IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС налага мита върху изгражданите в Китай електромобили въпреки преговорите с Пекин

Регламентът, въвеждащ налозите, ще бъде публикуван в официалния вестник на блока в сряда

19:10 | 29.10.24 г. 2
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Европейският съюз (ЕС) ще наложи по-високи мита до 45% върху електрическите превозни средства произвеждани в Китай, което ще засили търговското напрежение между водещите световни експортни сили, съобщава Bloomberg.

Регламентът, въвеждащ налозите, ще бъде публикуван в официалния вестник на ЕС в сряда. Това проправя пътя за влизането им в сила по-късно тази седмица след месеци на преговори с Пекин и заплахи за отмъщение от китайските политици, както и на фона на засилените молби на автомобилната индустрия за избягване на търговските бариери.

Европейските мита върху електромобилите от Китай са пречка за китайските производители, които вече са изключени от пазара в САЩ, след като Белият дом увеличи четирикратно митата си до повече от 100% тази година, като се позовава на „широките“ държавни субсидии и износа, който скочи със 70% миналата година.

Налозите на ЕС се различават в зависимост от производителя и ще варират от около 8% до малко над 35% в допълнение към съществуващия данък от 10% върху вноса на автомобили.

Последният залп от мита от Запада става факт на фона на опасенията, че Китай е на прага на глобално господство при автомобилите за сметка на американските и европейски конкуренти. Откакто представи нова технология за батерии през 2020 г., BYD Co. — водещата китайска марка електромобили — се трансформира от един от многото производители на пренаселения вътрешен пазар до 10-те най-големи автомобилни компании в света.

Все пак големите европейски автопроизводители Mercedes-Benz Group AG и BMW AG лобираха срещу митата поради опасения, че спорът ще удари продажбите им в Китай в момент, когато те вече изпитват затруднения на този пазар.

По-рано тази седмица лидерът работническия съвет във Volkswagen AG заяви, че най-големият автомобилен производител в Европа по пазарен дял планира да затвори поне три фабрики в Германия, за да се справи с предизвикателствата.

ЕС и Китай ще продължат дискусиите, насочени към търсене на алтернативни решения, дори след като митата влязат в сила, но тези разговори досега не успяват да доведат до пробив. Търговските бариери повишават риска от ескалиране на напрежението в търговска връзка, оценена на 739 млрд. евро под формата на двустранна търговия със стоки през 2023 г.

Преговарящите в Пекин и Брюксел проучват дали може да се постигне споразумение относно така наречените ценови ангажименти - сложен механизъм за контрол на цените и обемите при износа, използван за заобикаляне на европейските мита, които ЕС определи като мерки, насочени за справяне с китайските субсидии.

Пекин изглежда се е фокусирал най-вече върху идеята да осигури по-добра сделка за SAIC Motor Corp., държавният автопроизводител, който ще бъде натоварен с най-високи мита, посочват източници, запознати с темата.

ЕС обмисля индивидуални споразумения за цените с някои производители на автомобили от Китай, включително с тези, които искат да преместят производството на някои модели в Европа в близко бъдеще. Подобни договорености биха довели до вдигане на митата върху моделите, обхванати от алтернативните сделки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:10 | 29.10.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

1
rate up comment 6 rate down comment 4
Доктор_Проктор
преди 1 месец
Пекин за отмъщение трябва да вдигне митата за внос на самолети и самолетни часто до 100% ! Да му мислят Боинг и Еърбъс :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още