Американските инвеститори гледат на недвижимите имоти като начин да се предпазят от инфлация. Възможно е обаче да бъдат разочаровани, пише Wall Street Journal.
Макар че еднофамилните жилища обикновено се представят добре през периоди на висока инфлация, стойността на офисите, търговските площи и други бизнес имоти може да се срине, ако собствениците не са в позиция да повишат наемите, отбелязват икономисти.
След като министерството на труда в САЩ обяви този месец, че потребителските цени са се повишили с 4,2% на годишна база през април, най-високото ниво от 2008 г. насам, перспективите за инфлация се превръщат в мания на финансовите пазари.
Много анализатори и инвеститори очакват ръстът да е кратък. Те смятат, че скокът на инфлацията отразява разходите през последно време на правителството, натрупаното търсене и проблемите на производството по време на повторното отваряне на американската икономика. Тези сили трябва да отслабнат, тъй като икономиката продължава да се възстановява от пандемията, а по-традиционните навици при разходите се възстановяват.
Но в момент, когато много американски компании предупреждават за повишаване на цените, все повече инвеститори търсят активи, чиято стойност расте, когато стойността на парите намалява.
През последно време жилищните имоти се оказаха убежище в периоди на висока инфлация. Икономистът от Станфордския университет Моника Пиацеси изучавала американската инфлация през 70-те години на миналия век и установила, че цените на жилищата растат в съответствие с размера на икономиката, докато цените на акциите падат, което означава, че собствениците на жилища са станали по-богати в сравнение с притежателите на акции.
Ако сега инфлацията се задържи, „ще се случи съвсем същото нещо“, убедена е Пиацеси.
Собствениците на жилищни и бизнес имоти често преминават по-добре през времена на бърза инфлация от собствениците на акции и облигации, казват икономисти. Наемите на офиси, търговски площи и апартаменти обикновено са свързани с цените на потребителските стоки и растат с инфлацията, тласкайки доходите от имоти нагоре. Инфлацията също така оскъпява строителството, което е от полза за собствениците на имоти, защото могат да очакват по-малка конкуренция от нови сгради.
Трябва да се има предвид и психологията на тълпата – недвижимите имоти са смятани за устойчива на инфлация инвестиция и повече хора ги купуват, просто защото смятат, че и другите ще го направят.
Но собственици на имоти, които нямат възможност да повишават наемите, може да пострадат в периоди на инфлация.
Наемните договори за офиси и търговски площи често са със срок от десет години нагоре и ако не включват съобразени с инфлацията повишения на наема, реалните приходи на собствениците може да се свият. Растящата инфлация също така обикновено води до повишаване на лихвите, което тласка нагоре доходността от сигурните държавни ценни книжа и натежава върху стойностите на имотите, тъй като доходността от тях изглежда твърде малка в сравнение с облигациите. Ако собствениците на имоти не могат да повишат наемите достатъчно, за да компенсират това, инфлацията ги прави по-бедни.
Много търговски и офис площи сега имат високо ниво на свободни площи, което също може да попречи на повишаването на наемите. Инфлацията води единствено до по-високи цени на продукти, които хората в действителност искат.
Дейвид Харцел, професор по недвижими имоти и финанси в университета в Северна Каролина, изучавал последиците от инфлацията за възвръщаемостта от недвижими имоти в САЩ през 80-те години на миналия век. Той установил, че имотният сектор не функционира добре като убежище, когато свободните площи са високи. „Ако има много свободни площи, собствениците губят влиянието си в преговорите“, отбелязва той.
Индексът FTSE Nareit Equity REITs, който следи публичните инвестиционни тръстове в сферата на недвижимите имоти, се понижи леко на 12 май, когато министерството на труда публикува данните си за потребителските цени. Макар че оттогава индексът възстанови голяма част от загубите си, това показва, че инвеститорите имат смесени чувства за последиците от растящите потребителски цени върху недвижимите имоти.
Джон Войтек, ръководител на ликвидните реални активи в компанията за управление на активи DWS, казва, че очаква инфлацията отново да намалее, но да остане малко по-висока, отколкото преди пандемията.
Той допълва, че компанията му е песимистична към собствениците на офиси, чиито дългосрочни наемни договори ги правят уязвими към инфлацията в краткосрочен план. Засега DWS е по-оптимистична за собствениците на жилища под наем и на складове, където наемните договори са далеч по-кратки, а повишаването на наемите с темпа на инфлацията е по-лесно.
преди 3 години В момента в София в едно средностатистическо жк един апартамент се продава за около 80 хил евро, а се отдава под наем за 250 евро. Горе-долу за 27 години се избива покупната цена, но при положение, че не се правят ремонти и не се плащат данъци. Реалната средна нетна годишна доходност от двустаен апартамент в София в средно атрактивно жк е около 2,43 процента, а на тристаен - 2,08 процента. Това е по вътрешен доклад към 31 март 2021 на една много сериозна международна компания. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Само ако има клауза лихвата да не се променя! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ватенката е единственият с умна мисъл тук. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години И преди 10 години имаше инфлация,6 месеца по късно вдигнаха лихвите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години "Лихвите не са основание за покупка на имот,когато цените са толкова високи."Всъщност са. Учебникарско правило - посред инфлация да имаш заеми е чудесно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Па тия дето са успели - пиха по една студена вода сега хахахаха :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Не може да се генерализира едно нещо добра инвестиция ли е или не по принцип, а само в даден период. В надтоящия период за апартаменти в София, моето мнение е, че НЕ е добра инвестиция, защото цените са много надути. А дали цените са надути се вижда по съотношението цена/наем, където има огромен дисбаланс в момента в посока цена. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Имота е добро решение когато го отдаваш на пазар с липса на предлагане на имоти под наем.Когато пазара се наводни с жилища под наем и то с падащи наемни цени,имота купен на тройна цена не само се превръща в лоша инвестиция,ами дори инвестицията става губеща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Лихвите не са основание за покупка на имот,когато цените са толкова високи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Каврък, явно не си успял още да "накопиш" за собствено жилище и продължаваш да пишеш същите глупости, както и преди години. Стегни се, сравнително млад мъж си, работи и ще си купиш жилище, особенно при тези лихви на жилищните кредити. отговор Сигнализирай за неуместен коментар