Достъпните домове се отдалечават все повече от обхвата на купувачите на първо жилище в Европа, като 35% от жителите на Стария континент смятат, че никога няма да могат да купят собствено жилище, показва изследване на ING, цитирано от онлайн изданието propertywire.com.
Около 63% от европейците очакват цените на имотите да се повишат в идните пет години, а 53 на сто са на мнение, че жилищният пазар в страната им върви в погрешна посока. Това е ръст спрямо 45% миналата година, сочат данните от изследването.
Допитването, в които са участвали близо 15 хил. души от 13 страни в Европа, установило, че броят на хората, които не са доволни от развитието на местния жилищен пазар, е нараснал в повечето страни. Само една четвърт от европейците са на мнение, че жилищният пазар в родината им върви в правилната посока.
Цените на имотите са свързани или повлияни от условията на местния пазар. Но много хора в Европа са на мнение, че цените на жилищата в родината им е твърде висока, става ясно от доклада.
Според 57 на сто от европейците жилищата са скъпи, а 25 на сто казват, че им е трудно да изплащат наема или ипотеката си всеки месец. В същото време 62% от наемателите определят имотите в страната си като скъпи спрямо 55% от собствениците на жилища. За 32% от наемателите цените на жилищата са несправедливи спрямо 22% от собствениците.
В последните десет години лихвените проценти са ниски и това помогна за повишаването на цените на имотите, но също така затруднява навлизането на жилищния пазар на купувачи на първи дом. Според 72% от европейците за купувачите на първо жилище е трудно да стъпят на имотната стълбица.
В същото време 35% от жителите на Стария континент, които нямат собствено жилище, не очакват да успеят някога да се сдобият с дом. Най-голям е делът на германците, които смятат така – 45%, следвани от италианците с 44% и британците с 41%.
Изследването показва още, че само 9% от европейците очакват да успеят да се сдобият със собствен дом, докато навършат 30 години. За сравнение, 60% от хората, които вече притежават имот, са го купили преди да станат на 30 години.
Европейците посочват много причини, поради които не могат да купят имот, като проблемите с достъпността са на първо място. Около 56 на сто от европейците отдават това на недостатъчните си приходи, а 19% очакват цените да останат твърде високи. На този фон 16% отбелязват като причина липсата на сигурност на работното място в дългосрочен план.
„Стъпването на имотната стълбица изглежда по-важно от всякога както емоционално, така и финансово. Но много от европейците, които нямат дом, очакват да се сдобият с жилище в по-късна възраст, отколкото хората, които вече притежават жилище“, казва Джесика Екстън, специалист по поведенческа психология в ING.
„Млади или стари, собственици или не, европейците признават, че притежаването на имот сега е по-трудно, отколкото в миналото и е вероятно да се случи по-късно в живота. Достъпността е основно препятствия, но следващата най-разпространена характеристика на жилищните пазари е, че те са несправедливи. Това може да е причина да преосмислим как организираме имотите в обществото ни“, допълва тя.
Според Джеймс Найтли, главен международен икономист в ING, макар жилищният пазар обичайно да е свързван със силен потребителски сектор, това е било характерно за времената, когато жилищната собственост е била по-разпространена и повече хора са смятали, че богатството определя по-високите цени на жилищата.
„Сега, когато толкова много млади купувачи са изтласкани от пазара и трябва или да харчат значителна част от доходите си за наем или да живеят с родителите си, процентът на жилищна собственост бързо намалява. В резултат на това икономическият тласък от силния жилищен пазар става по-малко изразен“, отбелязва той.
„Освен това фактът, че толкова много анкетирани определят като погрешна посоката, в която се развива жилищния пазар в страната им, трябва да послужи като предупреждение за политиците от традиционните партии, които вече са в неизгодна позиция спрямо надигащата се популистка политическа вълна“, допълва Найтли.
преди 6 години Може би най-доброто мнение, което съм чел някога във инвестора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години А дано, тогава ще си накупим на безценица :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години В следващите години цените на жилищата в много държави по света ще падат и ще стигат дъното, а тия в България дъното на дъното и то трайно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ЕЦБ печата десетки милиарди с цел да се стимулира потреблението, но тези пари не стигат дори до средната класа, камо ли до бедните.Милиардите се прибират от олигархията/политиците на съответната страна.А тези хора не могат да изядат повече от 1% от храната и пазар само с луксозни стоки не се поддържа.Средната класа продължава да е без пари и съответно не увеличава консумацията си (даже я свива).Няма консумация - съоптветно няма нужда от нови мощности, олигархията не влага пари в производство а ги закопава в тухли.Цената на тухлите расте и става все по-непостижима за средната класа.Средната класа остава все по-дълго под наем, а съответно олигархията вдига и наемите, шото хорат апод наем се увеличават.Политика по отношение на достъпността на жилищата ЛИПСВА в цяла Европа което още задълбочава по-горните проблеми (политиците са съучастници на олигархията, ако изобщо двете неща са различни).Европа убива средната си класа и неравенството в обществото става критично.Средната класа е притисната и по други линии - миграцията, само за да се спазват някакви прословути "принципи". Тези "принципи" е лесно да се приказват докато се возиш в бронирана лимузина, с охрана от десетки пазванти от специалните служби с автомати.А средната класа - да му мисли и да се оправя. На средната класа дори оръжие на практика и е забранено, отново в цяла Европа. Като на робите едно време.Отделно цялата тази несигурност натиска надолу и раждаемостта на нормалните бели европейци.Да видим докъде ще докараме така. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години и това за 60% от населението в ЕС всички да са ИТта и банкери ли бе??!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години е как пък преди да навършат 30 години си купиха жилище,като винаги се купува с 20тина годишен кредит. ??!!значи, за да го изплатил преди 30, трябва да го е теглил като е бил 10 годишен ??!!или ако го е платил кеш като е бил на 30, трябва да е почнал да пести още като 10 годишен??!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години От всичко изброено само за автосервиза съм съгласен. Дори да живееш на село само с жена си, трябва да има канал къде да я качиш и да прегледаш окачването, за да можеш после да я подкараш с малко повечко газ. А не да те хвърли под кревата, защото не можеш да вдигнеш ръчната на острите завои. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години е, човека говори философски, а лесно се говори така от дистанция... ако му проследиш писанията назад във времето има интересни неща за личното му когнитивно възприятие на света ... още помня дето се оплакваше че му предлагали 3500 заплата, а той искал 10 пъти повече (няма грешка в цифрите) :):) ... щото... може би, живота на село е скъп ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години В БГ има интернет и в гората ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар