Британската стартъп компания Nexeon ще доставя високоенергиен силициев аноден материал за най-новия завод на Panasonic в САЩ от 2025 г., съобщава Ройтерс, цитирайки двете компании.
Използването на богати на силиций аноди ще позволи на батерийните клетки на Panasonic да съхраняват повече енергия и да се зареждат по-бързо. По-голямата енергийна плътност също така дава възможност на японския концерн да прави по-малки, по-леки пакети с пробег, подобен на сегашните батерийни клетки.
Базираната в Абингдън Nexeon ще доставя материалите за завода на Panasonic Energy Co. в Де Сото, щата Канзас, в който японците влагат 4 млрд. долара и който трябва да отвори врати в началото на 2025 г.
Сред конкурентите на Nexeon в разработването на богати на силиций аноди са две американски фирми: базираната в Удинвил, щата Вашингтон, Group14 и Sila Nanotechnologies, с централа в Аламеда, щата Калифорния.
Основана през 2006 г., Nexeon е набрала финансиране за повече от 260 млн. долара и наскоро беше оценена на 350 млн. долара, показват данни, публикувани на уебсайта PitchBook.com. Сред нейните корпоративни инвеститори и партньори изпъква името на южнокорейската SK Group, която произвежда електромобилни батерии и материали за тях.
Group14 от своя страна е набрала 650 млн. долара и наскоро беше оценена на 3 млрд. долара, посочва PitchBook. В списъка с корпоративни инвеститори попадат германският автомобилен производител Porsche, както и SK и BASF. Group14 сключи сделка за доставка на силициеви анодни материали за Cellforce, филиал на Porsche.
От своя страна, Sila е набрала 935 млн. долара и последно беше оценена на 3,3 млрд. долара. Корпоративни инвеститори тук са Mercedes-Benz, Siemens, Samsung и китайската CATL.