Комерсиализирането на летящите превозни средства прави крачка напред след успешните тестове, направени от бразилския стартъп Eve Holding Inc. в специален аеродинамичен тунел, съобщава Ройтерс.
Eve, която е контролирана от производителя на самолети Embraer, заяви, че очаква да започне търговски операции на своя изцяло електрически летящ автомобил през 2026 г.
Концепцията, която представлява електрическо превозно средство, което излита и каца вертикално (eVTOL), се нарича „летящо такси“.
Завършените тестове в аеродинамичния тунел се разглеждат като ключови за сертифициране от регулаторите, както и за бъдещо производство и продажби по целия свят.
„Информацията, която получихме по време на тази фаза на разработка, ни помогна да усъвършенстваме допълнително техническите решения на нашия eVTOL, преди да се ангажираме с производствени инструменти и съобразени прототипи“, споделя Луиз Валентини, главен технологичен директор на Eve.
Компанията очаква да приключи избора на основни доставчици на оборудване през първата половина на тази година и да започне изграждането на първия си пълномащабен прототип през второто полугодие. Допълнителни тестове са планирани за 2024 г.
Eve има натрупани близо 2800 поръчки преди да започне производство, като разработката е подкрепена от инвеститори като United Airlines и Rolls-Royce.
Тестовете в аеродинамичния тунел са завършени в Швейцария с помощта на мащабен модел eVTOL, които според компанията са ѝ помогнали да проучи как компоненти като фюзелажа и крилата ще се представят по време на полет.
Eve, която дебютира миналата година на Нюйоркската фондова борса, сигнализира, че сертифицирането е една от най-належащите ѝ цели.
Анализаторите очакват фирмата да изпълни своите планове, дори и да не се окаже първият стартъп, който постига търговска експлоатация.
„Летящото превозно средство на Eve е малко вероятно да бъде първото на пазара, въпреки че потокът от поръчки осигурява писта за осигуряване на значим пазарен дял на нововъзникващия пазар на eVTOL“, изтъкват анализаторите на Jefferies.