Японският автоконцерн Mazda Motor Corp., който доскоро смяташе дейността си за неутрална спрямо валутните колебания между йената и долара, сега се радва на известна полза от спада в стойността на японската валута, съобщава Bloomberg, цитирайки представител на ръководството на компанията.
Вместо да заложи на ползите, съпътстващи слабата йена – като повишена конкурентоспособност отвъд граница и ръст на печалбата – през годините Mazda фокусира стратегиите си върху минимизиране на рисковете, които поема при силна йена. Но „както би се очаквало от йената, обезценена до такава степен, дори спрямо долара, условията се променят в посока печалба“, заяви в интервю за Bloomberg управляващият директор Ясухиро Аояма.
Анализаторите очакват по-слабата йена да помогне на японските автомобилни производители да компенсират значителните предизвикателства, пред които са изправени в момента, включително новите коронавирусни огнища в Китай, недостига на части и по-високите разходи. Сред тези производители Mazda и Subaru Corp. - които разчитат до голяма степен на износа - се очаква да отчетат по-голяма полза от други компании, които са преместили големи части от производството си в чужбина.
Тъй като моделите, изнасяни от Япония, особено тези с висок марж, като Mazda CX-5, поскъпват, това ще промени посоката на печалбата, смята Аояма. С изключение на големите ограничения в предлагането, ще има редица възможности за възстановяване чрез постъпленията от валутните курсове, допълва той.
Аояма добавя, че в миналото Япония се е сблъсквала с негативните ефекти от по-силната йена, а сегашните условия „няма да продължават вечно“. В този смисъл е по-безопасно от гледна точка на рентабилността да се разглеждат колебанията при валутните курсове „в зависимост от риска“.
Според Аояма Mazda не се стреми да взема „реактивни“ дългосрочни решения въз основа на текущите колебания при валутните курсове. Местоположенията на фабриките, например, представляват решения, взети въз основа на оценка на различни фактори като рискове на политиката и ефективността, свързани с веригите на доставка.
„Ако йената се понижи, това е плюс, който се дължи на късмета. Това не е нещо, което може да се планира и към което да се стремим“, посочва Аояма.


Къде и как да изхвърлим разделно отпадъците си във Варна?
Между 50 и 500 лева: Колко харчим за коледна украса?
Общинските съветници, съдени с Коцев, искат преразглеждане на мерките им за неотклонение
До края на тази година трябва да бъде възложено техническо обследване на Аспаруховия мост
ДПС-НН се срещна с Радев: Този парламент е приключил своя политически живот
БАН през 2025 г.: Овладей енергията на звездите и предскажи гнева на земята
Младите се лъжат, че контролират информацията. Залагат и губят всичко
Blackrock смята, че 2026г ще е година на диференциация
Миран от Фед каза, че инфлацията е близо до целта
ЕС затяга санкциите срещу Беларус след хода на САЩ да привлече Минск
Полицаи получиха "умни" очила за борба с нарушители
ID. Polo - избор от 4 двигателя и цена под 25 000 евро
Audi възражда легенда от 90-те години
Топ 10 на най-бавните коли от 0 до 100 км/ч
Maserati се отказа от 4-цилиндровия си мотор
"Алфа Рисърч": ГЕРБ остават първа политическа с 21%, ИТН няма да влязат в НС
Наднорменото тегло е болест: Има възможности за лечение
В Одрин се оплакват от фалшиви 50 лв., използвани от български туристи
Терзиев: СОС да възложи на Световната банка анализ на "Топлофикация - София"
38-годишен затворник почина в линейката, разследват причините