Френският доставчик на автомобилни части Forvia изготвя план за действие за това как да се справи с въздействието на митата на САЩ върху своята дейност в Мексико и планира да прехвърли разходите върху клиентите, съобщава Ройтерс.
Forvia се присъединява към компанията Valeo, като каза, че доставчиците на автомобилни части не могат да поемат сами тежестта на митата, докато автомобилният сектор се сблъсква с устойчив спад в производството на автомобили.
„Определихме какво ще е необходимо, за да бъде прехвърлено цялото въздействие върху нашите клиенти и доставчици. Защото не можем да направим друго“, признава главният финансов директор на Forvia Оливие Дюран по време на пресконференция.
Акциите на Forvia приключиха сесията с ценови спад от 22,46%.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че 25-процентните върху всички стоки, идващи от Мексико и Канада, ще влязат в сила на 4 март.
Тъй като веригата на доставки на Forvia е регионално интегрирана, със стоки, произведени в нейните мексикански заводи за износ в САЩ, тя няма да бъде засегната от допълнителните мита върху вноса, идващ извън Северна Америка, посочва Дюран.
Forvia също така обяви, че очаква продажбите за 2025 г. да достигнат нивото от миналата година, отразявайки спада в търсенето на автомобили в Европа и Северна Америка.
Компанията заяви, че очаква спад на продажбите на свиващите се европейски и северноамерикански пазари, но прогнозира растеж в Южна Америка и Китай.
Forvia се стреми да си партнира с повече китайски автомобилни производители, за да компенсира спада в продажбите, пред който са изправени нейните западни клиенти като Ford, Stellantis и Volkswagen.
Дюран изтъква, че компанията вече се нарежда на пето място по обем на продажбите в Китай.
Forvia посочва в годишния си финансов отчет, че очаква приходи от продажби между 26,3 млрд. евро и 27,5 млрд. евро за 2025 г., в сравнение с 26,97 млрд. евро, отчетени за 2024 г.
Насоките за 2025 г. вероятно ще се разглеждат като по-предпазливи, тъй като резултатите за 2024 г. са смесени, коментира Майкъл Фундаукидис, анализатор в ODDO BHF.
Прогнозата се основава на очакваното световно автомобилно производство от 89,5 млн. автомобила тази година, както и американските мета, които вече са влезли в сила, посочва Forvia.