IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Жилищният пазар през 2019 г.: Плавен преход към нормалност

Ръстът на цените достига предела си и се очаква да се задържат на достигнатите нива догодина

08:16 | 02.01.20 г. 22
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Балансиран пазар със забавяне на ръста на цените и увеличаване на времето за сключване на сделки. Така изглежда жилищният пазар у нас в края на 2019 г. според оценки на агенции за недвижими имоти и строителни предприемачи. Те обаче контрастират с усещанията на мнозинството от хората (59% според анкета на Investor.bg), които смятат, че цените на жилищата са неоправдано високи и на пазара се формира нов балон.

Една от причините жилищният пазар у нас, най-вече този в София, да предизвиква толкова силна полемика е липсата на достатъчно информация за него – Националният статистически институт публикува само индекси за цените на жилищата, без да предоставя по-подробни данни, а Агенцията по вписванията оповестява тримесечни данни общо за сделките с имоти, без да уточнява колко от тях се отнасят конкретно за жилища. Агенцията публикува и общи данни за сделките с ипотечни кредити, без да разграничава рефинансиранията, новите и повторно вписаните задължения. Заради недостатъчната информация за пазара миналата година консултантската компания JLL нареди страната ни сред полупрозрачните жилищни пазари в света, а други международни компании, анализиращи имотната индустрия, изключиха България от докладите си.

Цени на жилищата

След няколко години на спад и последвалата стагнация през 2014 и 2015 г. жилищният пазар в София навлезе във фаза на бърз ръст на цените. Общо за периода между 2010 и 2018 г. те са се увеличили със 17,15%, сочат данни на Евростат. От миналата година обаче темповете на поскъпване на жилищата започнаха да се забавят до 6,6% на годишна основа, а тенденцията продължи и през тази година благодарение на нарасналото предлагане, което вече застига търсенето. Това накара някои агенции за недвижими имоти да обявят, че ръстът на цените е достигнал предела си и да очакват задържане на достигнатите нива и дори лек спад догодина.

Средната цена на квадратен метър в София към третото тримесечие на 2019 г. е 1088 евро, а средната крайна покупна цена достига 89 307 евро, сочат данни на Bulgarian Properties. Най-скъпите квартали за покупка на двустайно жилище са „Яворов“ и „Иван Вазов“, където цената на квадратен метър надхвърля 2000 евро, показва справка в специализирания сайт Imoti.net. В топ пет попадат още „Лозенец“, „Изток“ и „Оборище“, където средните цени на квадратен метър също доближават този праг.

През есента УниКредит Булбанк предупреди, че имотите в почти половината от кварталите, включени в нейно изследване, са надценени – надхвърлят с около или повече от 30% стойностите, отговарящи на преобладаващото ниво на доходите на населението, и съществува известен риск от корекция. Проблемът с надценените оферти е особено силно изразен на вторичния пазар, като офертните цени в някои крайни квартали на София се доближават до тези в централните райони, сочат наблюдения на имотни агенции.

Цените на жилищата в Пловдив също отбелязаха значителен ръст през последните три години, като средната цена на квадратен метър в града през 2019 г. достига 765 евро. Доброто икономическо развитие, нарастването на доходите на населението, трудовата миграция към града благодарение на индустриална зона "Тракия" и обявяването му за Европейска столица на културата през тази година подкрепят жилищния пазар в града. 

В Бургас средната цена на квадратен метър достига 863 евро, а цените на имотите в града са отбелязали общ растеж от 19,5% през последните три години, показват данни на Райфайзен банк. Варна е градът с  най-плавно поскъпване на на имотите с общ растеж от 7,6% от 2016 г. насам. Средната цена на квадратен метър в града достига 837 евро.

Оживлението се разпространява и към жилищните пазари в други по-големи областни градове – Русе, Стара Загора, Плевен, Враца, където все по-често се наблюдават сделки “на зелено”.

Близо 150 хил. сделки с имоти са вписани в цялата страна до края на септември, показват данни на Агенцията по вписванията, като само в София те са малко над 20 хил. и нарастват с 5,5% на годишна основа. 

Последна актуализация: 08:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

22
rate up comment 10 rate down comment 1
red6
преди 4 години
От кога пък цензурирате п***разити / пaразити ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 31 rate down comment 1
red6
преди 4 години
Пълна содомия. Като гледам тук в коментарите "инвеститорите" в тухли и бетон нещо преревават, щото скоро ще се сяда по дупе. Реално в момента лихвите са безумни (основен лихвен на ЕЦБ отрицателен), ниски данъци за НИ в страната, кофти демография, една камара празни жилища, следствие на предишните три причини. Като бонус получаваме мръсен въздух, разпадаща се инфраструктура, ужасна грозотия, масова липса на паркоместа, проблеми с детски градини, училища, трафик и тапи, публичен транспорт - леща. Кал, тротоари (полупаркинги) като за офроуд, зелените площи са масово кафяви от наспиралите коли или отрупани с ***... Наскоро почнаха да се появяват проблеми с водата :) , ВиК мрежата (където я има) е по-скоро трагична, на места имат проблеми и с тока (и там електропреносната мрежа е недофинансирана и остаряваща). Всичкото това посолено обилно с масово нискокачествено строителство ( вчера или по-вчера бяха статии за какво ще се случи при едно евентуално земетресение) и всъщност да продължавам ли? И за капак - масовото строителство е на 250-350е/м2 и после за това ти искат поне 3х тази сума за да захлебят всичките *** по веригата... Е не, никакъв балон няма, не думай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 36 rate down comment 0
Yanis83
преди 4 години
На мен ми е все тая за цените,надявам се в един момент да спре това безумно презастрояване,уплътняване и запълване на всеки свободен кв.м. Грозно е,направо ми е чудно как си го причиняват "нормални хора"? Тъпчат се в тези модерни виетнамски общаци,сграда до сграда.Че и ги изплащат цял живот... Да строят, няма лошо, но нови квартали,с нормален устройствен план.Това в момента е върха на тъпащината и лакомията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 12
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Нищо не е вярно, някакви дрънканици за черни, глупости от всякакъв калибър, нула познания или пък някаква логика, просто една камара глупости.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 13 rate down comment 2
SS-23
преди 4 години
Кое от което съм казал, не е вярно екзистенциално ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 16
penman
преди 4 години
Като гледам ник-нейма ти (съветските ракети СС-23, с които работих в поделението в с. Телиш преди четиридесетина години), явно си върл ***, а на тях главите им никога няма да разберат елементарни неща в икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 24 rate down comment 5
SS-23
преди 4 години
Затова Световната мафия иска да наводни Европа със черни скакалци, т.е. с нови консуматори, гладни за "благинки" и готови да купуват "без пари". Без май- мунките - в Европа всичко е приключило отдавна и реално погледнато - никой бял "няма нужда от нищо"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 25
Бидонойл
преди 4 години
Явно много хора още се надяват имотната криза през 2008-а да се повтори, което за мен е глупаво. Тогава не купиха, няма да купят и сега. Причините бяха високите лихви, ниските доходи, несигурното икономическо бъдеще и надеждите, че цените ще падат още. Ако кризата се повтори, повече от вероятно е да се повторят и обстоятелствата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 0
mrynmryn
преди 4 години
Между другото, сега четох и тая статия - https://***.24chasa.bg/region/article/8029187Та последно нормална ли е или "гладна" за брокерите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 31 rate down comment 4
SS-23
преди 4 години
балон няма, но и осезаемо нарастване няма да има---Ами щом няма осезаемо нарастване, т.е. няма търсене, а цените не падат, значи няКОЙ изкуствено ги държи, а това вече означава, че има балон. А ако добавиш и публичната тайна за 25% празни жилища в София, дали не може да се каже, че балона е огромен? Няма никаква логика - да има толкова много празни, необитаеми жилища, цените почти да са равни с тези от балона от 2008 г, а да се твърди, че "няма балон"?! Абе как да няма, бе ?Има балон не само в имотите, но мога да ти кажа, че има балон и в икономиката. А балона при имотите всички знаем, кой го подръжа - същият, който го наду 2008 г и още не може да се отърве от "последствията", дълбоко заметени под килима в задният двор
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още