До 2020 г. Германия ще има нужда от по 400 хил. нови жилища на година. Това пише в свое изследване по поръчка на съюза „Социално жилищно строителство“ институтът Pestel.
От тези новопостроени жилищни единици 80 хил. трябва да са ценово контролирани социални жилища. През тази година ще бъдат завършени 260 хил. жилища, от които 120 хил. апартамента за отдаване под наем. Така че според прогнозите ще има липса на около 140 хил. домове.
Причина за прогнозирания недостиг на жилища е фактът, че все повече и повече бежанци пристигат в Германия. Стотици хиляди работни мигранти от страни от ЕС се нуждаят от жилища на достъпни цени. Авторът на изследването Матиас Гюнтер пояснява, че очаква за тази година нетна имиграция на един милион души - около 300 хил. трудови мигранти от ЕС и 700 хил. лица, търсещи убежище, които ще останат в страната.
„Въпросът дали Германия е страна на имигрантите, или не, най-накрая намери отговор“, казва той, цитиран от DPA.
Строителството на социални жилища в Германия за нископлатени и социално нуждаещи се хора трябва да бъде насърчено, смята Гюнтер. В допълнение към 80-те хил. необходими социални жилища (с наем 6 евро на квадратен метър) ще са необходими 60 хил. жилища на достъпни цени (7,50 евро на квадратен метър).
За да бъдат построени нужните социални жилища, държавата трябва да инвестира около 6,4 млрд. евро, става ясно още от изследването. От тях 3,6 млрд. евро могат да бъдат върнати в хазната от данъчни постъпления. Държавата трябва да действа, призовават от съюза „Социално жилищно строителство“. Възможни били например времево ограничени облекчения, които да насърчат строителството, като например временен отказ от някои данъци.
През миналата седмица ресорният германски министър на строителството Барбара Хендрикс обяви, че федералната република ще има нужда от 350 хил. нови жилища на година, тъй като все повече имигранти влизат и остават в Германия. Други социално слаби групи също имали нужда от жилища, които да могат да плащат.
преди 9 години Тази година и следващата ще се нуждаят от много много повече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар