Главният изпълнителен директор на Porsche предупреди, че през следващите месеци ежедневните операции на германския производител на луксозни автомобили могат да бъдат засегнати от „много сериозния“ глобален дефицит на чипове, пише CNBC.
“Въпросът с чиповете е много сериозен, защото цялата индустрия е засегната поради голямото търсене на потребителска електроника и бързото завръщане на автомобилния сектор“, коментира главният изпълнителен директор на Porsche Оливие Блум.
“Можем да бъдем засегнати всеки ден, така че наблюдаваме много внимателно какво можем да направим в следващите дни и месеци. Трябва да се отпуснем краткосрочно и да търсим мерки в дългосрочен план“, допълва той.
Той направи коментарите след внезапния скок в глобалните продажби на коли в края на миналата година, който съвпадна с недостига на основни чипове. Дефицитът спря производствените линии на зависимата от полупроводници автомобилна индустрия, както и производството на стотици хиляди превозни средства по целия свят.
Търсенето на тези чипове нарасна по време на коронавирусната пандемия, тъй като потребителите разграбиха новите конзоли, лаптопи и телевизори в периода на блокади.
Сега много от тези продукти, включително някои лаптопи Chromebook и новото поколение конзоли Xbox Series X и PlayStation 5, са или разпродадени, или имат дълги срокове за доставка.
Вериги на доставките
Недостигът на чипове засегна особено силно автомобилния сектор, защото от десетилетия тази индустрия разчита на верига на доставките „точно навреме“ в опит да запази капитала си, твърдят анализатори.
Запитан дали Porsche може да бъде принудена да преразгледа този модел на веригата на доставки, Блум коментира: „Да. Много е важно за бъдещето да помислим за веригата на доставки“.
„Трябва да помислим какви запаси са ни наистина нужни. Трябва да сме по-гъвкави и трябва да планираме по-сериозно непосредствения си капацитет“, твърди той.
Книжата на Porsche, включени в състава на германския борсов индекс Dax, са повишили стойността си с 15% от началото на годината. През последните 12 месеца цената им остана почти без промяна.