Volkswagen си осигури производството на твърдотелни батерии, разработени съвместно с американската стартъп компания QuantumScape, докато германският автомобилен производител планира да внедри технологията в повече превозни средства, съобщава Ройтерс.
Съгласно споразумението, обявено в четвъртък, звеното за батерии на Volkswagen PowerCo ще получи лиценз за масово производство на батерийни клетки, базирани на технологията на QuantumScape.
Сделката заменя предишно съвместно предприятие между двете компании. Volkswagen притежава 17% в QuantumScape - дял, който в момента струва 459 млн. долара.
Съгласно споразумението PowerCo може да произвежда до 40 гигаватчаса (ГВтч) батерии годишно, използвайки технологията на QuantumScape, с опция за разширяване на капацитета до 80 ГВтч, което е достатъчно за оборудване на приблизително 1 млн. превозни средства годишно.
Твърдотелните батерии могат да съхраняват повече енергия от сегашните батерии с течен електролит. Производителите на автомобили и анализаторите очакват от тази технология да ускори електрификацията при автомобилите.
„Технологията на QuantumScape е готова да навлезе в ключов етап, в който специализираният опит, ресурси и международните фабрики на PowerCo могат да помогнат за улесняване на прехода към производство в промишлен мащаб“, изтъква изпълнителният директор на PowerCo Франк Бломе.
Компаниите ще се насочат към продукт, който ще бъде интегриран в серия автомобили на Volkswagen Group.
В началото на годината германският концерн реши да отложи плановете си да намери външни инвеститори за своето звено за батерии, тъй като по-бавното търсене на електрически превозни средства помрачава перспективите за бизнеса, като индустрията е изправена пред все по-трудни времена в прехода към електрификация.
Отлагането на листването на PowerCo представлява ясно напомняне за оперативните рискове при производителите на автомобили, които трябва да интегрират доскоро непознати технологии в променящата се индустрия.
Преоценката на плановете за дългосрочно финансиране на PowerCo е още една крачка назад от амбициозния стремеж на германския концерн да предизвика Tesla, идея, въведена от бившия изпълнителен директор на групата Херберт Дийс. Създадено през 2022 г., звеното планира да инвестира 20 млрд. евро в заводи за батерии със стремеж да покрие търсенето на 3 млн. електромобила годишно.
преди 5 месеца хммм ... тези имат , според сатовете за електрички и захранвания , модел на батерия най-близо до производство . по-напред са и от catl . но крият плътността и малко е известно за устойчивостта и скоростта на зареждане/разреждане ... твърдят , че през 2024 , най-късно 2025 , ще имат серийно производство ... да видим ... !! ... а какво стана със синята мълния на "калашников" , онова "иж" от рассийката , дето ЩЕШЕ да бъде убиеца на теслата ... ?! ... или като всички други ЩЕта на блатната ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар