IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Българите търсят предпазливо алтернатива за спестяванията си

Интересът към взаимните фондове у нас бавно расте, отчита експерт

10:21 | 02.10.15 г. 26
Българите търсят предпазливо алтернатива за спестяванията си

Банковата система в България в момента е привлякла твърде много средства, търсенето на кредити остава по-слабо и затова посоката на движение на лихвите по депозитите ще продължи да е надолу. Тези песимистични прогнози обаче едва ли биха разколебали класическия български спестовник до степен да се откаже от банковите влогове, обяснява в интервю за БТА председателят на Асоциацията на кредитните консултанти Тихомир Тошев.

Българинът е склонен да има сигурни пари, затова ще продължи да заделя в банка, въпреки че не му носи никаква доходност и ще го прави и догодина, когато инфлацията се засили и някои от депозити ще получат отрицателна доходност, коментира спестовността ни Тошев.

Спестяване чрез недвижимост

За част от българите най-популярната алтернатива, която би им носила доходност, е покупката на недвижими имоти, допълва експертът. По думите му от началото на годината има засилено търсене на имоти с цел отдаване под наем.

Според експерти от сектора на недвижимите имоти подобна сделка би могла да носи средна годишна доходност между 3 и 6 на сто в зависимост от мястото и вида на имота и е по-добра от това да държим парите си на влог.

Ако погледнем последните данни на Агенцията по вписвания като ръст на броя на сделки, най-вероятно тази година ще приключи с около 10 - 12 на сто ръст на сделките с недвижими имоти спрямо предходната, коментира Тошев. Според различни анализи около 20 на сто от тези сделки са с цел инвестиция, допълни експертът.

Взаимните фондове

Взаимните фондове по цял свят са основната алтернатива на депозитите и интересът на българина към тях предпазливо започва да се увеличава, смята председателят на Асоциацията на кредитните консултанти.

При нискорисковите фондове, при които вероятността да се загубят средства е минимална, доходността е средно между три и осем процента, при балансираните - между 20 и 30 на сто доходност, а при високорисковите доходността може да е над 60 на сто, като съответно и рискът да се загубят парите също е голям.

От началото на годината около 150 млн. лева са вложени във взаимни фондове. Експертът препоръчва да бъдем предпазливи при подобни вложения, да съберем предварително информация за фондовете и да не очакваме, че до три - четири месеца те ще ни донесат очакваната доходност. Тя се появява в рамките на година до три. Експертът препоръчва да се започне с малка сума - до 1000 лева, като целта е да се натрупа опит, като се следи паричното движение и едва след това да се рискува с по-големи суми.

Към момента българите предпочитат да влагат в нискорисковите фондове, следвани от балансираните, а най-малко са "авантюристите", желаещите да вложат парите си във високорисковите взаимни фондове, като обикновено това са добре подготвени хора, запознати с всички рискове, коментира експертът.

Според него предпазливостта на българина се обяснява с живота през годините на прехода и със сблъсъка му с финансовите пирамиди, фалитите на банки, хиперинфлацията.

Не е така обаче в Чехия и Полша, където взаимните фондове бързо навлязоха и се радват на голяма популярност, коментира Тошев. По думите на експерта и у нас това ще се случи, но ще отнеме няколко години.

Влагането на парите в собствен бизнес

През следващите няколко години част от депозитите ще излязат от банките за стартиране на собствен бизнес, посочва Тихомир Тошев. Българинът вече преживя няколко вълни на предприемачество в различни периоди, когато се виждаше, че пазарът расте, а потреблението се повишава, освен това мнозина споделят теорията, че е най-добре сами да са си началници, мотивира прогнозите си Тошев. По думите му вече се наблюдава интерес към покупка на малки квартални магазини за плодове и зеленчуци или за бързооборотни стоки, интерес има и към евросубсидиите в селското стопанство.

Друга възможност за спестовниците е директната игра на борсата, която обаче експертът препоръчва да се прави само ако сме подготвени. Освен това, по думите му, все още не е толкова добро представянето на компаниите на борсата ни. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 53 rate down comment 2
iivanoff
преди 9 години
Българите не търсят със сигурност, това което искате Вие те да търсят!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 59 rate down comment 4
Бате Пешо
преди 9 години
Митак де са тия специалисти бе стига лъга.Тия дето им викаш специалисти печелят от такси и въртят далавери с тия дето продават акции.Не ме разсмивай.Само ненормален човек може да си даде парите на някой друг и да чкак печалба.Колкото спечелих от Алианц толкова ще спечеля и тука.По добре хорицата да инвестират в селска къща с малка градинка и ферма близо до голям град отколкото да си подаряват парите на измамници.Всички тия взаимни пенсионни и здравни фондове са измамници
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 53 rate down comment 4
redcretin
преди 9 години
Българина гледа да спаси парите си от крадците - официалните власти и политиците в Б-стан. То че няма бизнес в който да ги влага - няма, БФБ е доказателството. Очаквам все повече покупки на акции и активи в чужбина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 51 rate down comment 1
Jorkata
преди 9 години
2005-2006-та ги говореха същите глупости за тия фондове. Всички знаем какво се случи после.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 52 rate down comment 5
Императорът
преди 9 години
Инвестиция във взаимни фондове също изисква финансова грамотност, но не толкова висока, дори и чисто символическа, ако става дума за инвестиция в нискорисков фонд.Инвестицията в НИ е по-добро, но и тя си има сериозни минуси - трудна ликвидност, невъзможна частична ликвидност (ако ти потрябват половината пари, няма как да продадеш само една стая), негативни демографски тенденции и пълно беззаконие. Например - купуваш за инвестиция ново строителство дом - и след година под прозорците му се настанява хъхряшки катун. Общината няма да изгони катунът (защото обитателите му имат "права" да нарушават законите), а това, че пазарната стойност на имотът ти моментално пада с поне 68% си е твой проблем.Да инвестираш самостоятелно на борсата не е толкова трудно - просто трябва малко четене и малко следене в последствие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 56 rate down comment 5
Императорът
преди 9 години
Абсолютно смешно мнение, извинявай.Кое според теб е по-рисково - да туриш пари във фонд, управляван от специалисти или да "започнеш бизнес" - да отвориш квартално магазинче за цигари и пиене и вафли (например) по странната логика, че:- В кварталът има пет такива магазинченца, значи се печели;- Ти разбираш от бизнес въобще и специално от тоя бизнес, само защото пиеш, пушиш и обичаш вафли?Наясно ли си, че от всеки 5 малки бизнеса, 4 фалират в първите пет години - и тая статистика е от Америка - Меката на бизнесът, а не от България, където чиновниците ще те съсипят още в началото?Всъщност собствен бизнес е най-рисковият вариант.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 40 rate down comment 0
angel_to
преди 9 години
Представа си нямам защо коментарите ми излизат по два пъти и се извинявам за това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 42 rate down comment 1
angel_to
преди 9 години
Представа си нямам защо коментарите ми излизат по два пъти и се извинявам за това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 43 rate down comment 0
angel_to
преди 9 години
По-скоро се опива да се покаже като многознаещ експерт. Може и да се получи пред някой, който изобщо няма представа от финанси и инвестиции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 53 rate down comment 0
angel_to
преди 9 години
По-скоро се опива да се покаже като многознаещ експерт. Може и да се получи пред някой, който изобщо няма представа от финанси и инвестиции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още