Над 100 млн. лв. обезщетение ще дължи държавата, ако се прекрати концесията за ски зона Банско. Това заявиха експерти на дискусия, организирана в екоминистерството, с участието на представители на концесионера и природозащитници.
„За всички е видно, че в договора има слабости и неясноти. Може да се върви към изчистване на неяснотите, залагане на ясни клаузи, които да гарантират защитата на националния интерес и ефективен контрол, адекватност при формирането на дължимото концесионно плащане“, каза екоминистърът Ивелина Василева. Тя предупреди, че при евентуално прекратяване на договора предстоят преки и непреки финансови щети за държавата. И се застъпи за това ясно да бъдат дефинирани задълженията на концесионера.
Василева допълни, че към последващи действия трябва да се пристъпи, след като бъде постигнат консенсус. „Стига емоции, време е за решения“, каза тя.
Докладът на междуведомствената работна група, която анализира ситуацията с концесията, бе представен от Мариета Немска, директор на дирекция „Икономическа и социална политика“ в МС. Тя посочи, че е проучен голям обем документация и са изведени основните проблеми – например неясноти в контракта, свързани с предмета и обекта на концесията.
Според експертите няма основание за прекратяване на договора заради неизпълнение на задълженията, а докладите на ДНСК не показват незаконно строителство в ски зоната.
Едно евентуално прекратяване трябва да се обмисли много, с последствията за държавата, концесионера, зимния туризъм и община Банско. При всички положения държавата следва да обезщети концесионера за подобренията, каза експертът. По думите й дължимото от държавата обезщетение ще е над 100 млн. лв.
Експертите са обсъдили как да бъде изменен и допълнен договорът.
Министърът на туризма Николина Ангелкова призова да бъде постигнат компромис, защото преките загуби за икономиката ще са огромни, ако се тръгне към прекратяването му. В града и околните общини 37% от населението са пряко заети в туризма, каза тя. Според нея при прекратяване на контракта загубите за икономиката ще бъдат стотици милиони левова, или дори милиарди, ако се включат освен преките, и косвените щети.
Министърът на спорта Красен Кралев се застъпи за развитието на ски спорта в Банско. Той изброи проведените големи зимни състезания там, броя на спортните клубове в Разлог и Банско и конкретни постижения на български спортисти. Икономическият министър Божидар Лукарски предложи при положителен ОВОС да се развият лифтовете.
Петър Петров като представител на концесионера „Юлен“ заяви, че е налице една успешна концесия. „Направихме един еталон за зимния туризъм. Естествено е да бъдем атакувани, но не е доказано нарушение в нашата ски зона“, каза той. Юристът потвърди, че ако държавата прекрати контракта, ще последват действия в съда. „Тогава би следвало да ни бъде върната цялата инвестиция, а тя е три пъти над заложеното в договора“, каза той.
Незаконно строителство в ски зона Банско не е установено, заяви Милка Гечева, началник на ДНСК.
Депутатът Найден Зеленогорски се обяви против разтрогването на концесията, защото според него ще последва огромна щета за бюджета, а в Банско 5 години няма да се карат ски. Той поиска да се изчисти въпросът с данните за надвишена концесионна площ и предложи, ако трябва, да се наложат санкции, а договорът да бъде актуализиран. „Не предполагам, а съм сигурен, че има изкривяване на концесията, трябва да намерим едно балансирано решение, за да не страдат всички“, заяви народният представител Петър Кънев.
Ски зона Банско не е само екология, имат значение здравето на младежта, спорта, регионалното развитие, каза кметът на Банско Георги Икономов. Той настоя екоактивистите да не бъдат приемани като ментори или като хора, които трябва да казват какво да се случва в един град или община. Кметът се обяви категорично против развалянето на концесията и се съгласи с евентуално изменение на концесионния договор. По думите му евентуално прекратяване „ще затвори зимния туризъм в България“.
Икономистът Красен Станчев също се обяви против разваляне на договора и коментира, че задължението на концесионера по инвестициите е преизпълнено. Ако страната е правова, ако се спазват законите, то всеки спор трябва да се решава между концесионера и концедента, каза той. И заяви, че няма данни за увреждане на природата.
От политическа партия "Зелените" отново не са проверили твърденията си и се придържат към тезата на ДСБ за разтуряне на ...
Публикувахте от Krassen Stanchev в 6 март 2016 г.
Тома Белев от Асоциация на парковете в България отправи критики към междуведомствената работна група, като посочи, че експертите предварително са се отказали да направят анализ на изпълнението на договора.
„За Асоциацията е важно, ако държавата и концесионерът признават, че има проблем, той да бъде изчистен в рамките на договора и на закона. Ако това не е възможно, или пък ако са продадени част от съоръженията на трети лица, тогава да се върви към прекратяване“, каза природозащитникът.
След заключителното изказване на министър Василева стана ясно, че срещата днес в МОСВ за ПИрин е едно поредно ПР събитие...
Публикувахте от Petko Tzvetkov в 7 март 2016 г.
Евдокия Манева коментира, че когато е била екоминистър, е започнала процедурата по концесията и това е бил първият договор за подобен обект. Затова по думите й имало неточности – два напълно равностойни текста в договора, които засягат площта. Тя обясни, че до 2012 г. никой не е измервал площта на концесията обективно, а цитираната в контракта площ от 99 ха била „умозрително число за границите на туристическата зона“.
„Многобройни проверки показаха, че парк Пирин не е увреден или застрашен. За буферната зона ЮНЕСКО се съгласи да се поддържат съоръженията и да се разширяват“, каза тя.
„Хората продължават да напускат Банско, работата в туризма е лошо платена. Има пренасищане на предлагането, невъзможност да се задържат младите хора. Малките и средни хотели са почти в ситуация на фалит“, каза Любомир Попйорданов от Асоциацията за алтернативен туризъм. Той упрекна концесионера, че има принос в лошата среда за предприемачество в града, който според него безвъзвратно е загубил атмосферата си.
„Рила и Пирин принадлежат на всички българи. Не може да обвързваме развитието на Банско само с развитието на една компания, това не е справедливо. Нарушенията трябва да бъдат наказани, това очакват българските граждани в момента. В България се е насадило усещането за несправедливост и това е причината българите да продължават да напускат страната“, допълни той.
На дискусията стана ясно, че в кадастралната карта на Банско ски зоната не е нанесена, както и пистите. Те са предмет на специализирана кадастрална карта, каквато към момента не е утвърдена за тази зона. За да има такава, тя трябва да бъде поръчана от съответното юридическо лице или общината.
Срещата завърши с остра размяна на реплики между страните и очаквано до консенсус не се стигна.
Ивелина Василева обясни пред медиите, че към изменение на концесионния договор може да се стигне само след решение на Министерския съвет, който може да възложи на екоминистерството да започнат преговори с концесионера. В случай на преговори и двете страни са равнопоставени.
„Видно е, че не можахме да постигнем консенсус. Всички наши призиви бяха към отговорно поведение. Надявам се на разбиране у всички за това, че не можем да позволим държавата да понесе грандиозни щети поради факта, че група НПО продължава да има притеснения и съображения“, каза министърът по адрес на зелените организации на брифинг след срещата.
Неяснотите са заложени в решенията, с които е започнала процедурата, заяви Мариета Немска. „Това е първата концесия, липсвал е опит в администрацията“, коментира тя грешките в техническите параметри. Според нея при допълнително споразумение може да се постигне завишаване на дела на концесионно плащане, но ако се постигне съгласие между двете страни.
Ивелина Василева съобщи, че е налице готовност работна група на МОСВ и МРРБ да подготви заданието, с което да се изиска от концесионера да разработи специализираната кадастрална карта, като създаде и поддържа регистър на активите. Тя отказа да се ангажира с конкретни срокове.
Какво е Вашето мнение за изграждането на втори лифт в Банско и за развитието на зимния туризъм като цяло? Пишете ни с аргументирани тези на info@investor.bg, а ние ще дадем трибуна на позицията Ви.
преди 8 години Все едно не искам евсичкки ние да се вливат повече средства в държавата и да се превърнем ведна по-богата нация, правим всичко против успеха си отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ъ , те нещата са жалки . от сутрин до вечер хленчат в сайта че нямало инвестиции, че депозитите ръстяли нямало кой да тегли кредити, че безработицата била висока и т.н. И сега има някой който иска да инвестира в зимния туризъм (в който бг има конкурентно предимство в региона ) и в инвеститорски сайт се избиват да ми обесняват че трябвало да прекратят инвестицията и да глобяват инвеститора . Eбаси инвеститорите който са тук отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години За постигане на компромис с професионални рекетьори, па ако щат те да се наричт "зелени" по принцип е невъзможно ! Те просто трябва да бъдат разгонвани като досадни мухи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години :D Снесоха едно яйце от лешояд и сега еколожките го мътят. За тази цел получиха от бюджета и по разни програми 14 милиона. А с цялото си нахалство, преди 2 години мисля, Томата, чрез брат ми искаше да им ударя рамо по един от проектите им... обаче безплатно, че видиш ли те били ''идеалисти''... ;) Това с яйцето не е шега... почти 14 000 000 лв.. При това още не се знае дали е запартък обаче голямо количество от парите явно отива в медии и по разни журналисти иначе нямаше да им дават такава гласност. Засега замесени с тях се оказаха Капитал и БТВ, но вероятно има и други медии чиито имена ще излязат и че са вземали пари от ''еколозите'' отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Какви българи са тези, които отказват развието на ските в България? Какви радетели? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Някой да е чул псевдо еколозите а се изсеква по някоя друга тема освен Банско ? Банско ли е най големия екологичен проблем в бг че фокусира вниманието на всите "зелени"? Да сет чули правят протести за финните прахови частици заради който ние сме европейски "рекордьори" ? Ами за някой друг екологичен проблем ? За стария авто парк ? За незаконните сметища ? Мълчание !Цеко беше ги извадил - никаква активност по екологичните проблеми в Бг , НИ-КАК-ВА ! Гадни платени mижитурки нямащи нищо общо с екологията ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Гледах цялото заседание. Отдавна, още като работеше във Витоша Парк, основната кауза, зад която стоеше и стои и сега Тома Белев и сие е забраната да се строят спортни съоръжения в планината. Участваше и нарочно променяше законодателството така, че да се пречи. След това се прави на защитник на закона! *** и прозрачна игра! Те и сега повдигнаха въпроса ама вече няма будали да му се връзват. Зад тази теза стои и "Френският възпитаник" Любомир Попйорданов. А познайте сега от раз чии мафиотски интереси защитават? Събрали около себе си тясночели талибани и мислят че ние, българите трева пасем! Евала на Красен Станчев! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Пич, по твоите сметки излиза, че зелените са направили повече инвестиции в планината, отколкото прехваления концесионер. Що не ходиш да се гръмнеш ти и твоите концесионери, лакей жалък. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Зелени Балкани, Стара Загора - бенефициент/изпълнител/партньор (Тома Белев, член на Междуведомствената комисия специализиран състав на Висш екологичен експертен съвет към МОСВ)650 000 лева да хранят черни лешояди1 100 000 лева за отглеждане на планински кеклик420 000 лева за даване на акъл как да се управлява Язовир Овчарица470 000 лева за отглеждане на лалугери1 700 000 лева за садене на върби3 милиона лева за броене на големи европейски лешояди3 Милион лева за броене на соколиБългарско Дружество за Защита на Птиците - бенефициент/изпълнител/партньор4 милиона лева да броят ястреби и орли4 Милиона лева да опазват пеликани около Бургас (те измряха)5.5 милиона лева да напишат план как да се опази червеногушата гъска. Поискали са в този план още 50 милиона лева, за да я опазят вижте на сайта на МОСВ.5.5 милиона лева да наглеждат египетски лешояд8 милиона лева да пазят царски орли от жици4 милиона лева за строене на гнезда за малък петнист орел95 000 лева за опазване на лешояди в Родопите18 000 лева за лятна лекция сред природата90 000 лева за училищни лекцииЗелени Балкани Пловдив - бенефициент/изпълнител/партньор (Тома Белев, член на Висш екологичен експертен съвет към МОСВ)780 000 лева за строене на гнезда с мидички в Поморийско езеро700 000 лева за броене на чапли в Марица200 000 лева за даване на акъл как да се управлява язовир КонушВВФ - бенефициент/изпълнител/партньор (Веселина Кавръкова, жена на Тома Белев)Любомир Костадинов, Александър Дуцов и Константин Иванов, които провалиха форума на министър Ангелкова)700 000 лева за опазване на лияни и хвойни около Марица1 400 000 лева за броене на пеликани и даване на акъл как да се опазят в Сребърна (те после измряха всичките)800 000 лева да помагат на риби в русенски лом да плуватФондация Биоразнообразие - бенефициент/изпълнител/партньор (Петко Цветков, член на Национален Съвет на ПП Зелените) и Стефан Аврамов)4 милиона лева да броят птици в Атанасовско езеро800 000 лева да помагат на риби в русенски лом да плуват4 милиона лева да броят птици в Атанасовско езеро50 000 лева за лятна екологична академия50 000 лева за издаване на екологични книжки580 000 лева за наблюдение на диви кози и мечки във Витоша450 000 лева за броене на трипръсти кълвачи, глухари и белогръби кълвачиСДП Балкани бенефициент/изпълнител/партньор (Андрей Ралев, ковчежник на ПП Зелените, Андрей Ковачев, бивш съпредседател на ПП Зелените + Катерина Раковска съпруга на Андрей Ковачев и действащ съветник в съвета разпределящ парите за биоразнообразие в МОСВ)580 000 лева за броене на диви кози и мечки1 000 000 лева за мътене на яйца от костенурка в Алдомировското блато2 милиона лева да гледат дива коза, да заплождат пеперудата Червен Аполон и да търсят спокойни храсти за дива мечка. Тук партньор по проекта е Природонаучният музей към БАН, където зам.-директор е Стоян Бешков член на национален съвет на ПП Зелените и кандидат-депутат от Кърджали, където е роден Тома Белев. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Да изгоним Цеко, означава да изгоним туристите, само в главите на тези, които не могат да си представят Банско без Цеко и точно това се опитаха днес да издиктуват нашите държавници очевидно защитаващи НЕГОВИЯТ частен интерес. Вместо да сметнат и обяснят колко държавата ще глоби Цеко, те не спряха да повтарят, колкот държавата щяла да плати на Цеко! Безумие?!А кмета бански се изявява все едно Банско и разложки окръг са му бащиния. Кой допуска тези неща?!Има концесионер-и на пазара, които биха взели тази концесия накуп с всичките последващи глоби и неустойки, а всичките скиори, бордисти и туристи ще го усетят това само по смяната на логото на Юлен..Глупостите за край на ски зоната Банско нека "държавниците" да си ги държат в къщи за лична употреба.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар