Китайският автомобилен пазар се срина през февруари заради последствията от избухването на новия коронавирус. По предварителни данни, публикувани от браншовата асоциация CPCA (China Passenger Car Association) в сряда, продажбите са се сринали с 80 процента в сравнение със същия месец на миналата година.
Толкова голям срив на продажбите на коли не е бил регистриран, откакто CPCA започна да събира данни. За първите два месеца на годината минусът се увеличава до 41 процента, пояснява асоциацията. Таоа спадът на продажбите е по-изразен от очакваното. В средата на февруари CPCA очакваше понижение от около 70 процента за целия февруари.
Китай е най-големият пазар за продажби на автомобили в световен мащаб. Кризата засегна и големите германски производители Daimler, Volkswagen и BMW, за които Китай е един от най-важните индивидуални пазари в световен мащаб.
Автомобилните производители все още гледат напред. Според изпълнителния директор Ола Келениус например Daimler работи върху план за компенсиране на отрицателните ефекти от продажбите през пролетта чрез растеж през следващите няколко месеца до края на годината.
Резкият спад на продажбите се дължи и на строгите карантинни мерки, които градовете и провинциите в Китай въведоха, за да овладеят разпространението на вируса. Поради несигурността много хора може да не са искали да посещават автокъщите.
Сривът на китайския пазар на продажби на автомобили очевидно се е забавил леко през втората половина на месеца. Според CPCA е отчете 92 процента срив през първите две седмици на февруари. През януари асоциацията отчете минус от 22 процента.
Според официалните данни на китайското правителство автомобилните компании в Китай бавно се връщат към нормалното си производство. Китайското министерство на промишлеността заяви в сряда, че с изключение на районите, които са най-засегнати от вируса, автомобилните компании „по същество“ са възобновили производството.
Според съобщението оперативният коефициент на заетост на основните производствени мощности на 16-те най-важни завода за сглобяване на автомобили на 3 март е възлизал на 84,1 процента. Според данните 66,5 процента от заетите във фабриките служители отново са на работа.
преди 4 години Забелязва се че във фащ лоши новини като тази няма!?Откакто новият лидер, п.р. император е на трона в хамерика 1ст. всички новини са или хубави или не са новини и не се съобщават от т.н. демократична и "свободна" журналистика!п.с.вече всичко мяса на едно! фащ, руския, китай, турция, южна кореа... побърквам ли се! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години да бе, американците вероятно се скъсват да продават. едва ли. всички са на пангала. тая болест предизвика такъв невиждан хаос в бизнеса, една война щеше да се почуства по-слабо. ама за нас добре - ща падат цените на машинките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Американците отварят шампанско след шампанско. отговор Сигнализирай за неуместен коментар