IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Жилищният пазар в България функционира на забавен каданс

Корекция на цените на имотите надолу ще има, но все още е трудно да се предвиди каква ще е тя

08:23 | 15.04.20 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Jasper Juinen/Bloomberg</em></p>

Снимка: Jasper Juinen/Bloomberg

В Arco Real Estate отчитат ръст на запитванията за покупка на жилище през първата седмица на април след резкия спад през март. „За нас това е индикация, че пазарът започва да се раздвижва“, казва Иван Козаров, търговски директор на компанията за недвижими имоти.

„Добрата новина е, че сегашната криза е породена от коронавируса, а не е следствие от икономически фактори. Ако бизнесът се върне към нормален ритъм в най-кратки срокове, възможно е ефектът върху пазара на недвижими имоти да е по-скоро положителен, тъй като много хора ще са осъзнали позитивите и сигурността на инвестирането в имоти. Ако обаче банките станат много по-рестриктивни в отпускането на ипотечни кредити, ако безработицата се увеличи в пъти, междуфирмената задлъжнялост, а оттам и тази на физическите лица нарасне, това ще доведе до невъзможност за изплащане на кредити и има вероятност сценарият да е по-негативен от този през 2008-2009 г.“, отбелязва Козаров.

Неговите очаквания са, че ако задържането на бизнеса "на пауза" приключи до края на април, нормалният ритъм на имотния пазар ще се възстанови в рамките на три до шест месеца. 

Според Снежана Стойчева, мениджър на имотния сайт Imoti.net, след несигурността през първата седмица на извънредното положение някои купувачи все пак са решили да довършат започнати преди ситуацията с коронавируса сделки, но като цяло пазарът се е свил с между 60% и 80%. „Хората, които са започнали покупка на имот, ще завършат сделките си. Тези, които купуват жилище с пари в брой, а такива са над 50% от купувачите, също ще сключат сделка, защото жилището е най-сигурната инвестиция, особено в период на криза. Хората, които купуват основно жилище, около 55% от купувачите на имоти, също няма да спрат да го правят. Може би ще предпочетат да изчакат малко в очакване, че цените ще паднат“, прогнозира Стойчева.

Тя отбелязва, че търсенията в Imoti.net са нараснали значително след въвеждането на извънредното положение. В нормално време те са били около 200 хил., а разглежданията на имоти – около 100 хил. През последните дни обаче редовно достигат 450 хил. „Причината е, че много хора са си вкъщи, имат възможност да сърфират в интернет, а имотите винаги са били интересни за разглеждане, особено сега с виртуалните огледи. Ние сме единствената платформа с обяви за недвижими имоти, която предлага такива. След като има търсене, хората най-вероятно ще узреят и за сделка“, очаква тя. 

Корекция на цените надолу ще има, не се знае кога и с колко

На този етап експертите се въздържат от прогнози за цените на жилищата заради неяснотата колко време ще продължи ситуацията с коронавируса и какви ще са щетите за икономиката. Ясно е обаче, че корекция надолу на цените, особено на надценените имоти, ще има. Снежана Стойчева отбелязва, че това се е случило почти веднага след въвеждането на извънредното положение, като цените на някои надценени имоти в недобър квартал и с недобро качество на строителството са намалели с до 10%.

Цените на недомислените, не особено качествените, енергийно неефективните жилища неминуемо ще спадат и след преодоляването на шока от кризата, смята Иван Велков. „Интересът към добрите предложения, особено в София, обаче ще расте, ако стереотипът цена на квадратен метър бъде заменен с интегриран и балансиран подход при оценката на ежемесечните комунални и други разходи и дългосрочните икономии и ползи при наличието на съвременни решения за имота, цялата сграда и/или район. В дългосрочен план ще се промени и търсенето на допълнително жилище или вила в извънградските зони и ще се върне отчасти интересът към по-малките градчета и села в перифериите на зоните със запазена икономическа активност“, смята той.

Според Гергана Тенекеджиева към момента цените на имотите са стабилни, а евентуални корекции може да се очакват в новото строителство. „Индивидуалните продавачи по-скоро ще изчакват нормализиране на ситуацията. Много е важно да се вземат предвид и мерките на банките, условията за ипотечно кредитиране и възможностите за временно отлагане на плащанията по заеми“, отбелязва тя.

Цени от около и малко под 1000 евро на кв. м в София винаги ще предизвикват интерес, смята Полина Стойкова. Такъв има и в момента, казва тя и дава за пример предложение за нова сграда около Сточна гара отпреди няколко дни, която е в начален етап на строителство. „В същия район сме имали оферти за съседни сгради на цена от 1300 евро на кв. м и не сме успявали да ги реализираме дори в бума на пазара“, отбелязва тя.

Последна актуализация: 23:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 20 rate down comment 6
michaelis23
преди 4 години
пожелаваме им скоротечно потъване .... че нешо цените са кат в Токио а качеството кат в Зимбабве :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още