САЩ са изправени пред нова жилищна криза. Десет години след епичното строителство завършените домове на брой домакинства са най-малко от когато и да било в американската история, пише Wall Street Journal.
Строителството на жилища на домакинство десетилетие след спукването на имотния балон остава близо до най-ниското си ниво в 60-те години, откакто се води статистика, сочат данни на Federal Reserve Bank of Kansas City.
Спадът е още по-озадачаващ заради факта, че по повечето други показатели американската икономика процъфтява. Работните места са в изобилие, заплатите растат, а фондовият пазар е близо до рекордни висини. Представителите на поколението Y (родените между началото на 80-те и средата на 90-те години на миналия век – бел. ред.), най-голямото поколение след бейби бумърите, достигат възраст за придобиване на жилище. американски
Боб Сноудън, строителен предприемач от Гранд Рапидс, щата Мичиган, смята, че разбира какво се случва. Той получава обаждания на практика всеки ден от семейства в процъфтяващия град в западната част на Мичиган с молба да им построи нов дом. Той в крайна сметка отхвърля повечето запитвания.
Търсенето на жилища е по-силно от когато и да било, но земята и строителните разходи почти са се удвоили след края на последния бум преди десет години, казва Сноудън. Поради това той преместил вниманието си от евтини къщи и жилища от средния ценови сегмент към първокласни имоти, където маржовете на печалбата са по-големи. Производството му е намаляло от близо 25 жилища на година през 2005 г. до десетина, казва Сноудън.
Комбинация от по-строги жилищни регулации, липса на работна ръка в строителството и недостиг на земя в скъпите райони са в основата на кризата, смятат експерти в индустрията.
Дори по време на дълбоката рецесия в средата на 70-те години и кризата в началото на новия век строителните предприемачи завършваха значително повече жилища на брой американски домакинства, отколкото сега, в деветата година на икономически растеж. Само по време на икономическите кризи през 1981 и 1991 г. равнищата на строителство на домакинство са били близо до сегашните нива, казва Джордан Рапапорт, икономист в Kansas City Fed. Той допълва, че единственият период, в който в САЩ може да са строени по-малко жилища на брой домакинства, е по време на Втората световна война.
По данни на Националната асоциация на строителите на жилища строителните предприемачи ще започнат под 900 хил. нови жилища през 2018 г., което е под равнището от близо 1,3 млн. жилища, които са необходими, за да се отговори на растящото население. Цялостният запас от нови и съществуващи жилища за продажба достигна най-ниското си ниво в историята през четвъртото тримесечие на 2017 г. с 1,48 млн. единици, сочат данни на Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти. американски
Това, от своя страна, повишава цените до неустойчиви равнища по думите на икономистите. Липсата на имоти за продажба разпали наддаването в страната, като създаде още по-големи затруднения за купувачите на първо жилище.
Строителните предприемачи посочват редица фактори за спада на строителството. Усилията в последните десетилетия за стимулиране на младите хора да посещават колеж са довели до отлив в професионалните училища, лишавайки строителните предприемачи от квалифицирана работна ръка. Намаляващите строителни работници имигранти лишават предприемачите от неквалифицирана работна ръка.
Строителните предприемачи в покрайнините се натъкват на все по-сериозна съпротива от младите купувачи, въпреки че цените на земята в близост до големите градове се увеличават. Според икономисти в много големи метрополии броят на жителите на покрайнините вероятно просто е достигнал лимита си, тъй като потенциалните купувачи все повече отхвърлят дългото пътуване. През 50-те години купуването на дом в ново предградие, където земята е изобилна и евтина, често означаваше половинчасово пътуване до работното място в града. Днес пътуването от новите предградия може да е няколко пъти по-дълго.
След няколко години на замряло купуване има признаци на подобрение в последните месеци. Равнището на собственост на жилище нарасна миналата година за първи път от 2004 г. насам, подкрепено от младите купувачи, преодолели растящите цени и липсата на запас, за да купят първия си дом. Новозапочнатите еднофамилни жилища са нараснали с 2,9% в 12-те месеца до февруари, сочат данни на Бюрото за преброяване на населението на САЩ.
Но строителството остава под средното историческо равнище и икономисти твърдят, че е малко вероятно да се върне на тези нива преди следващата рецесия. американски
Броят на членовете на Националната асоциация на строителите на жилища достигна пик от 240 хил. през 2007 г., след което намаля до 140 хил. през 2012 г. и се задържа на това равнище през целия период на възстановяването.
Боб Сноудън, предприемачът от Гранд Рапидс, казва, че преди 2008 г. банките му отпускали пари бързо. Когато пазарът рухнал, той останал с дългове за 2 млн. долара и десетки празни къщи.
Повечето му колеги напуснали изцяло бизнеса. Сноудън оцелял, като се разбрал с банките за принудително иззетите жилища, някои от които построени от него самия, и ги препродал. „Заклех се, че никога вече няма да строя нови къщи“, споделя предприемачът.
Когато се завърнал към строителството на нови жилища преди няколко години, условията му били различни. Той избягва дългове и не се съгласява да строи жилище, ако купувачът не финансира сам разходите или не плати в брой.
В края на жилищния бум преди десет години, когато празните нови жилища започнаха да се натрупват, местните власти затегнаха строителните регулации в опит да овладеят строителството. Непродадените къщи и празните парцели свалиха стойността на имотите.
Сега тези регулации остават. Жилищният кодекс на Мичиган, който регулира стандартите за жилищно строителство в щата, е набъбнал на 862 страници спрямо 556 страници преди две десетилетия, казва Браян Уилсън от компанията Cascade Township в Гранд Рапидс. Колкото и тромави да изглеждат правилата обаче, те създават по-добри стандарти за всичко – от безопасност до енергийна ефективност и дълготрайност на построените жилища, допълва той.
Някои от правилата, приети от бордовете за планиране с цел подобряване на качеството на живота, в крайна сметка повишават разходите. Зонирането в най-желаните части на Гранд Рапидс, например, често изисква парцелите да са от два акра или по-големи, което спира строителството на евтини жилища.
През 2016 г. Националната асоциация на строителите на жилища пресметна, че регулативните разходи увеличават с приблизително 85 000 долара цената на жилище, ръст от над 30% от 2011 г. насам.
Задълбочаващият се недостиг на работна сила изостря проблема. Строителните работници в САЩ са намалели до 10,5 млн. през 2016 г. спрямо 10,6 млн. през 2010 г., когато имотният пазар почти беше достигнал дъното, сочи анализ на данните на Бюрото за преброяване на населението на САЩ на Иси Ромем, икономист в стартъп компанията BuildZoom.
„Работниците навлизат в 50-те и 60-те си години. Те се пенсионират и няма свежа кръв. Не сме се озовали в това положение за една нощ и може да са необходими години, за да излезем от него“, казва Тод Пюлър, който работи в отдел „Човешки ресурси“ на строителната компания Fox Brothers Co.
преди 6 години Човека по-скоро слага акцент върху строене "възможно най-бързо, възможно най-евтино". Ясно е, че ти трябва един тип конструкция а Аляска и съвсем различен за Аризона. Апропо, тоя принцип с най-евтиното и най-бързото е удачен за земетръсните райони и алеята на торнадата. По очевидни причини. Но е меко казано безсмислено да го прилагаш навсякъде. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Еми сегрегация, но тоя път не по цвят, а по доходи и локация. Има много в Детройт, ама никой не иска. Има почти нищо (а това, дето го има е на бомабстични цени) в ЛА и Сан Франциско, но всички искат там. А като споменаха Gen-Y, я кажете в статията колко точно са дълговете за образование? Защото ако имаш да плащаш още поне 10г кредит за университета, последното нещо дето искаш е и ипотека... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години някои сме били там и сме виждали, че не е баш тъй :) нима искаш да ми кажеш че в Аризона и Аляска позлват една и съща технология при строителството ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Американците и като цяло англоговорящите държави имат най некачественото стройтелсво. Всичко се прави ширпотреба и от най калпавите и неподходящи материали. Строителните фирми там реализират огромна печалба защото всичко така е измислено че да се строи много бързо и да се влага малко капитал и материали.95% от къщите ги правят само от дърво и гипсокартон. Много от тях дори нямат бетонна основа. Вътре всичко скърца, като подскочиш цялата къща се тресе. А като дойде някоя по сериозна буря или торнадо от къщата не остава НИЩО!За сравнение в България новите къщи се строят изключително качествено и здраво. Монолитна железобетонна носеща констукция, бетонни основи, тухли, солидни покриви със тежки керемиди които си стоят на мястото дори и при сериозен ураган.Изолация, многослойни дограми.....Даже аз смея да твърдя че българите сме едни от най добите строители на монолитни къщи във света. Освен това нашите къщи са и едни от най екологичните защото ползват само земни материали. Дърво се ползва само за покривната конструкция. Но дори и там някой вече избират метала. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Явно още им държи влага от 2008. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години А кво стана с целите изоставени квартали на Детройт и няколко други големи града в САЩ? Китайците ли ги изкупиха или те са материал за друга статия с други твърдения? отговор Сигнализирай за неуместен коментар