Какво търсят купувачите?
Имотите ново строителство доминират в търсенето на купувачите. Все повече от тях се насочват и към покупка на жилища в начален етап на строителство заради по-ниските цени в сравнение с проектите в напреднал етап на изграждане, което обаче крие и своите рискове, свързани със способността на инвеститора да завърши целия проект.
Южните квартали в София продължават да заемат предни позиции в търсенето на купувачите благодарение на близостта им до центъра и основни точки на града. Същевременно интересът на инвеститорите към северните и западните райони на столицата се засилва заради близостта до спирки на метрото и наличието на терени с потенциал за развитие на нови проекти, сочат наблюдения на имотни агенции.
Сред популярните квартали за покупка на жилище в столицата през третото тримесечие бяха „Манастирски ливади“, „Витоша“, „Дианабад“, „Младост“, „Малинова долина“, както и някои по-крайни квартали като „Връбница“, сочат данни на Bulgarian Properties. Сделките се осъществяват след по-продължителни преговори и отстъпки от страна на продавачите.
В Пловдив купувачите търсят предимно двустайни и тристайни апартаменти за собствени нужди, а най-предпочитаните квартали остават Център, Западен и Смирненски. Интерес към закупуване на жилище в града има както от хора от цялата страна, така и от българи, които живеят в чужбина.
Във Варна се търсят предимно градски имоти в централните части на града и „Гръцката махала“. Агенциите за недвижими имоти в града отчитат засилен интерес от германци, французи и англичани, както и от българи от София, Пловдив, Стара Загора и Русе.
В Бургас купувачите са основно българи, които търсят предимно двустайни и тристайни апартаменти. Все повече хора от Ямбол и Сливен решават да закупят нов дом в морския град. Нараства и броят на семействата, които търсят имот в региона, който да използват през летните си отпуски, отчитат брокери.
Ипотечен пазар
Ниските лихви по кредитите останаха основен двигател на жилищния пазар у нас, а растящите цени на жилищата и доходи на населението, ниската безработица и надпреварата на банките за всеки клиент създават условия за бум на ипотечното кредитиране. БНБ вече отправи няколко предупреждения към банките да бъдат внимателни в отпускането на жилищни заеми на фона на индикациите за наближаваща рецесия в Европа.
Отпуснатите ипотечни кредити растат с най-бързия си темп от десет години насам и тази година достигат 177,8 хил. спрямо 170 хил. през 2018 г. и 147 хил. преди десет години. Общият им обем към ноември е 10,64 млрд. лв., сочат данни на БНБ. Причината за сериозните ръстове на ипотечното кредитиране е продължаващият спад на лихвените проценти – средно около 3% към края на третото тримесечие, който се дължи на водените политики от страна на Европейската централна банка и Федералния резерв в САЩ. Очакванията са лихвите по ипотечните кредити да намалеят още или да се задържат на сегашните си нива и догодина.
В същото време обемът на лошите ипотеки намалява и към ноември достига 6,3% от всички жилищни кредити, показват данни на БНБ. Средният размер на кредита в София през тази година е 140 хил. евро, които се равняват на финансиране на 73% от цената на имота. Мнозинството от кредитите са за срок между 21 и 30 години, сочат данни на ОББ.
Експерти предупредиха купувачите да бъдат особено внимателни при покупката на жилища с инвестиционна цел с ипотечен кредит, защото при кризата през 2008 г. са били изгубени основно такъв тип апартаменти. Увеличава се и броят на хората, които купуват жилище с комбиниране на ипотечен и потребителски кредит, равняващо се на повече от 100% от стойността на имота. Ако тенденцията се запази, както потребителите, така и банките може да изпаднат в затруднено положение при забавяне на икономическия растеж, спад на цените на имотите и ръст на лихвите.
В страната ни вече действат и новите правила на Европейската централна банка (ЕЦБ), които затягат условията за отпускане на заеми. Ако клиент е допуснал просрочие по кредита си, независимо от сумата, той влиза в графата с рискови потребители и получаването на следващ заем ще е по-трудно.
БНБ пък повиши нивото на антицикличния буфер, приложим към кредитни рискови експозиции в страната, до 1,5% за първото тримесечие на 2021 г. спрямо 0,5% до края на март и 1% от април догодина. Целта е да се засили устойчивостта на банковия сектор към значително увеличение на задлъжнялостта вследствие на продължителното запазване на ниските лихвени проценти.
преди 4 години От кога пък цензурирате п***разити / пaразити ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Пълна содомия. Като гледам тук в коментарите "инвеститорите" в тухли и бетон нещо преревават, щото скоро ще се сяда по дупе. Реално в момента лихвите са безумни (основен лихвен на ЕЦБ отрицателен), ниски данъци за НИ в страната, кофти демография, една камара празни жилища, следствие на предишните три причини. Като бонус получаваме мръсен въздух, разпадаща се инфраструктура, ужасна грозотия, масова липса на паркоместа, проблеми с детски градини, училища, трафик и тапи, публичен транспорт - леща. Кал, тротоари (полупаркинги) като за офроуд, зелените площи са масово кафяви от наспиралите коли или отрупани с ***... Наскоро почнаха да се появяват проблеми с водата :) , ВиК мрежата (където я има) е по-скоро трагична, на места имат проблеми и с тока (и там електропреносната мрежа е недофинансирана и остаряваща). Всичкото това посолено обилно с масово нискокачествено строителство ( вчера или по-вчера бяха статии за какво ще се случи при едно евентуално земетресение) и всъщност да продължавам ли? И за капак - масовото строителство е на 250-350е/м2 и после за това ти искат поне 3х тази сума за да захлебят всичките *** по веригата... Е не, никакъв балон няма, не думай. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години На мен ми е все тая за цените,надявам се в един момент да спре това безумно презастрояване,уплътняване и запълване на всеки свободен кв.м. Грозно е,направо ми е чудно как си го причиняват "нормални хора"? Тъпчат се в тези модерни виетнамски общаци,сграда до сграда.Че и ги изплащат цял живот... Да строят, няма лошо, но нови квартали,с нормален устройствен план.Това в момента е върха на тъпащината и лакомията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Нищо не е вярно, някакви дрънканици за черни, глупости от всякакъв калибър, нула познания или пък някаква логика, просто една камара глупости. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Кое от което съм казал, не е вярно екзистенциално ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Като гледам ник-нейма ти (съветските ракети СС-23, с които работих в поделението в с. Телиш преди четиридесетина години), явно си върл ***, а на тях главите им никога няма да разберат елементарни неща в икономиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Затова Световната мафия иска да наводни Европа със черни скакалци, т.е. с нови консуматори, гладни за "благинки" и готови да купуват "без пари". Без май- мунките - в Европа всичко е приключило отдавна и реално погледнато - никой бял "няма нужда от нищо" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Явно много хора още се надяват имотната криза през 2008-а да се повтори, което за мен е глупаво. Тогава не купиха, няма да купят и сега. Причините бяха високите лихви, ниските доходи, несигурното икономическо бъдеще и надеждите, че цените ще падат още. Ако кризата се повтори, повече от вероятно е да се повторят и обстоятелствата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Между другото, сега четох и тая статия - https://***.24chasa.bg/region/article/8029187Та последно нормална ли е или "гладна" за брокерите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години балон няма, но и осезаемо нарастване няма да има---Ами щом няма осезаемо нарастване, т.е. няма търсене, а цените не падат, значи няКОЙ изкуствено ги държи, а това вече означава, че има балон. А ако добавиш и публичната тайна за 25% празни жилища в София, дали не може да се каже, че балона е огромен? Няма никаква логика - да има толкова много празни, необитаеми жилища, цените почти да са равни с тези от балона от 2008 г, а да се твърди, че "няма балон"?! Абе как да няма, бе ?Има балон не само в имотите, но мога да ти кажа, че има балон и в икономиката. А балона при имотите всички знаем, кой го подръжа - същият, който го наду 2008 г и още не може да се отърве от "последствията", дълбоко заметени под килима в задният двор отговор Сигнализирай за неуместен коментар