IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Harley-Davidson призовава САЩ да увеличат митата за вноса на мотоциклети

Компанията се позова на ответните налози, които Европейският съюз се готви да наложи върху американските мотори

13:44 | 31.03.25 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Моторите на Harley-Davidson не са евтини, независимо откъде ги купувате.

Но ако Европейският съюз (ЕС) наложи ответни, 50-процентни мита върху мотоциклетите на компанията през април, цените могат да достигнат изумителни висоти на втория по големина пазар на Harley по обем на продажбите, пише Wall Street Journal.

Да погледнем Road Glide, туристически модел, чиято цена започва от 28 000 долара в САЩ. В Дания моторът се предлага срещу 77 000 долара, след като се добавят 25% данък добавена стойност (ДДС) и 150% данък лукс.

Предложеното ново мито на ЕС, за което европейските политици посочиха, че ще бъде въведено в отговор на таксите, наложени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп, ще оскъпи Road Glide до 124 000 долара.

Harley казва, че продуктите му също така са засегнати от нелоялни търговски политики на други пазари. Компанията настоява европейските ѝ конкуренти да бъдат натоварени с реципрочни мита, когато изнасят мотоциклети към САЩ.

„На конкурентните марки не трябва да се позволява да се възползват от евтиното производство и преференциалните вносни мита при достъп до американския пазар“, посочва Джонатан Рут, главен финансов директор на компанията, пред Конгреса във вторник.

Организацията на мотоциклетната индустрия, която представлява множество производители, отказа коментар по темата.

Базираната в Милуоки Harley, която извършва по-голямата част от производството си в САЩ, в миналото е била бенефициент и жертва на мита. През 80-те години на миналия век администрацията на президента на САЩ Роналд Рейгън налага мита върху вноса на мотоциклети, спасявайки Harley от фалит, след което компанията успява да се наложи на американския пазар.

През 2018 г. ЕС наложи 25% мито върху моторите на Harley по време на глобален търговски спор за металите; мярката остана активна три години. Компанията пое разходи от 166 млн. долара, за да запази цените на дребно, и мести част от производството от САЩ в Тайланд, за да намали разходите за труд.

Компанията не е решила как ще действа с цените на мотоциклетите си според предложените нови мита.

Анализаторът Майкъл Уларик казва, че компанията няма много място за маневриране в Европа, един силно конкурентен пазар, доминиран от азиатски производители на и местни марки като Triumph, Ducati и BMW.

„Дори 10% до 20% увеличение на цените плюс антипатията към американските марки като цяло би било пагубно“, изтъква той.

Главният изпълнителен директор на Harley Йохен Цайц, който е роден в Германия, описва моторите като символ на свободата и приключенията.

Въпреки че компанията твърди, че е печеливша в Европа, бизнесът ѝ в региона се свива. Някои мотоциклетисти и търговци се оплакват, че продуктите ѝ са станали твърде скъпи, а гамата не е достатъчно разнообразна.

Harley не присъства в някои категории, популярни в Европа, като междувременно не успява да се разшири достатъчно в други.

През 2021 г. компанията представи Pan America - мотоциклет, предназначен за пътуване както по пътя, така и извън него. Европа е най-големият световен пазар за подобни мотоциклети, но Pan America не успява да се наложи на този пазар, коментира Таласа ван Беек, основател на базираната в Барселона консултантска фирма Motorcycle Marketing. 

Говорителят на Harley заяви, че компанията смята този тип мотоциклети за възможност за растеж.

Преди няколко години Harley прекрати производството на своя най-евтин мотоциклет Sportster. Той генерираше една трета от обема на продажбите в европейския регион, но компанията го определи като губещ, тъй като неговият двигател не отговаряше на съвременните стандарти за качество на въздуха.

Наследникът на Sportster, Nightster, предлага по-чист и по-тих двигател, но не успява да достигне привлекателността на своя предшественик.

Говорителят казва, че излизането на Sportster, по който се работи преди Цейц да стане главен изпълнителен директор през 2020 г., е подобрило рентабилността на дилърите в Европа.

Строгите европейски стандарти за чист въздух са заглушили характерното ръмжене на двигателите на Harley, посочват търговци и мотоциклетисти. Воле Бенц, президент на германския клуб Harley Riders, кара мотор на компанията от 30 години, като посочва, че не може да си представи да замени своя круизър от 2013 г. за нов модел.

Рут посочва пред Конгреса, че Европа не е единственият пазар, където произведените в Америка мотоциклети са изправени пред големи мита.

Канада наложи ответен налог от 25% в началото на март, докато страни като Китай, Индия и Тайланд натоварват вноса с още по-високи мита.

Според Рут моторите, внесени в САЩ, са обложени най-много с 2,4% мита. Този дисбаланс е несправедлив към Harley, подчертава той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:44 | 31.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

Финанси виж още