IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Парламентът удължи мораториума за придобиването на земя от чужденци до 2020 г.

ЕК очаква България да отвори пазара си, в съответствие със задълженията, поети в договора за присъединяване

17:25 | 22.10.13 г. 57
Парламентът удължи мораториума за придобиването на земя от чужденци до 2020 г.

Парламентът удължи мораториума върху придобиването на земя от чужденци до 1 януари 2020 г. Днешното решение, предложено от "Атака", подкрепиха 171 депутати, 38 бяха против, а 12 се въздържаха, съобщи Dnes.bg. Дебатът дали трябва да бъде удължен мораториумът се води от няколко месеца.

Депутатите от Коалиция за България предложиха нов проект за решение за продажбата на земя на чужденци. Те поискаха НС да реши да възложи на МС да предприеме необходимите действия и да предложи законодателни промени, които да гарантират интересите на Република България и българските граждани по повод продажбата на земи на чужденци. Той обаче беше отхвърлен, след като депутати от ГЕРБ първо се объркаха, но след прегласуване се поправиха.

Националистите настояваха Народното събрание да приеме проект за решение за удължаване на мораториума за закупуване на земеделска земя от чужденци. Забраната изтича на 1 януари 2014 година. Падането на забраната за продажба на земя на чужденци от страни от ЕС става на база на договора ни за присъединяване към ЕС. 

ГЕРБ и националистите съгласуваха позицията си и най-голямата партия предложи проектът на решение да се допълни с текстове, които да задължават правителството да води преговори с ЕК за мораториума, както и да предприеме законодателни инициативи в защита на българската земя. Предложението за допълнение обаче беше отхвърлено.

Това е въпрос номер едно през следващите месеци и следващите години. Това е въпросът на въпросите, заяви Павел Шопов от „Атака“ по повод на мораториума. Той поиска дебатът да се предава на живо по националните медии. Предложението не беше прието от първия път, но след прегласуването мина. 

Лидерът на „Атака“ Волен Сидеров направи разбор на цените на земите в различните страни от ЕС. Според него земеделската земя у нас е 10 пъти по-евтина от средноевропейската цена, на която се продава земя в други членки на ЕС. Това е записано и в мотивите за удължаване на мораториума. 37 милиона декара е обработваемата земя на страната ни или по пазарни цени тя е над 16 милиарда лева. Да не разпродаваме на безценица последния неразграбен ценен български актив, призова Сидеров.

Трябва да се предприеме всичко възможно да се удължи срокът за забрана на продажба на земеделска земя на чужденци, заяви депутатът от ГЕРБ Цвета Караянчева. В Испания до 15% от земята може да е собственост на чужденци. Пълна забрана има в Китай, Естония, Беларус, заяви още тя.

Направете го с малко плам, заяви зам.-председателят на „Атака“ Десислав Чуколов по повод изказването на Цвета Караянчева. Той се зачуди как ще гласуват представителите на ГЕРБ. Ако ще гласувате за, влезте всички в зала, призова Чуколов. Самата Караянчева обясни, че ще подкрепи мораториума.

Магдалена Ташева от „Атака“ традиционно беше доста експресивна, като обясни, че по договора ни за присъединяване към ЕС са се водили преговори от „йесменовци и йесдами“. По нейни думи пък въпросният договор е бил подписан от „политически вампири“, които вече са извън политиката, но от време на време слагат различни маски и се мъчат да се върнат.

Националистите обърнаха изказванията си и към Ботев и Левски и тяхната борба. Ботев и Левски са се борели за свобода, не за придобиване на имущество, контрира веднага Янаки Стоилов от БСП.

Антон Кутев от левицата беше категоричен, че след падането на забраната чужденци извън ЕС няма да могат да купуват земя. Това са спекулации, заяви Кутев.

По негови думи на практика мораториумът не работи, защото чужденци могат да регистрират тук юридически лица и да изкупуват, колкото земя искат. Има вратички в закона и в мораториума, които са проблем. Трябва да влезем в детайлите и да намерим пътя, заяви още червеният депутат.

Днес имаме уникалния шанс да поправим миналото, заяви Сидеров. По негови думи днес депутатите могат да излязат по два начина от залата – с гордо вдигната глава или гледащи земята. 

България ще има проблеми с европейския си образ след приемането на това решение, каза председателят на Народното събрание Михаил Миков пред агенция "Фокус". Според него мотивите, с които е взето днешното решение, не отговарят на съдържанието на Конституцията. 

Говорител на Европейската комисия коментира преди това пред БНР, че комисията очаква България да отвори този пазар, както е предвидено - от началото на 2014 година.

Само преди дни ЕК отхвърли аналогично искане от Румъния.

„На България й беше даден преходен период, в който да се подготви за пълното отваряне на пазара на земеделски земи за чужденци. Този период изтича на 1 януари 2014 г. и присъединителният договор с България не предвижда никаква възможност за удължаването му. Затова очакваме България да отвори пазара си в съответствие със задълженията, поети в договора”, посочи говорителят  по въпросите на вътрешния пазар Шантал Хюс.

На въпрос какво следва, ако това не стане, тя припомни, че при неспазване на общностното законодателство се пристъпва към наказателна процедура, която може да доведе и до съд.

България трябва да спазва договореностите, които е подписала, включително и по отношение на продажбата на земеделските земи на чужди граждани, каза по-рано днес в Стара Загора президентът Росен Плевнелиев.

Когато искаме да сме член на ЕС, трябва да си дадем сметка, че ставаме член и на общия пазар. Затова трябва да се държим освен като българи, и като европейци, разясни държавният глава.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

45
rate up comment 5 rate down comment 0
LuckyYou
преди 11 години
Нашата Конституция в чл. 22, ал.1 казва, че чужденци могат да придобиват право на собственост върху земя при условията, произтичащи от присъединяването на България към ЕС, обясни Георгиев.Юристът каза още, че договорът за присъединяване от друга страна казва, че в срок от седем години ние можем да въведем ограничения, каквито ние сме въвели чрез съответната законова уредба и няма никакъв смисъл да се взема решение, защото то нито променя Конституцията, нито променя договора за присъединяване."Това решение - първо е противоконституционно и второ е абсурдно. То е ненужно. ОТ ЮРИДИЧЕСКА ГЛЕДНА ТОЧКА ТО Е НИЩО И НЕ ГО РАЗБИРАМ. От гледна точка на Конституцията, тя няма как да се промени с едно решение на НС. Ако желаят да я променят, има ред да се промени, да стартира тази процедура и да се промени, защото промяната на договора за присъединяване на България към ЕС е смешно да се променя", Това коментира БНР преподавателят в катедра "Европеистика" на СУ Вихър Георгиев!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 8 rate down comment 1
zdravko1
преди 11 години
Aко пaдне морaториумa, ще имa едно aдминистрaтивно изисквaне по- мaлко. Цялото товa рaздухвaне, си е чист популизъм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 4 rate down comment 4
iivanoff
преди 11 години
Върши! - вкарва нелинейност на "търсенето"! До определено к-во и цена на се струва и води до отлив на купувачи - там именно е сегмента на "*** продавач"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 5 rate down comment 2
deant
преди 11 години
Ми защо тогава да вдигаме мораториума и то какъв мораториум е? Ние реално сме изпълнили изискването още преди години. Това че трябва да е фирма е просто административно изискване. Питам аз какъв е бил този мораториум досега, след като не е вършил никаква работа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 3 rate down comment 2
citizen_bg
преди 11 години
Ограничи площта със закон, спазвай го, намали далаверата и мутрите сами ще избягат. Ако някой се притеснява за техника и ефективност - има кооперации. Ще се решат и много проблеми с безработицата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 10 rate down comment 0
misanthrope
преди 11 години
Ох, уморих се вече от глупости в тази държава, в този парламент. Да се удължал мораториума, щото цената на земята била ниска. АБЕ ***!Цената е ниска, защото никой не я иска тази земя. Ако вдигнат мораториума, аз съм сигурен че никой няма да купи. За да се вдигне цената, трябва да се изгонят мутрите от земеделието, да се сложи то на една нормална бизнес основа, и тогава и от вътрешно търсене ще се повиши цената. Докато половин Добруджа се държи от мутрите Т а другата част - от мутрата Г а Пловдивско -=от мутрите на президента П , докато цялата продукция минава през прекупваческите фирми на същите тези Захарни и зърнени Г и Т и винзаводени .... , така ще е.Земеделците ще изнемогват, а земята ще е евтина. Махнете мораториума да видите дали някой ще купи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 7 rate down comment 0
zdravko1
преди 11 години
Не е нужно постaвено лице, просто се регистрирa еднa фирмa и си готов. Aз тaкa колко земя продaдaох нa гърци и руснaци, не е истинa.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 2 rate down comment 1
citizen_bg
преди 11 години
Ами нали това казвам, нов закон изгоден за българите, а не за който и да е от сменящите се управляващи продажници или чужди интереси. При тази тотална продажническа нагласа - пълна забрана и национализация. Който купил, купил, ползва си я със здраве до края на срока и си избие вложението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 2 rate down comment 1
deant
преди 11 години
Не е ли нужно да има поставено лице българин? Или поне такъв с българско гражданство?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 7 rate down comment 1
albobo76
преди 11 години
Аз не виждам пък какво толкова се шуми около този мораториум. Чуждите лица физически и юредически винаги са можели да си купят земя в БГ, ако искат. Нарочно или не в сегашния закон има оставена вратичка именно за да може мораториума да се заобиколи и повярвайте ми много от Българската земя, вече не е Българска, а е собственост на чужди фирми, т.е. граждани.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още