Китайският автомобилен концерн Great Wall Motor обяви, че не планира да изтегли бизнеса си от Русия, нейния най-голям пазар след Китай, но предупреди, че войната в Украйна и западните санкции срещу Москва могат да го принудят да направи „някои корекции“.
Компанията засега ще остане в страната и гледа в дългосрочен план на инвестициите си от над 3 млрд. юана (472 млн. долара) в Русия, където се намира единствената отвъдгранична фабрика на Great Wall, съобщава Nikkei Asia Review.
Концернът призна, че конфликтът в Украйна и потенциалното въздействие на наказателните мерки срещу компаниите, извършващи бизнес в Русия, могат да доведат до промяна – след като редица големи имена, включително Ikea, McDonald's и Starbucks, спряха продажбите в страната.
„Трябва да обмислим нещата изчерпателно и да преценим как трябва да действаме в бъдеще“, изтъкват от Great Wall. „Засега оставаме“, добавя концернът.
Според компанията може да се наложи да се направят някои корекции въз основа на това какво е въздействието върху бизнеса ѝ от санкциите.
Все още има търсене на автомобилите на китайския концерн в Русия, подчертава Great Wall. Страната е най-големият пазар на автомобилния производител извън Китай, където генерира около 90% от продажбите си.
Анализаторът на Citi Джеф Чън заяви, че ръководството на концерна е споделило пред анализаторите, че конфликтът в Украйна е причинил загуба от 500-600 млн. юана (78,7-94,4 млн. долара), свързана с производственото му съоръжение в Русия.
За 2021 г. Русия формира около 30% от отвъдграничните приходи на Great Wall. Местната фабрика на концерна, открита през 2019 г., е първият и засега единствен производствен обект на Great Wall извън Китай, с годишен производствен капацитет от 80 хил. превозни средства.
Много международни компании преустановяват операциите си в Русия на фона на вълненията и критиките около нейната инвазия в Украйна и санкциите на западните страни, които нарушиха финансовите и търговските връзки на страната.
Тъй като Пекин все още не е взел твърда позиция по темата, китайските компании продължават да действат в страната, до известна степен възползвайки се от отлива на западните конкуренти.
В понеделник China Petroleum and Chemical, един от трите най-големи държавни петролни конгломерата в Китай, по-известен като Sinopec, обеща да продължи да купува суров петрол и газ от Русия въпреки санкциите.
Президентът на Sinopec Ю Баоцай заяви, че решението се основава на съображения за търговска и държавна сигурност, свързани с диверсификацията на вноса. Компанията развива два големи проекта в Русия.