Лисе Фур вижда връзка между икономическото развитие на континента и вълната от дезинформация, която залива света. „Ако се забавим с 5G, това може да е проблем за Европа и да изостанем в растежа и конкурентоспособността в следващите години“, категорична е тя.
Според Афке Шарт, вицепрезидент и ръководител на GSMA за Европа, дезинформацията вече е създала огромни проблеми в европейските държави, включително запалването на 142 базови станции в 10 страни, което тя определи като „опасно“.
„Дезинформацията срива общественото доверие в момент, в който трябва да се борим за икономическо възстановяване“, коментира тя. По думите ѝ 5G все още се появява бавно в Европа, което означава, че този процес по възстановяване ще се развива по-бавно.
Прогнозата на GSMA е, че до 2025 г. Китай и Южна Корея ще са лидери по навлизане на 5G ( с по 50%), последвани от САЩ (45%), докато Европейският съюз ще изостава (28%).
Ефектът върху търговете
Дезинформацията може да причини повече проблеми, свързани с 5G в Европа. Според Шарт част от търговете за разпределение на честотите са били отложени, включително тези в Белгия, Франция и Полша. Това означава, че по-ранните планове за пускане на новото поколение мрежи се отлагат, както заради Covid-19, така и заради конспиративните теории.
До март тази година едва 20% от спектъра в Европа е бил разпределен, коментира и финландката Миапетра Кумула-Натри, която също е представител на Европейския парламент
Представителите на GSMA и ETNO са категорични, че кампанията за разпространение на фалшиви новини е силно таргетирана към младите потребители, а училищата могат да изиграят важна роля в информирането на младежите.
„Гражданите трябва да разпознават по-успешно фалшивите новини, да са по-подготвени за тази вълна на дезинформация“, посочи Сузана Перес. „ Трябва да се търси решение как да се минимизира тази дезинформация“.
Тя и Миапетра Кумула-Натри са на мнение, че на първо място трябва да се обърне внимание на информацията, която достига до местните и държавните власти. Идеята е те да бъдат максимално информирани, за да могат да предават коректна информация към гражданите.
„Нужен е по-локален подход за решаване на един глобален проблем“, коментира Кумула-Натри.
„Искам да попитам хората, които са толкова агресивни в разпространението на фалшиви новини, колко назад иска да се върнат в технологичен план – до 2G ли?“, попита още тя. „Наистина ли искаме да се откажем от всичко свързано, което вече работи с мобилните данни?“.
ETNO и GSMA се обединиха около мнението, че е трябва да се отговори на въпросите на притеснените граждани и тази вълна от дезинформация не бива да бъде пренебрегната, защото последиците от нея могат да са огромни.
преди 4 години 5G щяло да помогне на всички сектори? И как точно ще им помогне?Аз не знам някой да се е оплаквал от 4G или 3G -напълно достатъчна свързаност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар