Ако банките тръгнат да бягат от Лондон заради Brexit, пазарът, който ще бъде най-много облагодетелстван от това, дори не се намира в Европа, пише Bloomberg в свой анализ.
Ню Йорк дори повече от Франкфурт и Париж се очертава като основен кандидат да привлече повече банки, ако финансовата индустрия реши, че излизането на Великобритания от Европейския съюз (ЕС) ще й навреди.
Точно Ню Йорк, а не европейските финансови центрове, е мястото, което реално може да си съперничи с Лондон по дълбочината на пазара, екпертизата или регулаторите, отбелязва информационната агенция.
Континентална Европа ще привлече част от банковите операции, за да се поддържат регионалните операции, но повечето от банките вероятно ще се прехвърлят отвъд Океана.
“Няма начин в EС да се появи финансов център с инфраструктура като в Лондон и да изземе ролята на Лондон, особено в сферата на капиталовите пазари”, коментира Джон Нелсън, председател на борда на директорите на Lloyd’s.
Според него има само един град в света, който реално може да конкурира Лондон, и това е Ню Йорк.
Много инвестиционни банки са разположили водещите си централи в Лондон. Ако се наложи те да се преместят, най-вероятно ще се насочат към по-далечна часова зона, включително и бек офисите.
Изпълнителният директор на Morgan Stanley Джеймс Горман също прогнозира, че Ню Йорк ще е големият печеливш от евентуално преместване на финансовия сектор от Лондон заради Brexit.
Според източници на информационната агенция, пожелали анонимност, една от водещите американски инвестиционни банки вече е започнала да преразглежда персонала си във Великобритания. Най-вероятно тя ще прехвърли значителен брой хора извън Европа – в САЩ или в Азия.
Ню Йорк – хъб за търговия с деноминирани в долари ценни книжа, вероятно ще привлече офисите, които се занимават с макро търговия, валути, облигации и анализи на икономическите тенденции по света.
Банковите шефове са се отказали от надеждата, че британският премиер Тереза Мей ще бъде в състояние да постигне такава сделка с ЕС, че да се запази правото им да търгуват със стоки и услуги свободно в рамките на блока.
Проблемът, пред който те се изправят, е, че трудно може да наваксат с предимствата, които Лондон има. Повечето местни регулатори в ЕС е малко вероятно да бъдат в състояние да се справят с евентуален наплив от заявления за лицензи. На много места няма и необходимия набор от офиси и инфраструктура, а и не могат да предложат същото качество на живот.
През тази година Лондон оглави индекса на Z/Yen Group за водещите финансови центрове по света въз основа на тяхната привлекателност за работещите в индустрията. Ню Йорк е на второ място, а Франкфурт и Париж се класират съответно на 19-то и 29-то място.
Големите инвестиционни банки от САЩ са концентрирали около 85% от персонала си в ЕС във Великобритания и 87% от дейността си на капиталовите пазари в региона, допълва информационната агенция.
преди 8 години Държава която сама прави опит да се самоубие едва ли става за финансов център , даже регионален , а не глобален! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години кой дава SLA за краен потребител ? .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години аз не съм строител, ама ти казвам що има раздвижване...МНОГО КРАДЕНИ ПАРИ СЕ ВЛАГАТ В ЛУКСОЗНИ ИМОТИ. С НАДЕЖДАТА ДА СЕ ИЗПЕРЪТ И ВЪЗВЪРНАТО ПО 10!Обаче, демографската криза и мигрантите ше *** мамата на тоз "план". Остана ХИПЕРИНФЛАЗИАТА кат възможнос за избиване на инвестициес в имоти с днешна дата. Друга причина НЕ ВИЖДАМ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години в европата ще са и в сингапур, а тия рижавите пиянки от ситито дето като се налеят с шльоковица и почват да падат от терасите като червиви ябълки да пишат големите св-та и препоръки и да се редят с тях в бюрата по труда от сегазащото техните американски дружки ще им кажат само едно соори и ду ю ху-ю духаю отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Аз залагам само на Франкфурт. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Напълно съм съгласен с тебе, но сигналите показват че тук ще има голямо приместване на долу описаните специалисти в България. Пак казвам аз съм строител не съм експерт като вас, но ми прави странно впечатление раздвижването на пазара от към луксозни обекти. Благодаря и за урока. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Интернета викаш... КО? А заваля дъжд, а угасна нета и се почва да се занимаваш с ***.и, висящи по фасадата и режещи кабели. Мислиш ли че ще стане така? Я пробвай да си пуснеш нет с някакъв SLA да видиш дали изобщо някой ще се навие, да не говорим колко пари ще иска. А мислил ли си, колко ще се увеличат трансакциите от и към страната? Тия хубавите имена.. .Себра и Бисера дали нема да светнат а? За финансови пазари изобщо нема да говоря..... У наше село пуснаа интернет и талафон и ние вече мое се мериме с Лондон и Ню Йорк. Що? Кво ми е? Некви си па че ми кажат на мене там, дека са учили у Оксфорд и у Кембридж. Я си знам! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Мисля че думата "инвестиционно банкиране" е достатъчна, ама ти явно идея си нямаш. Инвестиционните банки, за разлика от тукашните аутсорсаджии, не ги интересува дали искаш 1000 или 1200 лефчета заплатка и дали има офиси по 8 евро квадрата. Там те питат колко мениджъри на инфраструктурни компании биха дошли при теб за финансиране. Финансови министри на колко държави биха се обърнали към теб, за консултант по замяната на доларовия им дълг с евров и е такива неща, както и дали ще искаш 0.1 или 0.15% бонус от 5тте милиарда кредити, които ще уредиш за тази година. Интересува ги как оценяваш риска за отпускането на кредит за строеж на тунел под ламанша или за покупката на Монсанто от Баер. В България кадри за ритейл банкиране не можеш да намериш и за една ипотека на апартаментче в Слатина за 80 000 евро, се сблъскваш с вупиюща некомпетентност по всички нива, ти искаш инвестиционна банка да отвориш, отпускаща стотици милиони за покупка на заводи и строеж на грандиозни обекти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години По нищо не отстъпват тези изброени държави от мен. Пример. Защо не България. Аз като строител се чудя защо рязко има голямо раздвижване на строителството най-вече на офис сгради и то клас А със сертификати от БРИМ /мисля че така беше/???? Интернета "цепи" мрака в София, от другата година директен полет до Ябълката, имаме метро до летището, кое от това не е вид подготовка всичко да се изтегли /или поне 40% / към София??Дай ми по-добри аргументи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Абе пичове, става дума за инвестиционно банкиране бе, не за пенЦията на баба Гицка. Хората ви казват, че няма друг град с такава инфраструктура и кадри в Европа, вие залагате на Каспичан и Турно Мъгурели. Тука не говорим за кол център в който недоспала румънка срича нещо на развален италиански, а за място, където се сключват сделки за стотици милиони и трябват хора и инфраструктура за сключване на сделки за стотици милиони отговор Сигнализирай за неуместен коментар