Няма балон на пазара на недвижимите имоти, по-скоро очакваме успокояване. Това е мнението на на Георги Павлов, изпълнителен директор на агенция за недвижими имоти, изказано в БТВ.
„Анализът показва, че цените на имотите продължават да се покачват, но ръстът на броя на сделките е вече доста колеблив. В някои градове има спад, а в някои – лек ръст. Еуфорията от последните три години, когато всяка година имахме едновременен ръст и на цените, и на броя на сделките като че ли вече е зад нас”, отчете той.
По думите му сега цените са на нивото или малко по-ниско отпреди 10 г. Едновременно с това доходите в този период се повишиха между 30-40% и продължават да растат, допълни Павлов.
Според него купувачите имат повече изисквания към имота, който търсят.
Изискванията на купувачите
„Благодарение на сериозния ръст на новото строителство вече има повече оферти, които трябва огледате, преди да вземете решение. Цените са доста високи, така че купувачите са изправени пред важен избор – дали да купят по-малко жилище с бюджета, който имат, или да отидат в по-евтин квартал, където да вземат жилище с големината, която търсят”, посочи Павлов.
По думите му броят на хората, които вземат заем, за да купят имот, се увеличава всяка година. „Вече хората, които купуват с кредит, са значително повече като дял спрямо тези, които купуваха с кредит преди 10 г. Една от причините са изгодните условия на банките – лихвите днес са 2 пъти по-ниски, отколкото преди 10 г.”, коментира той.
По повод появата на купувачи, които вземат имот 100% с кредит Павлов заяви, че това е опасна тенденция и трябва да има рестрикции.
„Това са хора, които нямат достатъчно капитал, за да се включат в такава сделка, и вземат и ипотечен, и потребителски кредит, за да успеят да я финансират”, подчерта той.
Идва ли краят на ниските лихви
Икономическият анализатор Лъчезар Богданов каза в студиото, че вероятно се задава краят на няколкогодишния период на тези на практика нулеви лихви. Според него това не е нормално положение, което може да бъде устойчиво в дълъг период от време.
„Парите имат цена, отложеното потребление има своята цена и няма как в дългосрочен план да останат в това положение”, каза Богданов. Прогнозата му е, че още догодина в еврозоната ще започне тенденция за повишане на лихвите, което няма как да не се пренесе и у нас.
По данни на БНБ отпуснатите жилищни заеми до август 2018 г. са 10,15 млрд. лева, като ръстът е от 9,6%.
Какво ще плащаме, ако сме изтеглили кредити при едни условия и те се променят?
Ако в момента средно българинът тегли средно 100 000 лв. за 20 години, при лихва 3,3% месечната вноска му е 570 лв. Ако лихвата се покачи с 0,5 процентни пункта, вноската ще скочи на почти 600 лв., или с 25-30 лв., изчисли кредитният консултант Тихомир Тошев.
„Винаги съветваме хората да смятат, какво би се случило, ако лихвата се повиши с 1 процентен пункт – тоест ако от 3,3% стане 4,3%. Тогава средното месечно плащане ще поскъпне с около 50-60 лв. – до 622 лв.”, даде пример той. "Има разлика как ще поскъпнат вече изтеглените кредити, защото прогнозите за повишение на лихвите ще се отразят за новоотпусканите кредити.”
преди 6 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Подкрепям nkavrakov1982, особено що се отнася за България, положението въобще не е цветущо - особено на фона на намаляващото и изпрофанизирано население, пустеещи жилища, срив във всичките социални сфери (здравеопазване и т.н.) и не на последно място нарастващ брой роми ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Гладна кокошка просо сънува. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Цените на жилищата зависят основно от един фактор. Той се нарича ръст на икономиката. В момента световната икономика и в частност българската са в своя пик, като прогнозите са за охлаждане, вдигане на лихвените проценти, и по слаба търговия в световен мащаб. При такава ситуация, не знам още за какви ръстове в цените на жилищата мечтаеш, или и ти си брокер? Имотнитр агенции пряко са участници в помпането на цените и завишаването им, казвам го защото съм бил пряк свидетел десетки пъти, когато цените започнаха да се вдигат. Ясно е че в момента пеят друга песен, защото се оляха и нормално, при всяка стока с висока цена трудно да се продава. Но каквото си надробиха това ще сърбат. Алчността води до лоши последици за всички. В интернет е пълно със анализи но на икономисти за цените на жилищата, не на брокери, които ясно показват балон на пазара. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години За брокерите ... какъв Ви е проблема брокерите да работят на процент??Всъщност, всички работници трябва да започнат да работят на процент и към това трябва да се стремим, защото е нормално да печелиш това, което заработиш, а не някои да си клатят краката по цял ден и да взимат пари, които не заслужават!Колкото до изказването, че те вдигат цените - Вие луди ли сте или *** ??Нали четете, че сделките намаляват ( нормално е при високи цени да има малко сделки ), т.е. броя на комисионите намаляват и въпреки по-високата заработка БРОКЕРИТЕ В МОМЕНТА ПЕЧЕЛЯТ ПО-МАЛКО, от колкото в ситуация с много повече сделки на по-ниски цени !!Не случайно търговците търсят цена, на която да продават много и бързо, а не максимална цена, при която оборотът ще е малък !!Е, изгодно ли е на брокерите да "вдигат" цените ??Апелирам към всички тук първо да помислите малко, преди да пишете глупости, защото се излагате, а и така можете да подведете млади хора, които се оглеждат за имот и събират информация.Много по-интересен е въпроса какво ще стане от тук на сетне!?Според мен до 2 години ще видим максимални цени, след което ще има лека корекция и застой ( ще достигнем равновесна точка ), но в никакъв случай няма да е "пукане на балон" !Ако чакате цените от 2013 г., то по-добре изобщо не чакайте :-))А от коментарите тук, които чета редовно, хейтърите не са се възползвали от промоцията от преди 5 години, т.е. дори да доживеят до следващото голямо обезценяване, то те пак няма да се възползват от него, защото просто са хейтъри ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години БАЛОН НЯМА - стига с тия клишета, писани от некомпетентни и неграмотни хора!Балон има тогава, когато цената расте нереално, а не когато цената расте и това не ни харесва :-))Цената расте реално, защото:1. След световната финансова криза цената гони нормалните си нива от преди кризата - кризата сви търсенето и направи дисбаланс, от което цените се сгромолясаха. Сега част от покачването е търсене на нормалните нива от преди кризата, защото именно цените по време на кризата бяха нереални;2. Лихвите по кредитите са на нива, невиждани до момента, т.е. цената е по-висока, защото страничните разходи по придобиване на апартамент са много по-ниски. Ако сумираме цената + разходите ще видите, че общата цена не е по-висока;3. Доходите на една голяма част от хората вече гонят европейски норми - именно тези хора пазаруват имоти и именно това търсене вдига цената. Не е необходимо всички 7 млн. българи да търсят имот, за да има търсене, което да вдига цената. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Не ми трябва двустаен - апартаменти не колекционирам. Какъвто ми е трябвало съм си купил. И да от бедно семейство съм - не съм баровец, като твойте приятели дето вадят парите в кеш пък после казват, че било скъпо. Къде по света можеш да си извадиш кеш и да купиш жилище? Там където е евтино!!!! Нискоквалифицираните кадри не могат да си позволят да живеят на центъра - нормално е. В цял свят е така. Ама българина има ниска финансова грамотност и страда много от това. Предполагам имат правото и на iPhone за по 2000лв... ама apple защо не им го продава за 500лв? Нима не знаят, че хората нямат пари и не могат да си го позволят? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години При 400-500 евро продажна цена на нещо си там на Ш и З, с 10-15% общи площи, безмислени балкони, усвоени тавани и всякъкви там дивотии, инвеститора има около поне 80% чист доход да не кажа и 100, че ще скочат всякъкви там пишман инвеститори дето нямат пукнат лев в джоба си а са тръгнали да стават голямата работа. Доста неща съм построил и ще остане след мен, не ползвам услугите на банки, не продавам на зелено. Наясно съм с разходите при инвестиция в строителство. Да, съглаен съм, като му изпуснеш краищата неминуемо ще стане скъпо, но ако си гледаш добре работата към момента 200-250 евро са вярната цифра за себестойност на това което се предлага масово на пазара, от там нагоре за инвеститора и банки ако им ползваш услугите до към 600-800, другото до пазарни цени за брокерите. Колко още може да искате за нещо със съмнително качестово, в повечето случаи продукт от ромските бригади, набиращи популярност в момента! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ти като си от тези дето взимат над 2 000 лева защо не си купи поне двустаен на дъното на цените както сам казваш,ами стигна до гарсониера само ?И като се имаш за голям баровец,само да уточним че който има пари купува кеш,а не изплаща ипотека .Факта че нямаш кеш да си купиш една гарсониера и то при дъното на цените ,а си стигнал до банката за кредит е красноречив какъв ти е социалния статус.Казвам го защото всеки труд е ценен ,а да квалифицираш кадри като продавачки,сервитьори и чистачи че нямали право да живеят еди къде си само показва колко струваш като човек и какви са ти ценностите . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години а ти с какво се занимваш ако не е тайна? отговор Сигнализирай за неуместен коментар