Шведският производител на стомана SSAB заяви, че си партнира с луксозната автомобилна марка Mercedes-Benz, собственост на германския концерн Daimler AG, за разработването на стомана без използването на изкопаеми горива, която да се вложи в производството на превозни средства. Първите прототипи на автомобилна каросерия са планирани за следващата година, съобщава Ройтерс.
SSAB планира да достави на пазара "зелената" стомана в търговски мащаб през 2026 г., като използва системата HYBRIT, за да замени коксовите въглища, традиционно използвани в производството на стомана при обработката на руда, заедно с електричество и водород.
Съвместното предприятие за "зелена" стомана HYBRIT (Hydrogen Breakthrough Ironmaking Technology) е създадено и притежавано от SSAB, шведското държавно дружество Vattenfall и шведската миннодобивна компания LKAB.
Mercedes-Benz очаква, че до 2039 г. новият му автопарк от леки коли ще бъде въглеродно неутрален по цялата верига на стойност.
През юни SSAB обяви, че съвместно с Volvo Cars е успяла да произведе „първата в света стомана без изкопаеми горива“ посредством HYBRIT.
„Първата стомана без фосилни горива е пробив не само за SSAB, това е доказателство, че е възможно да се направи преходът и значително да се намали глобалният въглероден отпечатък от стоманената индустрия“, коментира Мартин Линдквист, президент и главен изпълнителен директор на SSAB.
Стоманопроизводството е един от многобройните индустриални процеси, които са узрели за подобрения от гледна точка на въглеродни емисии и други показатели, свързани с устойчивостта.
Предизвикателството обаче е голямо.
По данни на Международната агенция за енергия (МАЕ) производството на желязо и стомана е отговорно за 2,6 гигатона директни въглеродни емисии всяка година. През 2019 г. цифрата беше по-висока, отколкото директните емисии от производството на цимент и химикали.
МАЕ допълва, че стоманената индустрия е „най-големият индустриален потребител на въглища, който осигурява около 75% от търсенето на енергия“.
HYBRIT не е единственият проект, целящ да смекчи последиците от производството на стомана. Друг проект, H2 Green Steel, планира изграждането на инсталация за производство на стомана в северната част на Швеция, която ще бъде захранвана от „зелен“ водороден завод.