IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Жилищата стават все по-достъпни

Ипотечната вноска за средно жилище вече се покрива с около половината от средната заплата за страната

13:05 | 30.01.14 г. 27
Жилищата стават все по-достъпни

Достъпността на жилищата се е подобрила през 2013 г. Данни на компанията за недвижими имоти „Адрес“ сочат, че в момента месечната вноска по кредит за жилище е около 49% от средната заплата за страната. В началото на 2013 г. месечната вноска по ипотечен кредит е била 55% от средната заплата, съобщи на пресконференция Георги Павлов, изпълнителен директор на компанията.

В периода 2000 -  2009 г. месечната вноска е била в по-малка или по-голяма степен по-висока от средната работна заплата за страната, допълва Павлов.

От агенцията отчитат засилване на активността на жилищния пазар през последната година. Данните на компанията показват, че сделките като цяло за страната са нараснали с 9 на сто през 2013 г. в сравнение с 2012 г. В София сделките са се увеличили с 10 на сто, във Варна и Бургас – по 13-14 на сто, а в Пловдив – с 15 на сто, сочат още данните на компанията. Скъсил се е и периодът за сключване на сделка – около половината от сделките на компанията са били сключвани до 3 месеца, а една четвърт – до 30 дни.

През 2013 г. се наблюдава и ръст на сделките с по-големи като площ имоти. Делът на закупените тристайни жилища се е изравнил с този на двустайните и в момента двата вида апартаменти формират по около 33 на сто от всички реализирани сделки.

Заради спада на цените в момента за покупка на тристаен апартамент е необходима същата инвестиция, каквато е била за двустаен преди няколко години.

От компанията отчитат и ръст на закупените парцели и на многостайните апартаменти. Очаква се раздвижване и на пазара на луксозни жилища.

От агенцията отчитат стабилизиране на цените като цяло, като в някои градове се наблюдават и леки ръстове до 1 процент. Спадът в останалите градове остава в границите 1-3%. Георги Павлов прогнозира, че цените ще започнат да вървят постепенно нагоре, първо вероятно в населените места, където цените са по-ниски, и тенденцията ще се разпространява.

В София средната цена на жилищата през 2013 г. е била 658 евро за кв. м, което е с близо 1% над нивата от 2012 г. Във Варна, Бургас и Пловдив е отчетен спад от порядъка на 0,4-0,9%.

Според „Адрес“ жилищният пазар има потенциал за изграждане на ново строителство заради засиления интерес към нови, качествени имоти с добро разположение.

Най-предпочитаното жилище остава в ценовия диапазон до 50 хил. евро, като очакванията на експертите са границата да се повиши до около 55 хил. евро през тази година. Продължават да се приближават и очакванията на продавачите и купувачите за цените и отстъпките от офертната цена продължават да се свиват.

Повечето от купувачите (над 80 на сто) продължават да търсят имот, за да живеят в него, но около 10 на сто купуват с цел инвестиция, което е с 2-3% повече спрямо 2012 г. Ключовата причина за продажба остава необходимостта от пари. Расте и броят на продавачите, които искат да инвестират парите от продажбата в покупка на нов имот. Около 15 на сто от продавачите излизат на инвестиция, а още толкова се преместват.

Според Георги Павлов опасенията, че политическата ситуация ще повлияе на пазара на имоти, не се сбъднаха. „Надценява се значението на политиката в ежедневния живот, по-голямо значение има икономическото им състояние и чувството им за сигурност. България леко върви напред, спря спадът на заетостта, може да се очаква ръст на потреблението и икономиката от порядъка на 1-3%, но това не е чак толкова лошо в сравнение с предишните години”, коментира той.

Пазарът на наеми е останал стабилен и през 2013 г. Най-търсени са били жилищата с наем около 300 лева.

Раздвижване се отчита и на пазара на малки търговски обекти, най-вече за магазини за биопродукти и здравословни храни, както и заведения за бързо хранене, отчитат още от агенцията.

За настоящата година експертите очакват активността на жилищния пазар да продължава да расте, както и да се появят повече купувачи за инвестиция. Очаква се и ръст на сделките, осъществявани от българи, живеещи в чужбина.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

25
rate up comment 0 rate down comment 5
OPASEN
преди 10 години
Супер ми е забавно да чета коментарите в подобни теми - няколко неуспели в живота песимисти се опитват да коментират макроикономически, социални-битови и психологически процеси, които не разбират, като засягат дори статистиката, без да имат цифри - просто ей така, да си говорим :-))))Увереността им идва от това, че до сега са били прави и си мислят, че цял живот ще е така.... :-))))Моя коментар е, че икономиката се движи по синусоидален модел и през следващите 1-3 години съвсем нормално ще стартира възходящата крива на синусоидата (все пак, както знаете, Европа и ние излизаме от W-образната рецесия) - има множество предпоставки за това, а вече има и цифри, които го доказват. Статията цитира цифри, които са факт, а на който не му се вярва да провери. В края на краищата е нормално да има заблудени хора, като те средно трябва да са 80-90 %, за да може останалите 10-20 % да използват това - толкова са и успелите хора в живота, както знаете :-))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 9 rate down comment 1
lordrad
преди 10 години
Дано си го платил в лева, защото ако е в евро да беше купил поне във Виена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 10 rate down comment 1
lordrad
преди 10 години
Интересно тази статия от хора живеещи в България ли е дадена?Така се чувствам сякаш не съм в тази страна.Всичко, което виждам и чувам се разминава коренно със статията та затова питам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 10 rate down comment 1
lozkhris
преди 10 години
Преди няколко месеца си купих нов, тристаен апартамент в престижен квартал / доколкото изобщо такъв термин може да се използва за България/Офертната цена беше 105 000. за квадратура от 111 м2 - чистата площ е малко над 95На финала платих 84 000Така че доколко не се разминават офертни и договорени цени преценете сами..Такива поръчкови статии се пишат всеки месец през последните 4-5 години.Ако ще да се скапете от яд / брокери и продавачи / златните времена на 2006-7 няма да се върнат, поне не и в близките 5-10 годиниЗатова ще продавате на толкова, на колкото е готов да плати купувачътТова се нарича "пазарна икономика"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 9 rate down comment 0
melon
преди 10 години
Все по-достъпни ще стават, като няма кой да купува и живее в тях. А и данъците върху имотите постепенно ще се вдигат та и колекционирането на празни имоти ще става все по-скъпо занимание.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 17 rate down comment 1
Crux
преди 10 години
А ти що не се замислиш какво представляват тези празни жилища в България? Една 100-годишна къща на гредоред в някакво белоградишко село с 12 човека население смяташ ли я изобщо за жилище? А една 40-годишна панелка насред нищото, с изтичащ експлоатационен срок и без никаква поддръжка откак е вдигната дали е жилище?Като теглиш чертата с изненада ще забележиш, че една огромна част от жилищата в България са на практика негодни за обитаване, а продажната им стойност клони накъмто нула.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 9 rate down comment 0
Longin
преди 10 години
"Средната заплата в София е по-ниска от минималната в страни като Латвия "колко според теб е "средната" в софия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 6
misanthrope
преди 10 години
Добре, добре, ясно. Продължаваме да се замеряме с непроверени и съмнителни твърдения. Както и да е, кой както го разбира, така. 6-7 години, 1.5 на 1000 до 35 години, да падне борда което е невероятно ( ако питаш друг, ще каже че е сигурно че ще падне..)Средната заплата, по-малка от минималната .. ( колко е минималната и колко е средната? Източници на информация?):) Сметката е на кантар, а какво ще е след 30 г само Господ знае, това са фактите, другото е само в главата ти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 21 rate down comment 5
studioaa
преди 10 години
Очевидно тук си в грешка, покупката с цел живеене няма нищо общо с тази с цел инвестиция. Очевадно за всеки *** е, че не инвестицията в жилище, което се дава под наем е безмислена, където и да е в страната без изключения с оглед смехотворната доходност, която носи. Наемите и цените могат да тръгнат нагоре само ако падне валутния борд или се случи същинско неповторимо чудо. Всички големи градове, включително София, се топят в момента с около 1.5 на 1000, а в тях НЯМА бум на раждаемостта, а има по скоро бум на имиграцията на хора до 35г във всякакви посоки. Въпрос на време (6-7) години е това сериозно да се усети. Средната заплата в София е по-ниска от минималната в страни като Латвия дори и ако стандарта не се вдигне рязко тя също е обречена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 21 rate down comment 5
misanthrope
преди 10 години
А инфлацията къде я дяна? А това, че през тези години живееш в този имот и не плащаш наем къде отиде? Значи всеки месец трябва да извадиш от тези пари по един наем, който днес е някакъв, утре .. не се знаеА това, че толкова години имаш дом, който си си обзавел по твой вкус и си го ползваш с кеф (кеф цена няма)Има го и обратното - данъци, риска да се подпали жилището, земетресение и т.н.Сметката не е толкова бакалска колкото ти изглежда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още