Чуждестранните компании са изтеглили повече пари от Китай през последното тримесечие, което е знак, че някои инвеститори все още са песимистично настроени, дори когато Пекин въвежда стимулиращи мерки, целящи стабилизиране на растежа, пише Bloomberg TV Bulgaria.
Задълженията на Китай за преки инвестиции в платежния му баланс са намалели с 8,1 млрд. долара през третото тримесечие, според данни на Държавната администрация за чуждестранна валута, публикувани в края на миналата седмица. Показателят, който измерва преките чуждестранни инвестиции в Китай, е намалял с почти 13 млрд. долара за първите девет месеца на годината, сочат още те.
Чуждите инвестиции в Китай достигнаха рекорд през 2021 година, но намаляват под натиска на геополитическото напрежение, песимизма за втората по големина икономика в света и по-силната конкуренция от страна на китайските местни фирми в отрасли като автомобилостроенето. Ако спадът продължи до края на годината, това ще бъде първият годишен нетен отлив на преки чуждестранни инвестиции поне от 1990 г. насам, когато започват да се дават сравними данни.
Сред компаниите, които са изтеглили част от операциите си в Китай през тази година, са автомобилните производители Nissan и Volkswagen, както и други като Konica Minolta. Nippon Steel Corp. заяви през юли, че излиза от съвместно предприятие в Китай, а International Business Machines (IBM). закрива изследователски екип за хардуер в страната - решение, което засяга около 1000 служители.
Перспективата за разширяване на търговската война и влошаване на отношенията с Пекин по време на втория мандат на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп може допълнително да натежи на инвестициите. „Геополитическото напрежение“ е най-голямото притеснение за членовете на Американската търговска камара в Шанхай, според председателя на групата Алън Габор.
преди 1 седмица следвайки логиката на оня малоууум тиквата, значи и тия са станали американска колония! :D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар