Ford възнамерява да произвежда по 250 хил. електрически автомобила годишно в Кьолн, обяви американският автомобилен производител при откриването на завода си. Изцяло електрическият Explorer, базиран на електрическата платформа MEB, разработена от Volkswagen, трябва да слезе от производствената линия тази година в централата на Ford в квартал Нийл в Кьолн за 2 млрд. евро, която беше превърната в европейски център за електрически автомобили. Втори електрически автомобил ще последва през следващата година. Пълното натоварване на капацитета трябва да бъде постигнато при разгръщането на производството.
„Този завод ще бъде един от най-ефективните и екологични в цялата индустрия", заяви председателят на Надзорния съвет Бил Форд. На церемонията по откриването германският канцлер Олаф Шолц похвали завода като ангажимент на Ford към електрическата мобилност и към Германия като място за правене на бизнес. „Причиненото от човека изменение на климата е едно от най-големите предизвикателства на нашето време. Ето защо държавите се договориха да станат неутрални по отношение на климата до 2045 г. Това е и причината, поради която светът се сбогува с двигателя с вътрешно горене. Ние се фокусираме върху нещо ново, нещо по-добро, върху чистата мобилност“, каза Форд, цитиран от DPA.
Заводът разполага с най-съвременна производствена технология, която също така използва самообучаващи се машини и автономни транспортни системи и дава възможност за управление на големи количества данни в реално време. Целта е постигане на въглеродно неутрално производство. Според по-ранни изявления американците искат да продават повече от 600 хил. напълно електрически превозни средства годишно в Европа до 2026 г., а от 2030 г. напълно да преобразуват гамата от превозни средства в електрически модели. Заводът в Кьолн ще бъде първата фабрика
на Ford за електрически автомобили в Европа.
Олаф Шолц (вляво) и Бил Форд разглеждат завода на Ford в Кьолн. Снимка: EPA/RONALD WITTEK
Европейският бизнес е най-голямото предизвикателство за американската компания. През следващите години тук ще бъдат съкратени почти 4000 работни места, тъй като за производството на електрически автомобили са необходими по-малко работници, а разработването на автомобили с двигатели с вътрешно горене ще бъде преустановено в обозримо бъдеще. Вторият по големина американски производител на автомобили присъства в Германия от почти 100 години. През август 1925 г. Ford Motor Company е вписана за първи път в германския търговски регистър. Заводът за автомобили в Кьолн започва работа през юни 1931 г. и разчита до голяма степен на германското инженерство.
През 1970 г. последва заводът в Заарлуис, където в момента все още се сглобява компактният модел Focus. Предвижда се производството му да бъде преустановено през 2025 г. Заводът в Кьолн вече претърпя мащабни съкращения на персонала. Съвсем наскоро за Ford в града работеха 14 хил. души, докато преди три години те бяха 18 хиляди. Миналата година от производствената линия в Кьолн слязоха около 84 хил. броя Fiesta. Преди кризата с пандемията този брой достигна 244 000.