Китайските производители са продали по-малко електромобили в Европа през юли, тъй като новите мита на Европейския съюз засилиха въздействието на по-широкия спад в продажбите на електромобили, пише Bloomberg.
По данни на анализаторската компания Dataforce китайските марки, включително MG на SAIC Motor Corp. и BYD Co., формират 9,9% от регистрациите на нови електромобили в региона през юли, в сравнение с 10,2% през същия месец на миналата година.
Общото търсене на електромобили продължава да отслабва, след като Германия, най-големият автомобилен пазар в Европа, премахна стимулите за сектора в края на миналата година.
Китайските производители на автомобили и техните европейски партньори, които внасят колите им в ЕС, се опитват да се приспособят към повишаването на митата върху произведените в Китай електромобили до 48% от 5 юли.
Продажбите на китайски електромобили в Европа спаднаха след въвеждането на мита. Графика: Bloomberg
Този ход разпали търговското напрежение и доведе до ответни действия - в четвъртък Китай заяви, че е открил доказателства за дъмпинг на китайския пазар на бренди от страна на ЕС, въпреки че засега се въздържа от налагане на мита.
Очаква се временните мита на ЕС за електромобилите да станат постоянни през ноември в зависимост от резултата от търговските преговори между Брюксел и Пекин.
Европейската комисия заяви, че отговорите на китайската държавна компания SAIC на нейната проверка са били "изключително недостатъчни" и ѝ наложи максималните мита. Според данните на Jato Dynamics собственикът на марката MG е отбелязал 38% спад на регистрациите на електромобили в Европа през юли спрямо предходната година и още по-голям спад от 60% спрямо юни. През юни SAIC е доставила над 13 хил. електромобила MG на европейските дилъри.
Като цяло китайските компании са регистрирали по-малко от 14 хил. електрически автомобила в Европа през юли, което е значителен спад спрямо повече от 23 хил. през юни и понижение от 9,7% на годишна база според Dataforce.
Китайските производители на автомобили бързаха да изпреварят крайния срок за въвеждане на митата, коментира Матиас Шмид, независим автомобилен анализатор, базиран в Германия. По думите му това ги е оставило с по-малко електромобили за продажба през юли.
Най-големият китайски производител на автомобили BYD е удвоил присъствието си в Европа през юли в сравнение със същия месец година по-рано, въпреки че е отбелязал спад от 5,5% на месечна база. Компанията изгражда заводи в Унгария и Турция, които ще ѝ позволят да заобиколи новите мита, след като започнат да работят.
Шведският производител на електромобили Polestar, частично притежаван от китайския милиардер Ли Шуфу, не е причислен към китайските марки от Jato, въпреки че Dataforce го включва в своите пазарни анализи. Компанията започна да произвежда своя Polestar 3 в САЩ.
Xpeng Inc., китайският партньор на Volkswagen AG, заяви пред Bloomberg News този месец, че търси производствена площадка в Европа.
Продажби по марки. Графика: Bloomberg
Стимулите - или тяхната липса - продължават да играят ключова роля в продажбите на електромобили. В Германия продажбите на електрически превозни средства са намалели с 37% през юли и с 20% от началото на годината, по данни на Европейската асоциация на автомобилните производители.
В Белгия и Дания, където все още има стимули за електромобили, търсенето им продължава да расте.
През юли регистрациите нараснаха и в Обединеното кралство. Новото лейбъристко правителство обмисля дали да се присъедини към ЕС във въвеждането на тарифи, но все още не е взело окончателно решение.
Продажби по държави. Графика: Bloomberg
преди 2 месеца ниво от 74,51 милиарда CNY през юни 1978 г.Освен това трябва да се вземе под внимание че 1 usd = 7.09 cny. Така че парите в обръщение в Китай са много по малко от тези в сащ погледнато в щатски долари отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца До: Alex Silver.....Паричното предлагане M1 в Съединените щати възлиза средно на 2182,20 милиарда USD от 1959 до 2024 г., достигайки най-високата си стойност за всички времена от 20708,40 милиарда USD през април от 2022 г. и рекордно ниско ниво от 138,90 милиарда щатски долара през януари 1959 г. ...Паричното предлагане M1 в Китай е средно 15731,33 милиарда CNY от 1978 г. до 2024 г., достигайки най-високата си стойност за всички времена от 69559,55 милиарда CNY през юни 2023 г. и рекордно ниско отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца До: Alex Silver Ултрас, като е толкова голям поднебесният пазар, а нашият толкова мижав, защо драконите напинят за тука? За кво идват разни китайски велможи, министри, пращат депеши със заплахи? Освен това, за обща култура, да си знаеш. Коли произведени в Европа, НЕ СЕ ПРОДАВАТ В ПОДНЕБЕСНАТА! Европейски марки, които са покитайчени, се произвеждат там на място във фабрики собственост на некой местен, дето в най-добрият случай имаме 49%. Не виждам причина същото да важи и за поднебесните талиги. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Никога нищо не ме е разсмивало повече от опитите на рубладжиите за разсъждения по икономически теми.Чули нещо, прочели нещо,най-често в източник от типа на Поглед.инфо, неразбрали почти нищо, *** компетентни до нямай къде.Мисловните напъни на долуподписалите се двама представители на тази порода са еталон в тва отношение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Китайският автомобилен пазар е най-големият в света. Паричната маса в Китай е над $28 трилиона, по-голяма от тази на фащ, фрг и жапаните, взети заедно. А европейският пазар е направо микроскопичен, в сравнение. Ако Китай наложи мита на сбърканяццците, кво прайм? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца *Китайските производители са продали по-малко електромобили в Европа през юли, тъй като новите мита на Европейския съюз засилиха въздействието на по-широкия спад в продажбите на електромобили, пише Bloomberg.* - Не думай! Това вече е изненадваща новина! Хайде на бас, че ако Европейският съюз забрани изобщо вноса на китайски електромобили, по-широкият спад ще се превърне в пълно отсъствие на продажби на същите в Европа! отговор Сигнализирай за неуместен коментар