Двупартийна група от американски законодатели изтъкна опасения относно китайските компании, които събират и обработват чувствителни данни, докато тестват автономни превозни средства в САЩ, съобщава Ройтерс.
Политиците, включително председателят на комисията по енергетика и търговия към Камарата на представителите Кати Макморис Роджърс, са поискали от 10 свързани с Китай компании да отговорят на въпроси до 29 ноември относно практиките за събиране на данни от текущите тестове на автономни превозни средства в Калифорния и в други щати.
Компаниите - включително Baidu, Nio, WeRide, Didi Chuxing, Xpeng, Inceptio, Pony.ai, AutoX, Deeproute.ai и Qcraft – все още не са отговорили на молбата за коментар.
В писмата, подписани от демократите Франк Палоун и Раджа Кришнаморти и 10 други законодатели, се посочва, че компаниите „събират чувствителна информация за нашите граждани и техните ежедневни процедури, инфраструктурата на страната и свързаните технологии“.
„Трябва да има по-голяма прозрачност относно информацията, която събирате, докато извършвате тестове по американските пътища, и да посочите дали сте финансово обвързани с Китайската комунистическа партия“, се посочва още в писмата.
Законодателите обръщат внимание и на въпросите какви данни се събират в САЩ, дали се съхраняват в Китай и дали се споделят с китайското правителство. Те също така питат дали превозните средства събират данни за инфраструктурата на САЩ по време на тестванията.
В писмата се казва, че през 12-те месеца, приключили през ноември 2022 г., китайските компании за автономни превози са извършили тестове с покритие от над 720 хил. км в Калифорния. През юли министърът на транспорта Пийт Бутиджидж заяви, че неговото ведомство е притеснено за националната сигурност относно китайските компании за автономни превозни средства, които действат в САЩ.
„Независимо дали говорим за хардуер, или софтуер, по същия начин има опасения около телекомуникациите или TikTok, има опасения около транспортните технологии“, изтъква Бутиджидж пред Ройтерс.
преди 1 година значи се притесняват какви данни ще събират, а не дали ще убиват американци при инциденти ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар