Tesla Inc. закри офиса си в Сан Матео, Калифорния, и съкрати около 200 служители, работещи по нейната система за подпомагане на водача Autopilot, съобщава Ройтерс, цитирайки източник, запознат с темата, който казва, че става въпрос за целенасочено намаляване на разходите.
Голяма част от съкратените служители са работели почасово, добавя друг източник.
В началото на този месец главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск се обърна към своите топ мениджъри, изтъквайки, че има „супер лошо предчувствие“ за икономиката и че производителят на електрически автомобили трябва да съкрати персонала си с около 10%.
Малко след това предприемачът посочи, че въпросните съкращения ще се отнасят само за служителите с фиксирано възнаграждение и че броят на почасовите работници все още се очаква да расте.
„Tesla очевидно е в режим на значително намаляване на разходите“, коментира Радж Раджкумар, професор по електротехника и компютърно инженерство в Университета „Карнеги Мелън“. „Това (намаляване на персонала) вероятно показва, че второто тримесечие на 2022 г. е било доста трудно за компанията поради прекъсванията в Шанхай, високите разходи за суровини и проблемите при веригите на доставка“, добавя той.
Съкратен служител на Tesla заяви пред Ройтерс, че първоначално компанията е информирала работниците от Сан Матео, че ще бъдат преместени в офиса в Пало Алто на етапи, започвайки този месец. В крайна сметка голяма част от служителите са били съкратени.
Някои служители очакват от Tesla да прехвърли част от работните места в Бъфало, Ню Йорк, където заплатите са по-ниски, за да спести разходи.
Много хора в офиса на Tesla в Сан Матео работят върху оценката на данни - преглеждат различни визуални елементи, събрани от превозните средства на Tesla, за да научат системата Autopilot как да се справя с определени видове полеви ситуации.
Редица служители от този отдел заявиха във вторник във Linkedin, че са били освободени.
В същото време Tesla се сблъсква с огромни разходи по отношение на своите нови заводи в Германия и Тексас. Съоръженията в Остин и Грюнхайде, които бяха открити по-рано тази година, са „гигантски пещи за пари", заяви Мъск в интервю за клуба на собствениците на Tesla от 30 май.
„Преобладаващата ни грижа е как да поддържаме заводите работещи, за да можем да плащаме на хората и да не фалираме“, каза Мъск, като добави, че очаква Tesla да разреши тези проблеми бързо.