IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Централната банка на Румъния се противопоставя на закон за ипотечните кредити

Финансовата институция иска от президента да върне законопроекта за повторно разглеждане в парламента или да го оспори пред Конституционния съд

18:25 | 11.12.15 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Сградата на Централната банка на Румъния в Букурещ. <em>Снимка: архив, Ройтерс</em></p>

Сградата на Централната банка на Румъния в Букурещ. Снимка: архив, Ройтерс

Законопроект, който позволява на румънците да се откажат от ипотекираните си имоти и да спрат да плащат кредитите, представлява системен риск. Това е становището на Централната банка на Румъния, разпространено в петък и цитирано от Ройтерс.

Финансовата институция иска от президента да върне законопроекта за повторно разглеждане в парламента или да го оспори пред Конституционния съд.

Парламентът прие проект на закона през ноември без оценка на въздействието, но той няма да влезе в сила, докато президентът Клаус Йоханис не го одобри. Държавният глава може да върне закона за преразглеждане само веднъж.

Народните представители приеха закона, за да помогнат на притежателите на кредити, които вече не могат да плащат лихвите по банковия си кредит, но в своята сегашна форма той не поставя никаква граница на дохода или на имота.

Това означава, че богатите румънци с няколко имота могат да се възползват, както и хора, които са съдлъжници, така и тези, които са ипотекирали имот, за да осигурят кредит за компаниите си. Това обясни пред репортери заместник-гуверньорът на Централната банка на Румъния Богдан Олтану.

Освен това законът се прилага със задна дата, което противоречи на европейското законодателство.

По данни на централната банка към 31 октомври 2015 г. 459 347 души имат ипотеки или кредити с обезпечение недвижим имот за общо 74,14 млрд. леи (17,98 млрд. долара). Само около 70 хил. души изостават с вноските си, възлизащи на общо 4 млрд. леи.

„Няма друга страна по света, която да е решила, че договорите могат да бъдат променени със задна дата не защото длъжникът се нуждае, а защото иска“, коментира гуверньорът на банката Юген Радулеску.

Той каза, че не е ясно колко хора ще се възползват от новия закон. Според най-лошия сценарий една банка в Румъния може да се нуждае от допълнителен капитал, за да продължи да функционира, каза той, но не я назова.

„Достатъчно е, че слухът за това се появи на пазара. А това може да предизвика системен риск“, смята Радулеску.

Олтану пък коментира, че ако законът бъде приложен в сегашната си форма, може да накара банките да увеличат изискуемата първоначална вноска за ипотечните кредити до нива, които биха били непосилни за бъдещите заемополучатели.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 0
ocuzzodean
преди 8 години
asics gel kayano 20asics running shoesasics gel kayano 202014 cheap Asics Onitsuka Tiger by ASICS made of Lambskin Gradient Green Red Black - $92.00 : asicsonsale outlet on online, scipad.orglanguage:&nbsp;&nbsp;
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още