаките срещу Украйна. Вместо това в момента руската армия атакува с ракети, които всъщност са предназначени за противовъздушна отбрана.

Много ракети „изгоряха“

Причината не е голяма тайна: още през май Министерството на отбраната на САЩ съобщи, че руската армия е „изгорила" много ракети с прецизно насочване през първите дни и седмици на войната. Твърди се, че заради санкциите липсват и важни компоненти за необходимите доставки, какъвто е случаят с танковете. Това е така, защото крилатите ракети също се нуждаят от модерни чипове, за да могат надеждно да откриват целта си. В много случаи обаче те са произвеждани от Европа или САЩ. Материали, на които Русия вече не може да разчита.

Вместо това очевидно са канибализирани домакински уреди. Защото те съдържат и чипове, които очевидно могат да се използват за безпилотни самолети, танкове и ракети. „Имаме сведения, че украинците намират в зоната на бойните действия руско военно оборудване, пълно с полупроводници от съдомиялни машини и хладилници", заяви през май министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо.

Внасят ли Армения и Казахстан домакински уреди от Европа, за да може след това нелегално да ги внасят в Русия? Ако случаят е такъв, това би било ясен случай на паралелен внос: технически и правен термин за нелегален внос, обяснява пред N-TV политологът Александър Либман от Свободния университет в Берлин.

Паралелен внос като заобикаляне 

Електрическите домакински уреди сами по себе си не са в списъка със санкции на ЕС. Много компании обаче доброволно се оттеглиха от руския пазар. Освен това продажбата на стоки с двойна употреба на Русия е забранена. Това може да засяга полупроводниците, които се вграждат в пералните машини, но също и в ракетите. Паралелният внос е най-бързият начин за доставка на важни стоки въпреки тези ограничения - и причината, поради която руснаците все още могат да купуват iPhone в магазините за електроника, въпреки че Apple се е изтеглила от страната.

"Паралелният внос означава, че Русия казва: „Трябват ни 20 000 iPhone", обяснява концепцията политологът Либман. „След това някоя компания ги купува някъде по света. Не непременно от Apple и не с разрешението на Apple. Те просто купуват и продават стоки без разрешението на собственика на марката“. 

Износът скача нагоре

Руското правителство е създало правна основа за нелегалния внос преди месеци. В началото на май Министерството на промишлеността и търговията публикува списък с продукти от около сто категории стоки, за чийто внос вече не се изисква съгласието на производителите. По този начин беше отменена забраната за паралелен внос, която имаше за цел да защити производителите и собствениците на марки.

Предложение, което изглежда е било прието. Защото в Казахстан се е увеличил не само вносът на хладилници. Данните на правителството в Астана показват, че в същото време доставките за Русия на хладилници, перални машини и електрически помпи за кърма също са скочили: През тази година Казахстан вече е изнесъл перални машини на стойност 7,5 млн. евро. През предходните две години износът е бил почти нулев. Износът на хладилници се е увеличил десетократно в сравнение с предходната година.

Иран и Северна Корея като пионери

Не може да се докаже дали хладилници, перални машини и електрически помпи за кърма действително се доставят в Русия, за да бъдат използвани за танкове, ракети или бойни самолети. Дори не е ясно дали това би работило в голям мащаб. Възможно е казахстанските и арменските търговци просто да искат да запълнят недостига на доставки, причинен от санкциите, и да спечелят малко пари от продажба на стоки за бита.

Но концепцията за използване на паралелен внос за снабдяване с популярни потребителски стоки като iPhone или важни компоненти за съвременни компютри или оръжия не е нова. Иран и Северна Корея заобикалят от много години западните санкции по този начин. Твърди се, че още през април руският производител на оръжие „Уляновск" се е опитал да вкара в страната през Казахстан спешно необходими компоненти за своите ракети, които са с произход от Германия. Според непотвърдени данни този план се е провалил поради високите разходи, които биха възникнали от новия и значително по-дълъг маршрут на доставка, и биха „изчерпали наличния бюджет".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:29 | 07.11.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Хардуер виж още

Коментари

23
rate up comment 4 rate down comment 4
khao
преди 1 година
До: Tikva007 в 5ти клас вече ще учиш и да разбираш прочетеното, за това ти го препоръчвам! Но недей, че там се учи вече и история и тотално ще се объркаш... живей си в анимацията, там ти е най добре... не е нужно да разбираш света, че и чистачи ни трябват!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 4 rate down comment 4
khao
преди 1 година
До: Tikva007 вижда се че си ти, и това е безспорно... НЕ, не са един от големите производители, нито са голям износител ! ... и преди санкциите пак е било така! Руската ВПК не работи с руски чипове (поне за новите им, точни ракети и модерните танкове (ония дето са 3 на брой)), и за това не правят нови ракети ами взимат от Иран... Какво неясно има, глууупав? иначе да, за некви неща от 75-та и преди, имат чипове на корем! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 7 rate down comment 5
Tikva007
преди 1 година
До: khao: Ами няма да го завършвам. В 4-ти имах добра учителка по Български език, която ме научи да чета и пиша правилно. За тук ми стига. Ти, изглежда, не си имал този късмет, а и семейната ти среда те е ощетила откъм култура. Лепенето на плочки ще го овладееш, ако запишеш второ висше. Може и с правописа да напреднеш. За сега само къртиш мифки тук.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 7 rate down comment 4
Tikva007
преди 1 година
До: khao: Вижда се кой е гллупакът и без помощни средства - никъде не съм твърдял, че Mikron JSC е рекорден износител на чипове, а че е един от големите производители и износители. Поне до преди последната година на суперсанкции, с които спряха по-голяма част от руския износ изобщо. А че е изнасял означава, че пазарът на 65nm и дори по-дебели технологии си го има и че руската военна промишленост си работи с руски чипове в голям процент. Каквото внася, има от къде и как да си набави - пари бол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 5
khao
преди 1 година
До: Tikva007 като се замисля ми се искаше да си прав ... един плоюкаджия днес взима повече от инжинера! Сега на новия апартамент ще се пробвам сам да си ги сложа! част от преподавателите верно бяха такива, но все пак после започнахме работа (нещо непознато за теб) и там видяхме и западните технологии, които са едно 50 години преди руските и нивото на преподавателите в меито! ... а ти, кога ще завършиш 5ти клас, неукк?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 3
мрънмрън
преди 1 година
До: Tikva007 не, не слагат, за това и се поддържат по-стари производства, защото иначе целият процес би се оскъпил, казвам, че не ти трябват чипове само за ракети, коли и перални, а и за компютри. И те не произвеждат на корем, те правят за година, колкото други за месец.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 7
Tikva007
преди 1 година
До: khao: Именно - завършил си електроника в меито, където са ти преподавали плочкаджии - професори с партийни книжки и дипломи от московския Ломоносов и техните синове-връзкари в амплоато на асистенти из катедрите. А ти си изкласил с рушвети в натура и затова сега къртиш плочки в часния сектор и тук отмаряш за попълване дупките в егото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 7
khao
преди 1 година
До: Tikva007 Ти беше глууупака който твърди че русия е рекорден износител на мега добрите чипове, сега обърна палачинката, като те разобличихме отново колко глууупав си ! хахахахахахахаха, защото даже и тия които ги правят по лиценз са с ниско качество, защото това все пак е Русия, където и пироните са нискокачествени ! ... ето за това купуват перални, смотаннн!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 7
khao
преди 1 година
До: мрънмрън то в русия всичко което се завива с ключ по малък от 22 се води за нанотехнология, може би неукия циклоп за това да говори!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 7
Tikva007
преди 1 година
До: мрънмрън: Ами след като в пералните се влагат чипове, които руснаците произвеждат на корем, за какво да разглобяват перални? И защо да влагат в ракети и танкове чипове, които се влагат в смартфони и други микрокомпютри, при които критични са размерите на микросхемите? Да не би американците да влагат 9nm чипове в Абрамс и Товахоук? Не се ли усещате, колко сте смешни - и авторите на статията и нелепата парртенка за пералните, и вие, дето я миришете тук с наслада?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още