Три от четирите основни френски профсъюза на Renault Group подписаха споразумение с автомобилния производител относно план за премахване на 1700 работни места в замяна на гаранции за производствените цели и разпределение на нови модели между местните заводи на групата, съобщава Automotive News Europe.
Съкращаването на работната сила, което е част от плана на концерна за спестяване на повече от 2 млрд. евро от оперативните разходи, представен през 2020 г., ще бъде извършено постепенно в периода 2022-24 г., но няма да включва принудителни съкращения.
По-рано тази година Renault се съгласи да намали броя на съкращенията спрямо планираните по-рано 2000 работни места.
В периода до 2024 г. концернът ще наеме 2500 работници във Франция, от които 2000 ще бъдат назначени в производствени съоръжения, и ще даде приоритет на наемането на повече жени.
Renault, който загуби рекордните 7,29 милиарда евро през първата половина на 2020 г., планира да премахне близо 15 000 работни места в глобален план – включително 4600 във Франция – и да намали производствения си капацитет с 18 процента, загърбвайки визията на бившия председател Карлос Гон за фокусиране върху количеството и масовия пазар.
Автомобилният производител заяви, че ще осигури производството на девет нови модела във Франция, като за целта се планира годишен производствен капацитет от 700 хил. превозни средства.
Синдикатите CFE-CGC, CFDT и FO, представляващи 79 процента от френските работници на Renault, се съгласиха с плана, изтъкват от концерна. Единствено профсъюза CGT го отхвърля.
Постигането на споразумение за съкращенията беше политически трудно за главния изпълнителен директор Лука де Мео и председателя Жан-Доминик Сенар, които са притиснати от френското правителство, най-големия акционер в Renault.
Производството на електромобили изисква по-малко работници от това на превозните средства, работещи с двигатели с вътрешно горене, като Renault обеща на своите работници да избегне затварянето на фабрики. Концернът е в процес на преоборудване на фабриката си близо до Париж към дейности, свързани с "кръговата икономика".