Цените
След като през 2017 г. цените на ваканционните имоти се задържаха почти без изменения, през този сезон се наблюдава умерен ръст в рамките на 10-15%. Цените на апартаментите с една спалня в Созопол са около 50 000 - 65 000 евро, а в Поморие такъв тип имоти се предлагат между 35 000 и 42 000 евро. Жилищата с две спални са на цени около 60 000 евро в Поморие и между 80 000 и 100 000 евро в Созопол.
“От курортите в Южното Черноморие Созопол се задържа във фокуса на клиентите, търсещи „втори дом“, тъй като предлага класически ваканционни имоти и градът има забележителна история и култура. Заради това и цените са леко по-високи от другите дестинации на юг. Клиентите предвиждат средно около 50 000 - 60 000 евро за апартамент с една спалня“, обяснява търговският директор.
По-голямата част от настоящите собственици купуват за лично ползване, но планират и отдаване под наем извън периода на лятната си ваканция. Най-търсени са класическите ваканционни имоти - апартаментите с една или две спални в затворен комплекс с осигурени допълнителни услуги и целогодишна поддръжка. “От тази година в комплекса в Созопол създадохме пакет за нови собственици с 5% гарантиран доход за първите 2 години при отдаване под наем чрез управляващото дружество.”, пояснява Екатерина Желяпова.
Международен пазар
Новият конкурент на международния пазар за ваканционни имоти през 2018 е Грузия. Страната става все по-популярна дестинация сред руските граждани заради природните си дадености, доброто съотношение цена-качество и близкото си местоположение. Средните цени са сходни с тези у нас, което я позиционира сред същите клиенти, таргетирани и в България - около 50 000 евро за апартамент с една спалня.
“За поредна година Испания се утвърждава като по-сериозен конкурент на ваканционния пазар, макар профилът на купувачите там да е по-различен от този в България, а цените да са по-високи. На картата присъстват още Крим, Хърватия, Италия, в които обаче предлаганият продукт се различава от този у нас”, изтъква Теофил Петров.
За родните купувачи, които търсят имот извън България, гръцкият пазар е най-атрактивен. Tе избират основно ваканционен тип вили и апартаменти и се ориентират към Северна Гърция и Халкидики заради бързия достъп.
Инвестиционна активност
Активността на ваканционния пазар задвижва реализирането и започването на нови проекти в Южното Черноморие.
“Ваканционният пазар става все по-насочен навътре, което създава по-голяма устойчивост и независимост от международната геополитическа обстановка. В период, в който родните клиенти заемат най-голям дял, виждаме как покупката на жилище на морето се обвързва с икономическото състояние на страната - повишаващи се доходи, ниски лихви по ипотечните кредити и подем на икономиката. Фактори, които до голяма степен допринасят за спокойствието на купувачите, когато сключват сделки в ранен етап на строителство и избират доказани инвеститори с опит”, посочва Теофил Петров.
Очакванията са, че през следващата година българските купувачи ще затвърдят позициите си на ваканционния пазар и дори делът им може да се увеличи. При останалите клиенти обаче ще се засили диверсификацията по държави, очакват още от Green Life Development & Resorts.
преди 6 години или и двете отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Не знаех че покупката на ваканционен имот ми "повишава качеството на живот" . Благодаря на специалиста, че ме просвети. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Тези имоти са само за спекулация, никой не купува за да стои 1 месец на насраното ни крайбрежие. Кой играч има 1 месец да кисне на море така или иначе? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Или си брокер или си мега ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ти колко имота купи в България? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Сега е момента за покупка на имоти, лихвите по кредитите са на рекордно ниски нива и реално финансирането е евтино. Ако човек има нужда от нов имот, сега е времето за покупка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Напълно съгласен! No debt, no sweat! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Аз пък си мисля, че 2020-2021, ще е следващата криза и всеки, който се е набалбукал с кредити, за недвижими имоти, ще яде мекия. Вече се вижда, че има проблеми в големи икономики от ЕС, които все се отлгаха за по-късно, но моментът идва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Aма направо! Как не се бях сетил. Умно! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Друго си е човек да си купи ваканционен имот по черноморието, да знае че като поиска и за 2-3 часа по магистралата е на морето. А за разнообразие може да си купи 2 или 3 подобни имота на различни места по черноморието, така няма да му омръзва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар