Японската автомобилна компания Toyota е стопирала производството на превозните средства в двете си индийски фабрики. Причина за това са "произволните прекъсвания на производството, сплашване и заплахи срещу мениджмънта" от страна на работниците, заяви в понеделник Toyota, цитирана от AFP.
Временното затваряне на фабриките е необходимо, за да се гарантира безопасността на работниците и служителите и ръководния екип. Говорител на Toyota заяви в Токио, че компанията се надява за бързо възобновяване на дейността в страната, но не назова конкретна времева рамка.
В двете фабрики на Toyota близо до Бангалор в Южна Индия около работят 6400 души. В продължение на десет месеца са течали преговори между ръководството и представители на синдикатите за условията на труд, като те отчасти са протичали с посредничеството на регионалното правителство, обяви още Toyota.
Досега обаче не е имало резултат. Синдикатът е „подхранвал и окуражавал“ протестите на работниците, оплака се Toyota. В двете фабрики в резултат на тези действия производството е било нарушено от 25 дни насам.
Toyota, най-големият автомобилен производител в света, изгражда в Индия различни модели предимно за индийския пазар. Двете фабрики са с капацитет до 310 000 автомобила годишно, но през 2013 г. по данни на компанията са асемблирали само около 174 000 коли.