GEM Co., китайска компания за рециклиране на индустриални отпадъци, и звено на Vale SA подписаха споразумение за изграждане на завод за производство на никел на стойност 1,42 млрд. долара в Индонезия, подчертавайки стремежа на страната да засили преработката на метала, който играе съществена роля при батериите за електромобили, съобщава Bloomberg.
Двете компании подписаха рамково споразумение за съоръжение за киселинно излугване под високо налягане (HPAL). Проектът на остров Сулавеси ще преработва никелова латеритна руда от обект на Vale в хидроксиден преципитат, като се очаква продукцията до достигне 66 000 тона годишно. Изходният материал представлява форма на никел, насочена към производителите на автомобили.
Индонезия осигурява над половината от световното производство на никел и привлича чуждестранни инвестиции в преработвателната си индустрия, за да отговори на процъфтяващото търсене на батерии за електрически превозни средства.
Сделката между GEM и Vale попада в растящия списък от споразумения, подписани от китайски и индонезийски фирми във връзка с визитата на новия президент на Индонезия Прабово Субианто в Китай.
GEM ще притежава до 25% дял в проекта, докато звеното на Vale ще държи 30%, като се очаква в предприятието да бъде привлечена и трета страна,
Партньорите също така обмислят изграждането на съоръжения за производство на аноди и прекурсори.
През лятото френската група Eramet обяви, че проучва партньорство с китайската Zhejiang Huayou Cobalt Co. за добив на никел в Индонезия, след като подобен проект с европейски партньор пропадна малко преди това.
Eramet преговаря за споразумение за доставка на руда за инсталация за HPAL, управлявана от китайската фирма в Индонезийския индустриален парк Weda Bay. Eramet обмисля да придобие и дял в завода Huafei, контролиран от Huayou, най-голямото съоръжение за HPAL в света.
Очаква се през следващите няколко години в Индонезия да заработят още китайски съоръжения за обработка на руда, докато глобалното търсене на батерии за електромобили продължава да расте.