Китайския производител на батерии, който доставя своята продукция на клиенти като Tesla Inc. и Volkswagen AG, разработва амбициозен проект – батерия, която е с живот от 2 млн. километра, или 16 години експлоатация, съобщава Bloomberg.
Компанията Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL) е готова да започне производството на батерия, която да разполага с тези параметри, заяви Дзън Юцун, председател на дружеството, в интервю пред Bloomberg в централата на компанията в Ниндъ, Югоизточен Китай. В момента, батериите, които Amperex произвежда за електрическите автомобили издържат около 241 хил. км, или осем години.
Удължаването на експлоатационния живот на батерията се разглежда като ключов напредък, тъй като продуктът може да бъде използван повторно в друго превозно средство. Това би намалило разходите за притежаване на електрическо превозно средство, което ще стимулира допълнително индустрия, която се стреми да възстанови загубата на продажбите, причинени от избухването на коронавируса, както и от понижаващите се цени на петрола, които задържаха фокуса на потребителите върху двигателите с вътрешно горене.
„Ако някой направи поръчка, ние сме готови да произведем“, заяви Дзън Юцун без да разкрива дали компанията е успяла да подпише дългосрочни договори за доставка на подобен продукт. Една такава батерия би струвала с около 10% повече от използваните в момента, изтъкна Дзън, чиято компания е най-големият производител на батерии в света.
Опасенията на представителите на индустрията за загубата на мощност на батериите по време на тяхната експлоатация на фона на плановете за широкомащабно налагане на електромобилите по света като алтернатива и наследник на автомобилите с двигатели с вътрешно горене е един от основните фактори, които възпрепятстват приемането на електрическите превозни средства от потребителите. Миналата година американският концерн Tesla отбеляза, че очаква да въведе в производство батерия, способна да захранва електромобила за милион мили (около 1,6 млн. км), а миналия месец General Motors Co. заяви, че е близо до подобно постижение. Това разстояние е еквивалентно на 50 пъти обиколката на планетата.
батерии
Очаквайки бързо възстановяване на продажбите на електромобили, CATL извърши сериозни инвестиции за стимулиране на научноизследователската и развойна дейност в разработването на батерии с по-дълъг живот. Въпреки ч е избухването на коронавируса вероятно ще засегне продажбите през цялата тази година, търсенето на електромобили ще се повиши в началото на 2021 г., смята Дзън, който основава CATL преди десетилетие. Клиентите на CATL включват BMW AG и Toyota Motor Corp.
Коментарите на Дзън подкрепят мненията, че електрическите превозни средства могат да издържат на икономическото забавяне, причинено от пандемията, значително по-ефективно за разлика от автомобилите с двигатели с вътрешно горене. Електромобилите, които използват батерии, се очаква да увеличат пазарния си дял до 8,1% през следващата година в Китай, както и до 5% в Европа, прогнозират от Bloomberg.
CATL сключи двугодишен договор през февруари за доставка на батерии с Tesla, като по този начин пионерът при тази технология смени дотогавашните си снабдители - японската Panasonic Corp. и южнокорейската LG Chem Ltd. Сделката беше предшествана от месеци на преговори, като главният изпълнителен директор на Tesla Елон Мъск пристигна в крайна сметка в Шанхай, за да се срещне с Дзън.
Батериите на CATL ще бъдат въведени първоначално в седана Model 3, произведен в новата фабрика на Tesla близо до Шанхай, която започна доставките в началото на тази година. Батериите са най-скъпата част от електромобилите, което означава, че доставчиците на тези компоненти имат шанс да привлекат най-голяма част от печалбата на индустрията.