Германската компания Sulzer за автомобилен софтуер направи първоначална инвестиция от 1,5 млн. евро в софтуерен развоен център в София, като постепенно ще създаде близо сто нови работни места за висококвалифицирани ИТ специалисти у нас.
Това стана ясно по време на среща на министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов с изпълнителния директор на германската компания д-р Михаел Краус в министерството, съобщава пресцентърът на ведомството. Сред клиентите на компанията са автомобилните производители BMW, Audi, Daimler, MAN, Porsche, Rolls Royce, SEAT, VW, Skoda.
Богданов подчерта, че аутомотив секторът е приоритетен за България, тъй като носи много голяма добавена стойност. Той посочи, че все повече инвеститори от индустрията проявяват интерес да открият именно R&D центрове у нас. „Разработката на софтуер в автомобилната индустрия е важна за България, а страната ни има всички предпоставки да се превърне в регионален център за развойна дейност на компании от сектора“, допълни той
Министърът посочи, че автoмoбилнaтa индycтpия у нас е една от най-бързо растящите, като само зa минaлaтa гoдинa e гeнepиpaла над 10% от БВП и създава заетост на 75 хил. души. По думите му само допpeди 10 години тя е съставлявала едва 1% от БВП, а заетите в нея ca били пo-мaлĸo oт 9000 души.
На срещата са били обсъдени плановете на компанията за развитие у нас, като д-р Краус посочи, че инвестицията в страната ни е част от политиката на компанията за доближаване на производството в близост до таргетираните пазари, за да се съкратят веригите за доставка.
Богданов заяви, че България разполага с талантливи инженери и достатъчна експертиза, като изтъкна, че тук може да се постигне устойчиво бизнес развитие, както и синергии и партньорства в аутомотив сектора, където вече е изградена отлична екосистема.
Sulzer е създадена през 1978 г. и работи успешно с клиенти в автомобилната индустрия, както и в инженерния и застрахователния сектор.
Германската компания е доставчик на ИТ решения, които поддържат процесите на автомобилната верига за доставки чрез интегрирана бизнес и техническа експертиза.