IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Трябва ли Европа да влиза в информационна война с Русия?*

За да може Западът да се противопостави на кремълската пропаганда, трябва да разбере причините за нейната ефикасност

17:31 | 31.01.15 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Трябва ли Европа да влиза в информационна война с Русия?*

Външните министри от ЕС обмислят създаването на рускоезичен медиен холдинг. Естония и Латвия възнамеряват да създадат собствени телевизионни канали на руски език. Полша се движи в същата посока. Политици в Чехия също говорят за необходимостта от създаването на рускоезичен телевизионен канал. Дори Великобритания се застъпва за увеличаване на "общоевропейските телевизионни предавания на руски език".

Телевизията като основно оръжие

Причината за това е пределно ясна. Това е пропагадното настъпление на руските власти, които вече спечелиха пълна победа в рускоезичното пространство и междувременно предлагат своята версия за събитията на основните езици в света, пише в свой анализ за Deutsche Welle Иван Преображенский - политолог, постянен участник в германско-руския форум "Петебургски диалог" и в руско-полския дискусионен клуб PL-RU. 

За това се харчат десетки милиарди евро. Телевизионният водещ Дмитрий Кисельов в очите на Запада е олицетворение на кремълската пропагандна машина. Той дори бе включен и в списъка на санкционираните личности. И в това няма нищо чудно, защото телевизията е основното оръжие на руските власти в подетата от тях информационна война.

Вероятно поради това в ЕС заговориха за телевизионен канал на руски език. Едни виждат в него средство за борба срещу кремълската пропаганда в страните от "Източното партньорство". И на първо място в Източна Украйна. Някои политици от балтийските страни пък смятат, че трябва да създадат медия, която да стане основен източник на информация за рускоезичните граждани на ЕС. Въпреки че дори Евростат няма точни данни колко рускоезични граждани живеят в ЕС.

Борбата за аудитория

В Германия те са не по-малко от три милиона, стотици хиляди живеят в Латвия, Литва и Естония. В Чехия и Словакия броят на рускоговорящите е над 100 000. Още повече има в Полша. При това не всички европейски политици разбират, че не става дума само за руснаци. За значителна част от изселниците от бившия Съветски съюз руският език е роден. За мнозина той си остава и основен език за международно общуване. Особено за тези, които не владеят английски. А кой знае колко хора от бившите социалистически страни са изучавали доброволно или задължително руски език и сега често гледат руска телевизия? С други думи, само в ЕС става дума за една многомилионна аудитория, с която вече активно работи кремълската пропаганда.

Въпросът е как да й се отговори? Чрез подчертано обективна журналистика на факта или с ответна пропаганда? Един латвийски чиновник вече употреби израза "брюкселска пропаганда". Всъщност той очерта сериозен проблем, с който неизбежно ще се сблъскат всички подкрепяни от ЕС проекти, призвани да се противопоставят на кремълската пропаганда.

Агенти на влияние

Най-различни "приятели на Путин" по целия свят и без друго не престават да тръбят, че западните медии лъжат или най-малкото не казват цялата истина и единствено Дмитрий Кисельов и другите водещи в Russia Today честно питат дали Русия може да превърне САЩ в радиоактивна пепел*. Никой обаче не харесва телевизионния канал Euronews на руски език. В Русия го обвиняват в пристрастие към страната, а украинските власти смятат, че е рупор на Кремъл.

С други думи, ако новите медиите на руски език бъдат създадени и започнат да насърчават алтернативна на кремълската гледна точка, те неизбежно ще бъдат причислени към пропагандаторските средства за масова информация. Може би изобщо не си струва Западът да се бори срещу налагания от Кремъл поглед към света? Тогава обаче поражението в информационната война е неизбежно. И то не само в постсъветското пространство. Защото говорейки за "пета колона" руски симпатизанти на Запада, Кремъл всъщност описва собствената си стратегия за създаване на агенти на влияние в ЕС.

За да може Западът да се противопостави на кремълската пропаганда, той трябва да разбере причините за нейната ефикасност. Защо толкова много хора на Запад търсят алтернативна гледна точка и я намират не къде да е, а в руските телевизионни канали и пропагандаторски поствания в интернет?

Западните лидери трябва да направят качествена преоценка на Русия, за да си обяснят този феномен. Засега обаче те нямат такава. Всъщност Западът трябва да започне наново да изучава страната и в частност информационната политика на руските власти. И само когато разбере механизмите на техните действия и причините за появата на такава масирана пропаганда, ще може да даде адекватен отговор. Засега Западът няма ясно разбиране. А може би той просто трябва да следва съвета на Александър Солженицин, че човек не бива да живее в лъжа. И ако Западът ще създава нови рускоезични медии, то те трябва да бъдат пределно независими от всяка власт, сложни бюрократични структури и спонсори.

* Пресслужбата на Russia Today е заявила пред DW, че водещите на канала никога не са говорили за това дали може САЩ да се превърнат в радиоактивна пепел.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:12 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

28
rate up comment 4 rate down comment 1
nocalled
преди 9 години
американската пропаганда гледам си е свършила работата сред една част от нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 7
bgMan
преди 9 години
Защо да не трябва, след като съвсем очевидно Русия толкова много години подклажда недоволство и антиевропейски настроения?Пореден пресен пример тук в нашия форум са *** на партия Атака, които влязоха в хора на предишните добре познати русофили, комунисти и други подобни хитреци всички вкупом блеейки едно и също.Та защо ЕС да остави това без някакви ответни мерки?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 6 rate down comment 1
Сините камъни
преди 9 години
И тази война никога не е спирала!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 5 rate down comment 0
vstoykov
преди 9 години
На охлоса му се казва, че има противопоставяне между нации, държави.Обаче това е само за пред охлоса. В действителност имам е лични интереси, а не национални. Защото нациите не могат да имат интереси - те не са личности. Нациите са колективни халюцинации.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 14 rate down comment 6
STRAHO
преди 9 години
"Борисов се възмути, че Турция "ще строи 4 ядрени руски реактора", а България се отказа от руския проект за АЕЦ "Белене". "Може ли натовска Турция да го прави, а натовска България - не?!", попита Борисов. Именно неговото предишно правителство реши да сложи край на проекта през 2012 г. Той припомни, че руската "Атомстройекспорт" подаде иск срещу България в международен арбитражен съд. Според правителството руската компания претендира за 860 млн. евро обезщетение."Кери отвърнал : " Браво браво заслужихте си потупване по рамото! Все така да плюете руснаците при всяка международна изява! "
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 13 rate down comment 4
STRAHO
преди 9 години
Б. Борисов : "Турски поток" може да изолира България и газопреносната й система, в която са вложени 25 млрд. лв. Може ли натовска страна да спомогне България да бъде заобиколена?! Смятам, че не може. Ние не бива да допускаме това да се случва и това трябва да е приоритет на съвместната комисия по енергетика със САЩ, за която се договорихме при посещението на държавния секретар Джон Кери. Доказали сме, че България е от най-стабилните евроатлантически партньори", каза премиерът. Той добави, че се надява партньорите ни в НАТО от Турция и Гърция "да не се възползват от желанието България да бъде наказана"."Иначе не са ни истински партньори. Тук нещата са черни или бели, няма сиво", предупреди министър-председателят.Добър ден купих си калпак! Пропагандата си е пропаганда но държавни мъже така да и се връзват ....не е истина! Турците казали на нашите: "Сори интереса клати феса! Браво на вас, все такива анти путинисти да сте! ха ха ха "
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 12 rate down comment 4
dakl
преди 9 години
Далеч по точно и по вярно би било , ако заглавието е " западът води информационна война против Русия"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 8 rate down comment 11
Стоян Петров
преди 9 години
Капитализма в Русия е олигархичен, а управлението авторитарно. Според редица изследвания при достигане на БВП от 10 000$ на глава от населението, настъпват необратими процеси на демократизация(обекти са били Южна Корея и Тайван).Е не като английската, но примерно да не бият обратните и да не затварят телевизии. Русия беше достигнала този преломен момент. Доверието в Путин ерозира под 50%. Е, той съзря своят шанс в шовинизма на руският натрод и се възползва. Но това няма как да продължи. Жалко е че много руснаци не го харесваха, но гласуваха за него защото смятаха, че единствено тои може да ги изведе от фактически феодалните отношения между хората в страната. Наистина е доста объркано, капитализъм, феодализъм, авторитаризъм, но голяма страна, голяма объркация!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 12 rate down comment 2
deant
преди 9 години
Като Русия била станала като САЩ, кво е тва плюене за комуниста Путин? Аз имам също наблюдения, че в Русия в момента се развива по капиталистически модел. Границите са отворени, няма концлагери, няма информационно затъмнение - руснаците са плъзнали по целия свят. За какво тогава говорим?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 9 години
Имате голям проблем! Целият свят вече е Америка. Отидеш в Китай, отидеш в Русия, ама те станали като Америка.Същия работен(според други алчен, фашистки) капитализъм. Така, че вместо да пишете, хващайте се за работа, за да трупате пари. Защото при капитализма човек струва толкова колкото е богат. И на мен не ми харесва и мисля че не неправилно, но не аз или вие определяме правилата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още