Учени от британския университет в Лоубъро намериха начин да се борят срещу вредните емисии на дизелови двигатели, което е доста актуален и наболял проблем в модерната автомобилна индустрия. Според тях новата технология ACCT (система за създаване и преобразуване на амоняк) ще направи дизеловите автомобили екологични като електрическите коли.
Греъм Харгрейв и Джонатън Уилсън са разработили системaта, която преобразува разтвора AdBlue - химически реагент, използван за пречистване на изгорелите газове от дизеловите двигатели. Получената в резултат течност е богата на амоняк, който "разкъсва" емисиите NOx (азотни оксиди).
ACCT e била изпробвана на автомобил Skoda Octavia. Тестът показва, че новата система абсорбира 98% от вредните емисии, ихвърляни от дизеловия двигател, докато аналогичният показател на AdBlue достига 60%. По този начин ACCT е почти два пъти по-ефективна от сегашните системи на стандарта Евро-6.
Учените отбелязват, че с подкрепа и финансиране на разработката след две години "демонизацията" на дизеловите двигатели ще бъде забравена. На този етап много световни автомобилни компании вече водят преговори с разработчиците. Учените също така посочват, че най-голямата заплаха за екологията представляват емисиите на СО2 (въглероден диоксид), а не на NOx (азотни оксиди).