Европейската комисия (ЕК) ще понижи планираните мита върху вноса на изграждания в Китай електрически Cupra Tavascan от продуктовата гама на германската група Volkswagen AG, съгласно плана на Брюксел за изграждане на търговски бариери срещу произвежданите в азиатската страна модели с батерии, съобщава Ройтерс, цитирайки запознат с темата източник.
Сега ЕК ще наложи 21,3% мита върху вноса на Cupra Tavascan.
Споразумението представлява компромис от Брюксел относно митата, на които производителите на автомобили силно се противопоставиха, особено от германските концерни, които имат производствени мощности в Китай и генерират голяма част от приходите си там.
Cupra Tavascan не беше включен в разследването на Брюксел малко преди обявяването на митата, което означава, че автоматично моделът подлежи на 37,6-процентно мито.
Volkswagen отказа коментар по темата.
Междувременно BMW обяви, че неговото съвместно предприятие в Китай, което произвежда електрически коли Mini, е класифицирано като „сътрудничеща компания“ от ЕК относно митата върху произведени в Китай електромобили, което осигурява на марката мита от 21,3%.
„Логично, Spotlight Automotive (нашето съвместно предприятие с Great Wall Motors в Китай за производство на напълно електрически автомобили MINI) беше включен в кръга на сътрудничещите компании“, изтъква германският автомобилен производител.
Mini не попадна в анализа на Брюксел подобно на Cupra Tavascan.
По-рано във вторник ЕК понижи предложените от нея допълнителни мита върху вноса на произведени в Китай електромобили на американския концерн Tesla и каза, че електрическите модели на някои китайски фирми в съвместни предприятия с автомобилни производители от ЕС може да получат облекчения относно търговските бариери.
Изпълнителният орган на ЕС обяви, че все още вярва, че китайското производство на електромобили се е възползвало от обширни субсидии и предложи окончателни мита до 36,3%. Това е малко по-ниско от максималното временно мито от 37,6%, което Брюксел определи през юли за компании, които не са сътрудничили на антисубсидийното ѝ разследване.