IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

И коронакризата не успява да смъкне цените на имотите в София

Строителството продължава, а банките отпускат ипотечни кредити, но при завишени изисквания към кредитополучателите, констатира имотна агенция

16:05 | 29.04.20 г. 26
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Към края на април цените на жилищата в София остават без съществена промяна. От средата на този месец пазарната активност е започнала да се възстановява с връщане на запитванията за имоти на нивата отпреди коронавирусната криза.

Работата по строителните площадки не спира, като през последните два месеца много от обектите в строеж бележат значителен напредък, а някои от тях дори са въвеждани в експлоатация. Банките продължават да отпускат ипотечни кредити, но при повишени изисквания спрямо кредитополучателите, процента на самоучастие и обезпеченията, констатира компанията за недвижими имоти Bulgarian Properties в свой анализ за пазара през първото тримесечие и след въвеждането на извънредното положение у нас в средата на март.

Наред с виртуалните огледи, започват да се провеждат и все повече присъствени огледи на имоти, без които според компанията трудно би се стигало до сделки.Продавачите обаче са в изчаквателна позиция, докато има повече яснота какво предстои, а купувачите също изчакват по-ниски цени или да видят дали ще останат на работа и при какви условия ще могат да се финансират от банките.

Интересът е насочен основно към жилища в напреднал етап на строителство или завършени с Акт 16. Интерес привличат най-вече качествените и високостойностни имоти, както и имотите с уникални характеристики и местоположение, сочат наблюденията на Bulgarian Properties.

До въвеждането на извънредното положение компанията отчита едно от най-силните тримесечия за жилищния пазар през последно време, като ръстът на цените се е ускорил до около 4% на годишна база. Цени Цени

След въвеждането на ограничителните мерки обаче е последвало отдръпване на пазарните участници, запитванията и огледите са намалели, а намеренията за покупка са били временно замразени до преминаване на епидемията.

"Досега не се беше случвало толкова рязко превключване от бум в пауза, но доброто състояние на пазара преди кризата дава основание да смятаме, че възстановяването ще бъде бързо при благоприятно развитие на епидемията и последвалата от нея икономическа стагнация", коментира Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.

Средно 1120 евро за квадратен метър в София

През първото тримесечие на 2020 г. ценовите ръстове са се ускорили, а средната цена в София е подминала границата от 1100 евро/кв.м., около която гравитираше от края на 2017 г. Цени Цени

Данните на Bulgarian Properties сочат, че средната цена на жилищата в София на база реални сделки е достигнала 1120 евро/кв.м спрямо 1080 евро/кв.м за първото тримесечие на 2019 г., което е нарастване с около 4% на годишна база. Ръст от 2,2% има и спрямо последните месеци на 2019 г., когато апартаментите в София са се продавали средно за 1095 евро/кв.м.

Средната обща продажна цена на закупените апартаменти също е нараснала на 101 130 евро за 2020 г. при 90 960 евро в началото на 2019 г. и 95 230 евро през последното тримесечие на 2019 г. Това е нетен ръст от средно около 10 000 евро  за апартамент в София спрямо същия период на 2019 г.

Минимален отказ от сделките

Сделки с имоти са се сключвали активно през цялото първо тримесечие, буквално до момента на обявяването на извънредното положение, съобщава Bulgarian Properties. Данните на компанията на база новосключени сделки показват задържане на обема от реализирани сделки на сходни нива като тези през първите месеци на 2019 г., като повечето вървят към финализиране и отказите към момента са минимални.

Миналата седмица Агенцията по вписванията отчете спад на вписаните сделки в София с 6,3% на годишна база през първото тримесечие. Bulgarian Properties обаче отбелязва, че това са данни за нотариално изповядани покупко-продажби, а не само за сключени през периода сделки. Сделки Сделки

“Този спад има обективни причини и се дължи на извънредното положение и специалния режим на работа на нотариусите, на невъзможността за явяване за нотариално изповядване и отлагането на сделки, както и на все още големия дял на новото строителство в продажбите в София - сделки, които ще бъдат вписвани при прехвърляне на собствеността”, пише компанията. И допълва, че данните все още не отразяват моментното състояние на пазара, а вече отминал негов етап на развитие. Реалното състояние ще стане ясно от данните за второто тримесечие.

Най-скъпи са имотите в „Лозенец“, най-евтини – в „Люлин“

През първото тримесечие най-голяма е била активността в традиционно предпочитаните квартали на София като “Витоша”, “Манастирски ливади”, “Кръстова вада”, “Дианабад”, централните части, включително широк център – “Зона Б-5”, Б-18, “Банишора”.

Към тях се прибавят и големите жилищни комплекси в “Младост”, “Люлин” и “Надежда”, към които винаги има сериозен интерес.

След въвеждането на извънредното положение се повишава интересът към жилища в периферни райони на столицата, в селата около нея с възможност за изолация, но и лесно придвижване до града. Хората започват да се настройват за по-дългосрочна нужда от собствено пространство на открито, констатират от Bulgarian Properties.

Средните цени в най-популярните квартали през първото тримесечие са:

• Манастирски ливади – 1090 евро/кв.м.

• Витоша – 1034 евро/кв.м.

• Кръстова вада – 1250 евро/кв.м.

• Дианабад – 1290 евро/кв.м.

• Център – 1420 евро/кв.м.

• Лозенец – 1900 евро/кв.м.

• Банишора – 1030 евро/кв.м.

• Младост – 1150 евро/кв.м.

• Надежда – 945 евро/кв.м.

• Люлин – 710 евро/кв.м.

Расте интересът към големи жилища

През първото тримесечие делът на закупените тристайни жилища е нараснал и се е изравнил с този на двустайните – по около 47% от всички закупени жилища. Само 5 % от жилищата са били едностайни или многостайни апартаменти.

Средната площ на закупените жилища е била 90 кв.м и нараства от 81 кв.м в края на 2019 г. Поради увеличаването на обема на тристайните апартаменти.

Най-купувани са били жилищата на четвърти етаж, като продължава интересът и към жилища на по-високите етажи в сгради ново строителство заради хубави гледки, повече простор и светлина, по-малък шум от околни улици и булеварди.

През последните два месеца нараства интересът към къщи, партерни апартаменти с двор и жилища в затворени комплекси с частни дворове и паркова среда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:11 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 41 rate down comment 1
mirodes
преди 4 години
И как разбра,че ще има двуцифрена инфлация?Това означава пенсионерите да пукнат от глад ако не им увеличават пенсиите.А за такова нещо никой не говори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 38 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 4 години
Само помислете,върху какво се гради статията.От данни на агенция за недвижими имоти,която не продава завършени жилища дори,тоест тази агенция не е част от целия пазар на имоти.Ако не вярвате,идете и питайте в Бългериън пропъртис за имот старо строителство.Веднага ще ви извадят картинки и чертежчета на сгради в строеж или без акт 16.И на всичкото отгоре брокер ,фирма като тази която не продава на целия пазар на имоти,ще има наглостта да дава наклон ,че цените и пазар не падали.Това е пълна глупост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 36 rate down comment 4
фиг.1
преди 4 години
"Само не разбрах защо се блъскат в София да купуват ? Не виждам нито 1 плюс." Работата в София е по-лека и по-добре платена, има всякакви забавления, има много магазини откъдето можеш да си купиш всичко, комуналните услуги са по-добри, а на много места в страната дори водата не достига. Освен това хората сме стадни животни и се чувстваме по-щастливи когато около нас има повече от себеподобните ни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 32 rate down comment 12
ПИЧ
преди 4 години
Тая корона-криза ще се окаже кратковременна и няма да окаже влияние в посока надолу, защото сега има много пари, напечатани от Централните банки. Въобще тази криза е много изкривена, само за някои са засегнати, ама и те ще се оправят. По-ниски цени няма да се видят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 42 rate down comment 0
Painkiller
преди 4 години
Тъйа като успокояването с всеки изми ал ден и по-голямо, та и статиите, в които радостни брокери и строители ни радват с новините, зачестяват. Вече на са на 5 дни, а на два. Дефлационната спирала е следващият близък световен сценарий с рекордна безработица, който също ще допринесе за оживлението при кредитите и цените на имотите. В комбинация с покачващите се лихви, чакам статия през май за бум на сделките. Естествено, статиите не са платени и с манипулирани данни. Няма и тълпа от безработни брокери, а останалите на работа не се разглеждат от банките като рисков профил при кредитиране. Отивам да купя една панделка аз, докато са още евтини. Чао
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 42 rate down comment 1
Solar Power
преди 4 години
Само не разбрах защо се блъскат в София да купуват ? Не виждам нито 1 плюс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 36 rate down comment 9
fon
преди 4 години
Не виждам защо да продавам имот сега, след като след кризата сигурно ще има двуцифрена инфлация. Напечатаните пари кой ще ги покрие?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 44 rate down comment 1
Веск
преди 4 години
Този сайт ми се виждаше читав. След това заглавие обаче ми е смешно. Не се излагайте. Някой ако има НЕБРОЕНИ пари, демек пооткраднал е я от европроекти, я от общ. поръчки може и да си купи нещо на сносни цени щото знае как е крал, с какви ортаци е крал и как всичко ще свърши накрая. Селските имоти са същата история. Просто хора, които имат пари и знаят какво иде. Безработицата сега тръгна. Заемите са с отсрочка, нека свърши тази мярка. Маргинала некадърник и злобар Горанов банките вече го наритаха - просто не му щат облигациите без лихва. Факта, че банките не искат да дадат пари без по-висока лихва даже на тоя дето уж не можел да фалира нещо така да ви говори? Нещо да ви щрака вътре? Тепърва ще се срине фиска. Тепърва ще ни намалят кредитния рейтинг и тези 10 сладки милиарда ще видим с каква лихва ще са. Лошото не е започнало. Най-много бедни има у нас. 40 процента. Според Фараш даже 50, той затова не ни искаше у Англия. Какви имоти, какви цени? Смолети имате да купувате драги ми ***. Магазините са празни откъм клиенти. Стока бол, клиенти вече няма. Предстои срив, не спад. Защо? Защото мерките са неадекватни, невсеобхватни, не преследват ясни цели, нямат социален характер. Най-богатите в света - САЩ, Канада, Австралия, Германия и т.н. правят социални мерки. Ние казваме - заем за закъсали. Е това е куршум в тила за ранен, не лекар за ранения, а кутшум в главата. Ужас. Купувай народе, цените щели да се вдигат. Хахахахахахахаха. На кукуво лято, като поевтинее зеления хайвер и камъните у нас се превърнат в злато. Тогава. Засега обаче с тези мерки и тотална липса на визионерство вместо план Маршъл с 10 милиарда аз виждам последна кражба. Мислите ли , че държавата ни и народеца ни може да понесе всякакви безчинства, в т.ч. статии като тази. Издевателство над реалността. Идея си нямате какви реклами за работа вървят - работа в Англия и Германия. Из разградско казват, че почти никой не се върнал у кризата от чужбина и затова нямали коронка. Това ми говори за освободени имоти в бъдеще, не за много купуваи. Пример давам само.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 39 rate down comment 0
melon
преди 4 години
вече има... и без вирОса пак щеше да пообърне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 39 rate down comment 1
mick
преди 4 години
Имотите са инертен пазар.. трябва да мине около година за да има отражение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още