IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Електромобилите в България – пропуснати възможности и нереализиран потенциал

Не трябва да има бели петна в законодателството за електрическата мобилност, категоричен е екологичният министър Борислав Сандов

18:43 | 03.02.22 г. 3
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Chris Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Началникът на кабинета на Сандов Георги Стефанов заяви от своя страна, че е необходимо да се обърне внимание и на държавния автопарк, свързан с администрацията и всички институции. Тук, според него, отговорността пада върху местната власт. По отношение на НДЕФ Стефанов посочи, че реформата на електрическата мобилност не засяга само този фонд, а е част от по-обширни усилия.

"За съжаление, нямаме визия къде ще бъде България през 2050 г. Ще търсим отговор на това през следващите месеци", призна Стефанов.

Левков (ИКЕМ) засегна темата и за зарядната инфраструктура и сградното строителство. Той подчерта, че ИКЕМ предлага да се въведе изискване, според което 10% от паркоместата при новите сгради да са снабдени със зарядни станции. Според Георгиев (SmartEN) този въпрос се дискутира и на европейско ниво. 

Тук Левков застана зад твърдението, че е нужна промяна в законодателството, свързана с електромобилността, но тя трябва да е направена по експертен начин.

"У нас липсва такава експертност, особено при общините", посочи председателят на ИКЕМ. Според него са нужни експерти на ниво община, когато трябва да се сравняват оферти при закупуване на електрически превозни средства за обществен транспорт. "ИКЕМ успя да създаде образователен модел, който събра на едно място професионалните гимназии, висшите училища, бизнеса и центровете за професионално обучение", изтъкна Левков. По думите му такава кадрова обезпеченост дава 100% гаранция, че електрическата мобилност има бъдеще в България.

Левков повтори, че тук е нужен системен подход, който изисква електроразпределителните дружества, Електроенергийния системен оператор (ЕСО), операторите на зарядни станции и държавната администрация да работят координирано.

Според Заимов (БАЕПС) именно общините трябва да посочат кои са подходящите места за изграждане на зарядни станции. "В никакъв случай не трябва да организират търгове, конкурси и състезания", категоричен е той. Заимов посочи, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) може лесно да наложи това на общините. Тук не е нужна промяна в законодателството. Експертът представи няколко точки, които да бъдат следвани при прехода към електрическа мобилност: опростяване на процедурите по присъединяване към мрежата на по-мощните зарядни станции; създаване на процедури и регулации за зарядни станции; съобразяване на мощността на зарядните станции с батериите и изискванията на ниво ЕС; и взаимодействие между отделните администрации, където ролята на координатор трябва да играе Министерството на околната среда.

По темата за общините говори и Иван Хиновски, председател на Български енергиен и минен форум. Според него общините в България не са запознати с темата за електрическата мобилност. Поради тази причина трябва да се организират информативни дискусии, за да им се даде възможност да се възползват от наличните програми.

В събитието се включи и Орлин Радев, изпълнителен директор на "Ампеко". Той изрази мнение, че електромобилите създават потенциал за икономически растеж. Въпреки това масовото им въвеждане в страната ще изостане с няколко години поради редица фактори, един от които са нарушените глобални вериги на доставка, както и поскъпването на основни компоненти.

"По отношение на градската среда електромобилите ще играят важна роля за ограничаване на замърсяването на въздуха. Градското население страда най-много от този проблем. Поради това електромобилите са фокусирани предимно върху градовете", споделя Радев.

Той представи статистика, според която 60% от притежателите на електромобил зареждат превозното средство близо до дома.

От своя страна Георги Стефанов засегна и темата за енергийните кооперативи, която остава непопулярна у нас. Той даде за пример Гърция, където през последните три години са създадени 900 подобни кооператива, в центъра на които е заложена споделената електрическа мобилност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:32 | 14.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 1
Pyramid
преди 2 години
Ако струва повече от нормалното, причините са в подхода на производителите и Огромния Мерак, сами да си правят батериите. Което, не е точно умното: Защо тогава, и чиповете не си правят, и медта за намотките, и да си добиват метали за магнитите? Има простичко правило: Половин кило брашно да имаш, на майстор да хляб да ти изпече. Разделение на труда. И обмисляне на продукта, с концентрация върху гледната точка на клиента. Иначе, стават бутикови работи. Малко но, скъпи. И далеч не за всеки. Аз, на тяхно място, не бих се питал, защо продават под способността си да произведат. Отговорът с вятъра се носи, както пееше Боб Дилън.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 1
cyclop
преди 2 години
Автомобил, който струва повече от нормален, но е по-неефективен и ще мога да използвам много по-кратко, преди да се амортизира? Хмм къде да се наредя на опашка за това. Ооо но е много "екологичен", понеже мръсотията не излиза от ауспуха, а на друго място. Да, спасихме природата. Ура. Само че и това няма да се продава добре в България, точно като псевдоваксините. Българите имат добър усет за огромен булшит. А, забравих, скоро и това ще бъде ДОБРОВОЛНО но насилствено и принудително. Прекрасният нов свят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 2
Pyramid
преди 2 години
До 5-10 години, половината ел.мобили у нас, ще са с микромодулни батерии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още