Новото BMW M3 Седан и новото BMW M4 Купе са петото поколение на чистокръвния и в същото време абсолютно пригоден за всекидневието спортен автомобил, който се появи на бял свят преди почти 30 години.
До днес от спортната икона са произведени над 240 000 екземпляра. Всички поколения на модела следват зададената от М3 Е30 философия за мощен и лек спортен автомобил, подходящ за ежедневна употреба. Със всяка следваща генерация М3 става по-мощен, по-прецизен и по-бърз. Най-новата разчита на мощност от 431 к.с., които позволяват ускорение 0-100 км/час за само 4,1 сек.
Ето и кратка хронология на еволюцията на BMW M3 през годините.
Първото поколение: база за успешните състезателни автомобили в DTM
През пролетта на 1985 година поделението BMW Motorsport започва разработката на състезателен автомобил за състезанията с туристически автомобили. Необходимата за хомологацията „шосейна” версия – от която според спортния регламент за една година трябва да бъдат произведени и пуснати в продажба 5 000 екземпляра – още от самото начало е създадена като състезателен автомобил, отговарящ почти напълно на регламента на Група А.
Първото BMW M3 празнува своята премиера през септември 1985 година на международното автомобилно изложение във Франкфурт, а въвеждането на пазара стартира през лятото на 1986 година.
Моделът разполага с четирицилиндров атмосферен двигател с работен обем 2,3 литра, който развива 195 к.с. (при версия без катализатор мощността е 200 к.с.). Ускорението от място 100 км/час става за 6,8 (6,7) сек, а максимална скорост на движение достига 230 км/ч (235 км/ч).
Благодарение на това BMW M3 от първо поколение надминава всички очаквания за продажбите. Заедно с версията кабриолет, както и множеството модернизации и специални модели до края на производството през 1991 година са продадени 17 970 екземпляра.
Второто поколение: „вълк в овча кожа“ в три варианта
Наследникът не е разработен като база за моторните спортове, за сметка на това още от самото начало са създадени три варианта на каросерията. Освен купето с две врати, което дебютира през 1992 година, през 1994 година го следват кабриолет и седан с четири врати.
Всички варианти се задвижват от шестцилиндров двигател с работен обем 3.0 л. и мощност 286 к.с., който ускорява автомобилите от 0 до 100 км/ч за по-малко от 6 сек. Максималната скорост е ограничена до 250 км/ч. Представената през 1994 година малка серия с означение M3 GT развива 295 к.с. и е най-мощната модификация на модела. През 1995 година работният обем е увеличен до 3,2 л., а мощността – до 321 к.с.
BMW M3 е първият крупносериен автомобил на света, който от 1997 година опционално се предлага със секвенциална М трансмисия (SMG), чиято конструкция е базирана на конвенционалната скоростна кутия на М3, но съединителя се управлява електрохидравлично при смяна на предавките. Водачът не се нуждае от педал на съединителя и може да превключва предавките чрез просто дръпване респективно побутване на скоростния лост.
Трансмисията първоначално се приема със скептицизъм от клиентите, но малко след това се превръща в истински хит – до края на производството почти всяко второ М3 от това поколение е оборудвано със SMG трансмисия. Същото важи и за самата кола: от конвейера в Регенсбург слизат точно 71 242 екземпляра – като купе, кабриолет и седан.
Третото поколение: повишена динамика и още по-изразителен дизайн
Въведеното на пазара през 2000 година трето поколение, което се предлага само като купе и кабриолет, вдига още по-високо летвата по отношение на мощността и динамиката на управлението. Непромененият 3,2-литров шестилидров редови двигател развива 343 к.с. и позволява ускорение от 0 до 100 км/ча за само 5,2 сек. (кабриолет: 5,5 сек.). Дори по-впечатляващ е спринтът от 80 до 120 км/час на четвърта предавка – само 5,4 сек.
При третото поколение за пръв път BMW M3 се оборудва с променлив блокаж на диференциала. Блокиращото действие от 0 до 100 % позволява на водача на BMW M3 да има осезаеми преимущества по отношение на сцеплението при потегляне или при спортно шофиране по завои. Освен това второто поколение на секвенциалната М трансмисия (SMG II) вече се управлява от т. нар. Paddles на волана.
BMW M3 CSL
Спортната върхова версия на модела е въведеното през 2003 година BMW M3 CSL. Трите букви означават „Coupe Sport Leichtbau“ (Купе, Спорт, Олекотена конструкция), като покривът, средната конзола и тапицериите на вратите са изработени от карбонов композит, задното стъкло е по-леко, а множество комфортни елементи просто отпадат. Със собственото си тегло от само 1 385 кг. CLS е по-лек от стандартния модел с около 110 кг. Всичките 1 383 екземпляра на модела с мощност 360 к.с. са продадени за само за няколко месеца.
Четвъртото поколение: V8-двигател и интелигентна олекотена конструкция
След 15 години през 2007 година при четвъртото поколение на BMW M3 получава напълно нов двигател. Купето и представеният малко по-късно Седан, както и дебютиралия през 2008 година кабриолет се задвижват от осемцилиндров агрегат с работен обем 3 999 куб. см и мощност 420 к.с. Около 85 % от максималния въртящ момент от 400 Нм са на разположение в широк оборотен диапазон от цели 6 500 оборота.
При четвъртото поколение конструкторите залагат още повече на олекотената конструкция. Заради положителния опит с другите модели на М версията купе получава покрив от карбонов композит. Предният капак и много от детайлите на новоразработеното окачване пък са изработени от алуминий.
BMW M3 GTS
Сред акцентите при производството на четвъртото поколение е изработката на ексклузивни малки серии на BMW M3, при които вдъхновената от моторните спортове характеристика на модела е подчертана още по-силно. Особено силно впечатление прави разработеният за Clubsport специален модел с регистрация за обществените пътища с означение BMW M3 GTS, чиито двигател е с увеличен до 4,4 л. работен обем и развива максимална мощност от 450 к.с. Специфичните компоненти на окачването и аеродинамичните подобрения, както и създаденият специално за състезателната писта кокпит с две места превръщат този лакиран единствено в огнено-оранжев цвят автомобил в „бегачка”, готова за състезания на писта. Общо са продадени 135 екземпляра на BMW M3 GTS.
BMW M3 CRT
Производството на представеното през 2011 година BMW M3 CRT (Carbon Racing Technology) е лимитирано дори до само 67 екземпляра. Ексклузивно изработените олекотени компоненти и модифицираното окачване позволяват този модел с мощност 450 к.с., базиран на BMW M3 Седан и произведен в манифактурата на BMW M GmbH, да постигне изключително балансирано и прецизно поведение на пътя. Ексклузивните олекотени елементи на BMW M3 CRT включват карбонов преден капак, спортни седалки с карбонова основа, заден спойлер и интегриран в предната броня аеродинамичен елемент от CFRP.
Още за BMW M3 и BMW M4 вижте в Automedia.bg
Поглед към миналото на BMW M3
Моделът стартира през 1985 година, а днес на пазара е неготово 5-то поколение
18:04 | 18.05.14 г.Новите M3 Седан и M4 Купе. Снимка: BMW
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
напиши коментар
-
Почти 1,3 млрд. лева ще бъде инвестирани в проекти за чиста околна среда в Северна България
-
IKEA планира по-скромни намаления на цените през 2025 г.
-
Лагард настоява лидерите на ЕС да ускорят създаването на съюз на капиталовите пазари
-
Фирмите се стремят към устойчивост основно заради регулациите и клиентите
-
Финансовият отчет на компанията за луксозни стоки Richemont разочарова инвеститорите
-
Строителната продукция у нас бележи най-силен ръст за тази година през септември
-
Десетки хиляди работни места в германските доставчици на авточасти са застрашени
-
Русия започна да използва масово дронове с термобарична бойна глава
-
Проблемът с безводието в България започва да разкрива мащабите си
-
Щатските индекси се повишиха след решението на Фед за лихвените проценти
-
Орбан се готви да стане "доносникът на Тръмп" в Европа
-
Зеленски в Унгария: Прегръдките с Путин не помагат
Най-четени новини
-
Украйна е близо до своята ракета, способна да порази Москва, но ѝ липсват компоненти
-
Китайците насочват незаконно милиарди долари извън страната
-
Западни служби обвиняват Русия в опит за саботаж на самолети, летящи за САЩ и Канада
-
Какво ще получи Илон Мъск след избирането на Доналд Тръмп за президент?
-
Газът от Азербайджан ще покрие по-малко от половината потребление през ноември
-
"Лукойл" планира да продаде рафинерията си в Бургас на катарско-британски консорциум
-
Първи близки кадри на руския изтребител Су-57 от Китай показват смущаващо лошо качество
-
Кешовите наличности на Berkshire Hathaway достигнаха рекордните 325 млрд. долара
-
Защо икономиката на Испания се разширява по-бързо от другите страни в еврозоната
-
Да загубиш 165 хил. паунда за час, или как се случват измами в Revolut
-
Ако светът иска да заличи 100 трлн. долара публичен дълг, да погледне към Нова Зеландия
-
Деси Стоянова: Когато си свел публичния си образ до редове в LinkedIn, пропускаш възможности
-
План Б на Украйна - оръжейна независимост от Запада, върви към реализация
-
Мащабен многофункционален комплекс ще се появи на терена на бившия завод "Витоша"
-
Вълната от евтини китайски електромобили застигна и българския пазар
-
Бивш шеф на "Роскосмос": Дронове смениха "адресната регистрация" на Черноморския флот
-
Акио Тойода: Пълната електрификация при колите ще доведе до загуба на работни места
-
Гуверньорът на Австрийската национална банка: С удоволствие бих приветствал България в еврозоната
Още от Новини виж още
Коментари
Финанси виж още
-
Лагард настоява лидерите на ЕС да ускорят създаването на съюз на капиталовите пазари
-
Могат ли азиатските пазари да се облагодетелстват от президентството на Тръмп?
-
Здравко Пиринлиев: Инвеститорите трябва да мислят дългосрочно и да знаят, че не са спекуланти
-
Залог на Тръмп донесе 85 млн. долара на опитен трейдър
1 -
Спот биткойн ETF-ите отбелязват нов рекорд с подкрепата на Доналд Тръмп
-
Азиатските пазари не намериха единна посока в последната сесия за седмицата