IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мораториумът за земята противоречи на договорените задължения с ЕС

Мораториумът е политическо решение, което няма да има правна сила, смята зам.-председателят на парламента Мая Манолова

10:26 | 23.10.13 г. 24
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Мораториумът за земята противоречи на договорените задължения с ЕС

Български евродепутати смятат, че решението на Народното събрание да удължи едностранно мораториума върху продажбата на земя на чужденци до 2020 г.  е в противоречие с договорените задължения и ще бъде трудно да бъде защитено в Брюксел.

„Мисля, че прекалено много се спекулира със страховете на хората“, каза пред БНР евродепутатът Евгени Кирилов от БСП. Той допълни, че като влизаме в такова противоречие, нарушаваме договори.

Според него мораториумът няма как да успее.„Драматизирането в последния момент не води до силни аргументи. Хората са чувствителни на тези теми, тъй като слушат най-различни страховити изявления“, заяви той.

Преслав Борисов от ГЕРБ каза, че не знае защо правителството на Бойко Борисов не е договорило по-дълъг преходен период през 2010 г., когато е имало възможност за това. Според него ще е трудно мораториумът да се защити пред ЕК, но това не пречи българската държава да се бори, за да си отстоява интересите.

Според външния министър Кристиан Вигенин „единствено заради субективните страхове, че някой ще дойде и ще изкупи българската земя, се взимат решения, които на практика дискредитират България, тъй като до този момент България никога не си е позволявала да нарушава ангажименти, поети чрез договорите“.

Той допълва, че е изненадан от начина, по който се взимат решения, които могат да имат и най-вероятно ще имат сериозни последици за държавата и за отношението към България в рамките на ЕС.

Освен субективните страхове и анализи на един или друг народен представител, това решение не се базира на никакъв по-сериозен анализ дали наистина има такъв интерес към закупуване на българска земя, как това се отразява на пазара на земя, каза още  Вигенин.

Според министъра обаче правителството трябва да се съобрази с решението и да направи всичко възможно то да бъде реализирано на практика.

Според зам.-председателя на Народното събрание Мая Манолова гласуването вчера е чисто политически акт, който няма да има юридически последици. Пред ТВ7 тя коментира, че решението противоречи на текстове на Конституцията. 

"Министерският съвет не е органът, който налага мораториум. Той може да поиска от ЕС преразглеждане на договора за членство на България. Има изявление на ЕК, според което, това едва ли ще се случи", заяви народният представите, визирайки решението на комисията по аналогично искане от страна на Румъния. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:20 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 2 rate down comment 4
iivanoff
преди 11 години
то не е целта всеки един да може /печели/, а обратно! - от маймуните се взема, а не им се дава! Описах ти по-долу в пример, че *** е длъжен да ти продаде евтино, ако укропняваш за друг, защото конкуренцията е малка /като брой участници/!! Обратно, ако търсенето беше линейно, то щеше да се купува от чужденци дори директно, всяко предложено количество...а така, парите му не стигат до маймуните пряко, защото друг местен окрупнява вместо тях /не могат да седят за целия процес в БГ и като основат фирмата изчезват/ и няма проблем да си го прави бавно, бавно, докато издържат маймуните...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 4
SSIW
преди 11 години
Това за което говориш, върви като схема, ако всеки един човек в БГ , способен да ти извърши процедурата по окрупняване, участва в някакъв "синдикат", който цели само "синдиката" да може да извършва комасацията и след това да ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 4
iivanoff
преди 11 години
няма право, без разрешението на "държавата"!, което просто пак променя нелинейността на търсенето! В смисъл - за малките не става, за големите е без пари :)))))))))))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 3
iivanoff
преди 11 години
ами тя това е едната цел - да се разкарат дребните! Направо ги филтрираш и сега , когато не ги виждаш, си мислиш че не съществуват...другата е -> ТИ да окрупняваш за големите - нали се сещаш,.че чужденеца като открие "фирмаТА" с необходимост значително над минималната определена от описаното ограничение площ, да речем 500дка, то ТИ няма от къде да му ги доставиш, освен от друг окрупняваш по друга поръчка... нормалната маймунска продажба е от 5 до 100дка!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 5
deant
преди 11 години
Ми след като досега е имало вратичка, редно е да се премахне вратичката, т.е. да се затегне мораториума. Може ли някой да ме светне, ако някой реши да изкупи почти цяла Добруджа след 2014, той има ли право да копа за шистов газ, щом земята си е лично негова? Щото ако има право да прави каквото си иска с тази земя и дори не е поданик на България, е малко притеснително?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 2
SSIW
преди 11 години
Аз и преди съм виждал, че си писал точно за този детайл и ако съм разбрал правилно, какво казваш, съм съгласен, че на теория е така: това може да повлияе на цените при сделки, примерно за 10-15 дка, обаче не мога да си представя, какви са тези чуждестранни инвеститор, които ще инвестират толкова на дребно (освен ако не е за не земеделски цели)? Реален интерес ми се струва, че може да има за количества, над този сегмент, така че ако потенциалните купувачи са такива (с интерес за закупуване на по-големи площи), не виждам какво ги бърка разходите и формалностите по разкриването на едно дружество.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 4
iivanoff
преди 11 години
прочети внимателно какво съм написал: До определено ниво /нелинейност на търсенето/! А точно там е сегмента на "*** продавач"!Не искам да давам конкретни примери и мисля че нямаш нужда за да разбереш :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 3
SSIW
преди 11 години
* фактор за решението, дали да инвестира...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 3
SSIW
преди 11 години
Смяташ, че разходите за регистриране и обслужване на дружество са фактор за някакви РЕАЛНИ купувачи?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 11 години
Ами г-жо Манолова, към Вигенин не мога да се обърна с г-н... ами това е волята на българския народ! Ваш проблем е, че не сте го питали, когато сте подписвали договори, касаещи неговата съдба и бъдеще! Просто българският народ никога не е бил съгласен земята му да се продава на чужденци! Щяхте да го знаете, ако го бяхте питали!Както признавате правото на пушачите да се тровят с пълното съзнание за вредите и рисковете и се борите да им го осигурите, така и трябва да признаете правото на суверена да взема грешни (дали?) решения за съдбата на земята си!И не е лошо да се замислите, г-жо Манолова и Вигенин, кой ви е изпратил там, където сте в момента и защо! Вашият работодател е вашият избирател и той в момента ви казва какво желае! Ако не сте съгласни, напуснете!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още